شهرک اکباتان، بلوار نفیسی،روبه روی فاز1، خ عظیمی، پ 42، طبقه 1

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

تماس تلفنی کلیک کنید

تماس با کلینیک 02145139

ساعات کاری

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

نشانی کلینیک زاگرس

شهرک اکباتان، بلوار نفیسی،روبه روی فاز1، خ عظیمی، پ 42، طبقه 1

تماس تلفنی کلیک کنید

تماس با کلینیک 02145139

ساعات کاری

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

نشانی کلینیک زاگرس

شهرک اکباتان، بلوار نفیسی،روبه روی فاز1، خ عظیمی، پ 42، طبقه 1

بریج دندانی

بریج‌های دندانی چیست؟ 

بریج‌ها برای افرادی که یک یا چند دندان از دست داده اند، مزایای زیادی دارد. بریج‌ها می‌توانند ظاهر لبخند و شکل کلی صورت را بازگردانند و همچنین به افزایش اعتماد به نفس فرد کمک کنند. بریج‌ها به نگه داشتن دندان‌های مجاور در جای خود کمک می‌کند و از حرکت آنها برای پر کردن شکاف فک به دلیل از دست رفتن دندان جلوگیری می‌کند.

علاوه بر این، بریج‌ها می‌توانند عملکرد فک را بهبود بخشند و به جویدن و صحبت کردن به روشی عادی، شبیه به گذشته کمک کنند. بریج همچنین می‌تواند به توزیع نیروی جویدن که به دلیل از دست دادن دندان تغییر کرده است کمک کنند.

انواع بریج دندان

تاریخچه بریج‌های دندانی بسیار جذاب است. اولین بریج از زمان مصر باستان گزارش شده است. همانطور که می‌توانید تصور کنید، پیشرفت‌های بزرگی از اولین بریج‌های دندانی تا به امروز ایجاد شده است. در حال حاضر انواع مختلفی از بریج‌های دندانی موجود است که هر کدام دارای مجموعه ای از مزایای منحصر به فرد هستند.

سه نوع اصلی بریج دندان که بسته به شرایط ممکن است مورد استفاده قرار گیرد را در ادامه بررسی می‌کنیم: 

بریج‌های ثابت سنتی: دو تاج روی دندان‌های مجاور برای نگه داشتن بریج در جای خود قرار می‌گیرد.

پل‌های معلق: یک تاج روی دندان مجاور و بدون دندان در طرف دیگر پل قرار می‌گیرد.

بریج مریلند یا نگهدارنده رزین: بریج با رزین ساخته شده از چینی با کمک چارچوب فلزی در جای خالی قرار می‌گیرد. 

دوام بریج چقدر است؟

بریج‌های دندانی که به درستی نصب شده اند می‌توانند چندین سال دوام بیاورند. با رعایت بهداشت دهان و دندان و تمیز کردن منظم دندان، بریج دندان معمولاً بیش از ۱۰ سال دوام می‌آورند.

موفقیت بریج به استحکام دندان‌های سالمی بستگی دارد که از آن حمایت می‌کنند. بنابراین، مراقبت خوب از دندان برای افزایش دوام بریج دندان ضروری است. به بیماران توصیه می‌شود دو بار در روز مسواک بزنند و یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنند. جرم گیری حرفه ای دندان توسط دندانپزشک به طور منظم نیز می‌تواند به بهبود سلامت دندان‌ها کمک کند.

بریج دندان برای افزایش سهولت در خوردن و صحبت کردن در زمان از دست دادن دندان در نظر گرفته شده است. بریج این شکاف را پر می‌کند به طوری که شبیه داشتن دندان اصلی است. با این حال، باید به بیماران توصیه شود که مدت کوتاهی پس از نصب بریج مراقب باشند. بعدا به آن عادت می‌کنند که غذا‌های نرمتر از معمول بجوند. خوردن غذاهای نرمتر یا غذاهایی که در ابتدا به قطعات کوچک بریده شده اند به دوام بریج کمک می‌کند. 

