شهرک اکباتان، بلوار نفیسی،روبه روی فاز1، خ عظیمی، پ 42، طبقه 1

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

تماس تلفنی کلیک کنید

تماس با کلینیک 02145139

ساعات کاری

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

نشانی کلینیک زاگرس

شهرک اکباتان، بلوار نفیسی،روبه روی فاز1، خ عظیمی، پ 42، طبقه 1

تماس تلفنی کلیک کنید

تماس با کلینیک 02145139

ساعات کاری

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

نشانی کلینیک زاگرس

شهرک اکباتان، بلوار نفیسی،روبه روی فاز1، خ عظیمی، پ 42، طبقه 1

پارسیل آکریلی چیست؟

اگر دندان‌هایتان را از دست داده اید، آخر دنیا نیست. پروتزهای متحرک گزینه ای هستند که به زیبایی دندان‌های طبیعی شما هستند. پروتزهای متحرک می‌توانند کامل یا جزئی باشند، بنابراین محدودیتی در تعداد دندان‌های مصنوعی جایگزین وجود ندارد. این پروتزها می‌توانند فلزی، اکریلیک خالص یا والپلاست باشند. در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس می‌خواهیم به بررسی پارسیل متحرک آکریلیکی بپردازیم. اگر می‌خواهید از دندان مصنوعی استفاده کنید ابتدا این مقاله را مطالعه نمایید. 

انواع دندان مصنوعی کدامند؟

دندان‌های مصنوعی دو دسته ثابت و متحرک دارند. دندان‌های مصنوعی متحرک خود به سه دسته مختلف پارسیل ژله ای، پارسیل اکریلیک و پارسیل کروم کبالت تقسیم می‌شوند.

دندان‌های مصنوعی ثابت نیز دارای ۴ دسته مختلف مریلند بریج، کانتی لور بریج، پل دندانی معمولی، پل دندانی متکی بر ایمپلنت هستند. 

در ادامه با دندان مصنوعی متحرک بیشتر آشنا می‌شویم. 

۱- پارسیل ژله ای

این دندان‌های مصنوعی متحرک ژله ای بوده و انعطاف پذیری بالایی دارد. از نظر زیبایی و شباهت با سایر دندان‌ها بسیار انطباق پذیر بوده و برای افراد جوان بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ لثه‌ها در این دندان مصنوعی کاملا شبیه به لثه‌های اصلی فرد است. اگر به دندان اکریلیک حساسیت دارید دندان ژله ای انتخاب مناسبی برای شماست. 

۲- پارسیل اکریلیک

این مدل از دندان‌های مصنوعی تکه ای پایه ای آکریلیکی دارد و دندان‌هایی با همین جنس روی آن قرار گرفته است. اتصالات این دندان‌ها از گیره‌های فلزی ساخته شده است. پارسیل اکریلیک قیمت ارزان و دوام کمتری نسبت به کروم و کبالت دارد. 

۳- پارسیل کروم و کبالت

این مدل از پارسیل‌های متحرک دندان و لثه کاملا شبیه به دندان‌های اصلی فرد هستند. پارسیل کروم و کبالت با کمک اتصالات فلزی نسبتا ضخیم به سایر دندان‌ها متصل می‌شوند. این نوع از دندان مصنوعی از سایر دندان‌ها گران تر بوده و استحکام بیشتری نیز دارند.

پروتزهای اکریلیک متحرک چیست؟

پروتزهای پارسیل یا جزئی از پایه ای اکریلیکی به رنگ لثه ساخته شده اند که روی برجستگی استخوانی که قبلا در آنجا دندان وجود داشته قرار می‌گیرد. دندان‌های مصنوعی متحرک به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مانند دندان‌های طبیعی شما به نظر برسند و کارایی شبیه به آن داشته باشند. 

چگونه دندان اکریلیک ساخته می‌شود؟

 • مشاوره اولیه و اشعه ایکس یا سی تی اسکن

دندانپزشک وضعیت کلی دهان و فک شما را ارزیابی می‌کند و سی تی اسکن می‌گیرد. 

 • بی حسی و کشیدن دندان قبلی (در صورت نیاز)

برای گذاشتن دندان مصنوعی نیاز به کشیدن دندان قبلی است. معمولاً می‌توان این کار را همزمان انجام داد. سپس دهان شما به طور کامل تمیز می‌شود تا باکتری‌ها و بافت‌های آسیب دیده حذف شوند.