روش گذاشتن بریج چگونه است؟

ابتدا دندانپزشک دهان را معاینه می‌کند و از درمان هرگونه پوسیدگی دندان یا بیماری لثه اطمینان حاصل می‌کند. عکس با اشعه ایکس گرفته می‌شود و از تجهیزاتی برای اندازه گیری دندان‌ها و دهان استفاده می‌کنند.

معمولاً چندین ویزیت دندانپزشکی لازم است. ابتدا باید دندان‌های پایه را تغییر شکل داد تا برای قرار دادن روکش روی آنها آماده شوند. سپس دندان‌ها قالب گیری می‌شوند تا شکل صحیح و متناسب با دندان‌ها را به خود بگیرند. برای آماده کردن بریج دندانی، دندانپزشک معمولاً ۲ دندان سالم را در دو طرف شکاف می‌تراشد سپس یک قالب سه تایی برای ساختن بریج روی دندان‌ها قرار می‌دهد. 

سپس قالب‌ها برای ایجاد روکش‌ها به آزمایشگاه دندان‌پزشکی فرستاده می‌شوند که معمولاً چندین هفته طول می‌کشد. به همین دلیل معمولاً چندین ویزیت دندانپزشکی لازم است. در دومین ویزیت دندانپزشکی، روکش‌ها روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و با سیمان دندانی در جای خود ثابت می‌شوند.

هنگامی که روکش‌ها نصب شدند، پل دندانی را می‌توان روی شکاف بین دو روکش قرار داد. این کار در ابتدا با سیمان موقت برای آزمایش تناسب بریج با دندان‌ها انجام می‌شود و پس از چندین هفته استفاده موفقیت آمیز می‌توان سیمان دائمی را اضافه کرد.

ممکن است در حالی که منتظر آماده شدن بریج دائمی خود هستید، یک بریج موقت روی دندان شما گذاشته شود. اگر چنین است، پس از آماده شدن بریج دائمی شما، آن را از دهان خارج می‌کنند.

بریج دائمی پس از آماده شدن در محل قرار می‌گیرد و معمولاً با سیمان دندانی به دندان‌های سالم اطراف متصل می‌شود. گاهی ممکن است دندانپزشک بریج را با ایمپلنت دندانی که از طریق جراحی در فک قرار می‌گیرد، متصل کند. دندانپزشک باید بررسی کند که آیا ایمپلنت‌های دندانی برای شما مناسب هستند یا خیر.

چگونه از بریج دندان مراقبت کنیم؟

همانطور که برای دندان‌های طبیعی توصیه می‌شود، باید بریج خود را با خمیر دندان فلوراید و نخ دندان مسواک بزنید. مراجعه منظم به دندانپزشک نیز مهم است.

مزایا و خطرات گذاشتن بریج دندان چیست؟

بریج‌های دندانی می‌توانند به بازگرداندن لبخند کمک کنند و از داشتن دندان‌های از دست رفته که باعث کاهش اعتماد به نفس می‌شود جلوگیری کنند. پر کردن شکاف دندان از دست رفته نیز مهم است زیرا اگر این شکاف پر نشود، دندان‌های اطراف ممکن است به مرور زمان به داخل شکاف متمایل شوند و نحوه گاز گرفتن فرد را تغییر دهند.

اگر از بریج‌ها به درستی مراقبت شود، می‌توانند سال‌ها دوام بیاورند. با این حال، معمولاً به دلیل پوسیدگی دندان‌های طبیعی در کنار آنها یا شکست سیمان، ممکن است از کار بیفتند.

بریج دندانی چیست

(dental crown) یا روکش دندانی نوعی درمان در بخش پروتزهای دندانپزشکی به حساب می آید که مانند یک محافظ بر روزی تاج دندان صدمه دیده یا درمان اندودونتیک شده و یا برروی بخش پروتزی  ایمپلنت دندانی (اباتمنت ) قرار میگیرد.

بریج مرکب با چهار روکش

بریج مرکب با جایگزینی دو دندان و در مجموع چهار روکش

ب)بریج های باندشونده با رزین RBB (Resin Bonded Bridge)

بریج های باندو شونده با رزین نوعی بریج هستند که با استفاده از سمان رزینی چسبانهد می شوند. دراین روش فقط بخشی از دندنا های پایه تراش می خوردن ( سطح لینگوال یا پالاتال)و بریج به کمک دو بالچه بر روی دندنا های پایه قرار می گیرد و جایگزین دندان کشیده می شود. کاربرد این روش محدود است و بیشتر در مواردی که دندان سانترال یا لترال از دست رفته باشد و به جایگزین نیاز دارد، از این بریج استفاده می شود.

انواع بریج های باندشونده با رزین RBB
-بریج FRC:
  از کامپوزیت تقویت شده با فایبر تشکیل شده است و خواص مکانیکی بهتری نسبت به کامپوزیت دارد و پنتیک و بالچه ها از جنس کامپوزیت هستند.

بریج FRC
بریچ اف ار سی Fiber-Reinforced Composite

-بریج مریلند(Maryland Bridge): بالچه ها در این بریج برخلاف FRC فلزی هستند و پونتیک از جنس چینی است.

بریج مری لند maryland bridge
بالچه ها در بریج مری لند فلزی هستند

بریج درواقع شامل چندین روکش متصل به هم است و مانند سایر روکش ها از مواد مختلف سرامیک ، پی اف ام PFM، زیرکونیا و تمام فلزی ساخته می شود. دندانپزشک درمان بریج را در صورت نیاز و پس از معاینه دندانهای باقی مانده، در مواردی که یک یا چند دندان از دست رفته باشد، به بیمار پیشنهاد می دهد. به دندان یا دندان های مصنوعی که بین پایه های دندانی جایگزین می شوند پونتیک Pontic و به دندنا هایی که پایه بریج می شوند و تراش می خوردن، اباتمنت Abutment گفته می شود.

FPD یا بریج بر اساس تعداد دندان هایی که باید جایگزین شوند و موقعیت فضای بی دندانی در قوس فکی به دو نوع ساده(تنها یک دندان جایگزین می شود، به استثنای دندان کانین) و مرکب ( حداقل دو دندان جایگزین می شود) دسته بندی می شود

انواع بریج های دندانی

الف) بریج معمولی با متریال های مختلف (Traditional Bridge)

در این نوع بریج، در هر دو سمت فضای بی دندانی، دندنهای پایه در نظر گرفته می شود که با فرز تراشیده می شوند و همراه با جایگزینی دندن از دست رفته، زیر روکش قرار می گیرند.

ج) بریج کانتی لور (Cantilever)

بریجی است که تنها شامل یک یا چند دندان پایه در یک سمت است و پونتیک در سمت دیگر بدون اتصال باقی می ماند.

بریج کانتی لور
بریج کانتی لور

 

بریج کانتی لور دابل
بریج کانتی لور دابل
  • حساسیت در دندان های تراش خورده.
  • لق شدن و اتفادن روکش و بریج: در این صورت باید به دندناپزشک مراجعه کرد تا پس از بررسی علت آن مشکل را برطرف کرد. لق شدن ممکن است عوامل متعددی داشته باشد. ممکن است چسب روکش دیگر دوام و قابلیت چشبندگی نداشته باشد و با جدا کردن و تراشیدن لایه های درونی و چسباندن مجدد آن با چسب روکش مشکل را برطرف کرد. ولی گاهی ممکن است مشکل بخاطر عفونت در دندان هایی باشد که روکش روی آنها متصل باشد و با التهاب و عفونت ایجاد شده باعث لق شدن روکش شده باشد که نیاز به درمان مخصوص آن عامل می باشد از قبیل: درمان عصب مجدد، عمل جراحی لثه اپیکو، یا در آخرین راه کشیدن دندان هایی که روکش بر روی آنها متصل شده است.
  • هزینه: تعرفه بسته به تعداد واحد مورد نیاز برای پروتز و جنس آن، متفاوت خواهد بود.