 • ساخت قالب

پس از آماده شدن دندان‌ها، دندانپزشک قالبی می‌سازد تا بر اساس آن دندان پارسیل آکریلیکی متحرک مخصوص دندان‌های شما را بسازد. سپس قالب به آزمایشگاه ارسال می‌شود. آزمایشگاه از قالب برای تولید کپی دقیق از دندان‌ها استفاده می‌کند. دندانپزشک همچنین سایه‌های رنگی را برای پایه دندان مصنوعی انتخاب می‌کند.

در ویزیت بعدی، پروتز آزمایشی با موم آزمایش می‌شود. اگر پروتز آزمایشی رضایت بخش باشد، به مواد نهایی ساخته شده و در ویزیت نهایی نصب می‌شود. مراجعات پیگیری ۲۴ ساعته، ۱ هفته ای، ۳ ماهه، ۶ ماهه و سالانه پس از نصب الزامی است. 

 • قرار دادن دندان مصنوعی اصلی

دندان مصنوعی پارسیل اکریلیک در سر جای خود نصب می‌شود و در صورت رضایت فرد پروسه به پایان می‌رسد. هر گونه نگرانی، شکایت، تحریک یا دردی که ممکن است پس از نصب دندان مصنوعی تجربه کنید را به دندانپزشک خود بگویید.

ماندگاری پروتزهای اکریلیک چقدر است؟

اگر از پروتزهای اکریلیک به درستی مراقبت شود، می‌توانند بین ۵ تا ۸ سال دوام بیاورند تا اینکه به دلیل فرسودگی نیاز به تعویض داشته باشند. شکستن و ترک خوردن دندان مصنوعی اکریلیک معمول است. بسیار مهم است که بلافاصله پس از این اتفاق آنها را تعمیر یا جایگزین کنید زیرا ممکن است به درستی در دهان قرار نگیرند.

حساسیت به دندان مصنوعی اکریلیک 

در برخی موارد، افراد هنگام استفاده از دندان مصنوعی متوجه می‌شوند که دائماً دچار خارش یا بثورات روی لثه یا لب‌ها می‌شوند. ممکن است افراد به مواد موجود در پروتزهای اکریلیک حساسیت داشته باشند. اگر علائم آلرژی را با دندان مصنوعی خود مشاهده می‌کنید، حتما به دندانپزشک بگویید تا به جای آن نوع دیگری از پروتز را پیشنهاد کند.

پارسیل‌های متحرک به چه مراقبت‌هایی نیاز دارد؟

 • حفظ و نگهداری از پروتزهای جدید به همان اندازه تمیز کردن دندان‌های طبیعی شما مهم هستند. آنها را می‌توان به راحتی با یک مسواک و آب و صابون تمیز کرد (تمیز کننده دندان مصنوعی مخصوص نیز موجود است). با اطمینان از تمیز کردن منظم آنها، به محافظت از دندان مصنوعی‌ها در برابر هرگونه پلاک کمک می‌کنید.
 • لطفاً هنگام تمیز کردن آنها مراقب باشید، زیرا دوام زیادی ندارند و در صورت افتادن از ارتفاع ممکن است بشکنند.
 • هنگام خواب دندان مصنوعی استفاده ای ندارند. به این دلیل که توصیه می‌شود لثه‌های شما همیشه پوشانده نشوند. اما بسیار مهم است که دندان مصنوعی خود را در یک لیوان آب بگذارید تا خشک نشود.

مزایای پروتزهای متحرک 

 • ساخت، تنظیم و نگهداری مقرون به صرفه تر است.
 • برخی بدون گیره فلزی هستند، بنابراین از نظر زیبایی شناختی دلپذیرتر هستند.
 • ظاهر طبیعی دارند.

معایب پروتز متحرک

 • دوام کمتری دارد و هر ۵ تا ۸ سال یکبار باید تعویض شود.
 • یک پایه کامل کام برای پروتزهای ست فوقانی مورد نیاز است که می‌تواند باعث گرفتگی شود و بر طعم و تجربه غذا تأثیر بگذارد.
 • ممکن است در برخی موارد تکان بخورند.

چرا باید از پارسیل اکریلیک استفاده کنیم؟

درمان نشدن دندان‌های از دست رفته می‌تواند آسیب‌های دهان، ناراحتی و افتادگی صورت را تشدید کنند. افرادی که دندان‌های از دست رفته دارند، اغلب اعتماد به نفس پایینی دارند. پروتزهای اکریلیک عملکرد دهان را برای لبخندی سالم و طبیعی باز می‌گرداند. حجم صورت بهبود می‌یابد و افراد راحتی و اعتماد به نفس بیشتری را تجربه می‌کنند.