عمر و دوام روکش و بریج

در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان و انجام کار از سوی دندانپزشک ماهر، عموما پروتز ها بین ۱۰ تا ۱۲ سال دوام خواهند داشت.

عوارض روکش و بریج

  • از بین رفتن چینی روکش: روکش هایی که از جنس چینی هستند، ممکن است لب پریده شوند. در صورتی که لب پریدگی کوچک باشد، دندانپزشک می تواند آن را در مطب یا کلینیک با استفاده از کیت ترمیم پرسلند و بدون نیاز به حارج کردن پروتز ترمیم کند.

    – کیت ترمیم پرسلن

کیت ترمیم پرسلن حاوی یک سرنگ اسید هیدروفلوریک HF و یک سرنگ سایلن (Silane) است. نحوه استفاهد از آن بدین صورت است که ابتدا سطح پرسلن شکسته شده در دناه با اسید هیدروفلوریک اچ می شود و سپس از سایلن بر روی پرسلن استفاده می شود و در نهایت، فاصله شکسته شده با کامپوزیت ترمیم می شود.

از بین رفتن چینی روکش
از بین رفتن چینی روکش لب پریدگی

تعویض بریج دندانی

آیا می‌خواهید در مورد روند تعویض بریج دندان بدانید؟ اگر بله، پس به یاد داشته باشید که درمان ترمیم بریج دندان به دلایل خرابی بریج بستگی دارد. اگر مشکل از اباتمنت دندان مصنوعی یا ایمپلنت باشد، مجبور به برداشتن بریج هستیم.

بریج‌های ثابت به دندان‌های پایه چسبانده می‌شوند، بنابراین اغلب نیاز به برداشتن بریج اصلی دارند. هنگامی که دندان‌های نگهدارنده درمان و سالم شدند، می‌توان بریج جایگزین را ساخت و در جای خود گذاشت.

اگر دندانپزشک متوجه شود که دندان‌های پایه قابل ترمیم نیستند، می‌توان دندان‌ها را با ایمپلنت جایگزین کند تا از بریج‌ها پشتیبانی کنند. دندان‌های پایه به همراه دندان‌های از دست رفته را می‌توان با ایمپلنت‌هایی که با جراحی در استخوان فک ثابت می‌شوند جایگزین کرد.

امکان دارد که روکش چینی روی بریج بشکند، اما پل مشکلی ندارد، در چنین مواقعی می‌توان روکش را به راحتی تعمیر کرد. 

گذاشتن بریج دندان چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان درمان بریج دندان تنها به نوع بریج دندانی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد. بریج‌های دندانپزشکی سنتی به حداقل دو نوبت نیاز دارند که هر یک چند ساعت طول می‌کشند. با این حال، روش‌های پیشرفته‌تر مانند بریج‌های دندانی CEREC را می‌توان تنها در یک نوبت به مدت کمتر از چند ساعت تکمیل کرد.

جنس بریج دندان CEREC چیست؟

بهتر است هزینه بیشتری برای سلامت و ماندگاری بریج دندان پرداخت کنیم. یکی از مدرن ترین انواع بریج دندان، بریج دندان CEREC است. (روکش سرامیکی با سرک). 

با استفاده از بریج‌های دندانی CEREC، دندانپزشک شما از فناوری پیشرفته سرک برای روکش‌های بریج استفاده می‌کند. استفاده از فناوری جدید برای چسباندن بریج، کیفیت یا طول عمر را به خطر نمی اندازد. در واقع روکش‌ها و بریج‌های سرک فوق‌العاده قوی و بادوام هستند و از ماده‌ای ساخته شده‌اند که به راحتی با بافت طبیعی دهان شما یکدست می‌شوند.

بزرگترین مزیت بریج‌های دندانی CEREC این است که آنها تنها در یک بار ویزیت کامل می‌شوند که اغلب کمتر از چند ساعت طول می‌کشد. به شما این امکان را می‌دهد تا به سرعت فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید و معمولا هزینه کلی پروسه بریج دندان شما را کاهش می‌دهد.

علل خرابی بریج دندانی

دلیل اصلی شکست بریج‌های دندانی عدم مراقبت از دهان و دندان است. بدون مراقبت مناسب از دهان، باکتری‌ها می‌توانند از طریق روکش‌ها به زیر بریج وارد شوند و باعث پوسیدگی در دندان‌های طبیعی یا پایه شوند.

سایر عوامل موثر در خرابی بریج

  • تغییراتی در دندان‌های نگهدارنده، که می‌تواند پایداری بریج دندانی را کاهش دهد.
  • عاداتی مانند جویدن خودکار یا دندان قروچه در شب به بریج آسیب می‌رساند.
  • عدم مراقبت منظم از دندان، که باعث ایجاد مشکلات احتمالی برای بریج دندان می‌شود. 

جمع بندی

در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس با بریج دندان آشنا شدیم. اگر دندان از دست رفته ای دارید که دندان های اطراف آن سالم است می توانید از روش بریج کردن جای دندان را پر کنید. در کلینیک دندانپزشکی زاگرس تمامی کار های مربوط به دهان و دندان مانند ایمپلنت، بریج، کامپوزیت، لمینیت، ترمیم، کشیدن دندان عقل، جراحی دندان و دندانپزشکی کودکان با بهترین مواد و توسط پزشکان مجرب انجام می شود. کافی است همین حالا با شماره های کلینیک تماس بگیرید و نوبت ویزیت خود را دریافت نمایید.

سوالات متداول

آیا افتادن بریج دندان رایج است؟

شاید شنیده باشید که بریج‌های دندانی ثابت نیستند و در نهایت می‌ریزند. اگرچه در واقع، بریج‌های دندانی گاهی اوقات با گذشت زمان شل می‌شوند، اما می‌توانند به راحتی توسط دندانپزشک سفت شوند. با این حال، بریج‌ها ساخته شده اند تا مادام العمر دوام بیاورند، بنابراین احتمال افتادن بریج در صورتی که بهداشت دهان و دندان رعایت شود خیلی کم است.

آیا بریج‌های دندانی قابل تعویض هستند؟

در حالی که بریج‌ها یک گزینه درمانی بسیار موفق دندانپزشکی هستند، همیشه خطر عوارض احتمالی وجود دارد که می‌تواند نیاز به برداشتن یا تعویض بریج داشته باشند. 

بریج دندان چیست؟

بریج دندان به طور دائم دندان‌های از دست رفته را با دندان مصنوعی جایگزین می‌کند. بریج به دندان‌های دو طرف شکاف متصل می‌شود. بریج‌ها معمولا از چینی یا فلز، مخلوطی از هر دو یا زیرکونیا ساخته می‌شوند. بریج‌ها در جای خود ثابت می‌شوند و برای برخی افراد جایگزین دندان مصنوعی هستند.

چه زمانی ممکن است به بریج دندان نیاز داشته باشید؟

اگر دندان یا دندان‌های از دست رفته دارید و دندان‌های سالمی در دو طرف شکاف باقی مانده ممکن است به بریج دندان نیاز داشته باشید.

جایگزین‌های بریج دندان چیست؟

جایگزین اصلی برای بریج دندان، استفاده از دندان‌های مصنوعی متحرک است که به عنوان پروتز پارسیل شناخته می‌شود و می‌توانید آن‌ها را برای تمیز کردن بیرون بیاورید. جایگزین دیگر بریج، ایمپلنت دندان است.

نظر دهید service
Call Now Button