هنگامی که دندان‌ها از بین می‌روند، توانایی جویدن مختل می‌شود. پروتزهای اکریلیک به بیماران این امکان را می‌دهد که غذا را بجوند و به طور معمول با دیگران ارتباط برقرار کنند. دندان‌های از دست رفته بر انتخاب غذا، هضم غذا و تغذیه سالم تأثیر می‌گذارد. داشتن دندان مصنوعی پارسیل اکریلیک تضمین می‌کند که افراد مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را برای فرآیندهای متابولیک و گردش خون طبیعی دریافت کنند. افرادی که از دندان مصنوعی اکریلیک استفاده می‌کنند، سلامت و کیفیت زندگی بهتری را تجربه می‌کنند.

دندان‌های از دست رفته بر گفتار و تلفظ کلمات تأثیر می‌گذارند باعث ارتباطات ضعیف در تعامل با دیگران می‌شوند. پروتزهای اکریلیک ارتباط عادی را بدون اشکال در تلفظ ایجاد می‌کنند. گفتار و ارتباط تقویت می‌شود و خطر سوء تفاهم و قطع ارتباط را کاهش داده و اعتماد به نفس افراد بالا می‌رود. 

جمع بندی

پس از گذاشتن پارسیل اکریلیک باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. در صورت استفاده نکردن از پروتز باید آن را درون لیوان آب تمیز قرار دهید تا خشک نشود. دستورالعمل‌های بعد از گذاشتن پروتز را رعایت کنید. هر شش ماه یکبار به دندانپزشک خود مراجعه کنید حتی اگر هیچ شکایت یا ناراحتی ندارید. 

دندانپزشکان آموزش دیده و با تجربه در مورد بهترین روش مراقبت از پروتزهای اکریلیک برای بهبود سلامت و پارسیل متحرک به شما مشاوره می‌دهند.

در کلینیک شبانه روزی زاگرس انواع پروتز‌های ثابت، متحرک و ایمپلنت با بهترین مواد توسط دندانپزشکان مجرب انجام می‌شود. زمان را از دست ندهید و با شماره‌های کلینیک تماس بگیرید و نوبت ویزیت خود را دریافت نمایید. 

سوالات متداول 

دندان مصنوعی اکریلیک از چه ماده ای ساخته می‌شوند؟

پروتزهای مدرن از مواد پیشرفته با تکنولوژی بالا ساخته می‌شوند. پایه آن اکریلیک است که به همان رنگ لثه شما طراحی می‌شوند.

آیا می‌توانید با پروتزهای متحرک اکریلیک غذا خورد؟

زمانی که کامل به پروتز پارسیل اکریلیک عادت کردید باید بتوانید تقریباً هر چیزی را بخورید. با این حال، ممکن است غذاهایی وجود داشته باشند که خوردن آنها همیشه سخت است مانند غذاهایی که سفت، چسبناک یا حاوی ذرات سخت کوچک هستند.

چگونه دندان مصنوعی اکریلیک خود را تمیز کنم؟

پروتزها دقیقاً مانند دندان‌های شما به مراقبت منظم و روزانه نیاز دارند. پروتزهای اکریلیک متخلخل بوده و در طول زمان مستعد جذب لکه هستند. آنها را با یک مسواک نرم با آب و صابون تمیز کنید. از خمیر دندان استفاده نکنید. خمیر دندان روی برخی مواد سایش ایجاد کرده و پوشش براق را از بین می‌برد. به همین دلیل دندان مصنوعی مستعد لکه شدن می‌شود. می‌توانید برای تمیز کردن دندان مصنوعی از پاک کننده‌های خریداری شده در فروشگاه استفاده کنید. سعی نکنید دندان مصنوعی خود را با سفید کننده سفید کنید. ممکن است رنگ را از بین ببرد.

پارسیل اکریلیک چقدر دوام خواهند داشت؟

پروتزهای ساخته شده از رزین اکریلیک هر پنج تا هشت سال نیاز به تعویض دارند. با بالا رفتن سن، پروتزهای مصنوعی شما ممکن است نیاز داشته باشند که با تغییر شکل دهان شما هماهنگ شوند. 

مزایای پروتز اکریلیک چیست؟

پروتزهای اکریلیک از نظر طراحی ساده و مقرون به صرفه هستند و به گونه ای ساخته شده اند که از عملکرد دهان و حالت صورت پشتیبانی می‌کنند. پروتزهای انعطاف پذیر می‌توانند گزینه‌های گران تری باشند. پروتز اکریلیک روشی ارزان برای جایگزینی دندان است.

پروتزهای اکریلیک یک راه حل جایگزینی موقت دندان هستند که به بافت زیرین لثه اجازه می‌دهد تا پس از کشیدن دندان ترمیم شود. 

۳.۲/۵ - (۴ امتیاز)
Call Now Button