اکباتان خ نفیسی خ عظیمی پ 42 ط اول

تماس تلفنی کلیک کنید

تماس با کلینیک 02145139

ساعات کاری

شنبه تا پنجشنبه: از 7 صبح

درخواست وقت معاینه

به درمانگاه دندانپزشکی زاگرس خوش آمدید.

تماس تلفنی کلیک کنید

تماس با کلینیک 02145139

ساعات کاری

شنبه تا پنجشنبه: از 7 صبح

درخواست وقت معاینه

به درمانگاه دندانپزشکی زاگرس خوش آمدید.

بریج دندانی

بریج دندانی چیست

(dental crown) یا روکش دندانی نوعی درمان در بخش پروتزهای دندانپزشکی به حساب می آید که مانند یک محافظ بر روزی تاج دندان صدمه دیده یا درمان اندودونتیک شده و یا برروی بخش پروتزی  ایمپلنت دندانی (اباتمنت ) قرار میگیرد.

بریج مرکب با چهار روکش

بریج مرکب با جایگزینی دو دندان و در مجموع چهار روکش

ب)بریج های باندشونده با رزین RBB (Resin Bonded Bridge)

بریج های باندو شونده با رزین نوعی بریج هستند که با استفاده از سمان رزینی چسبانهد می شوند. دراین روش فقط بخشی از دندنا های پایه تراش می خوردن ( سطح لینگوال یا پالاتال)و بریج به کمک دو بالچه بر روی دندنا های پایه قرار می گیرد و جایگزین دندان کشیده می شود. کاربرد این روش محدود است و بیشتر در مواردی که دندان سانترال یا لترال از دست رفته باشد و به جایگزین نیاز دارد، از این بریج استفاده می شود.

انواع بریج های باندشونده با رزین RBB
-بریج FRC:
  از کامپوزیت تقویت شده با فایبر تشکیل شده است و خواص مکانیکی بهتری نسبت به کامپوزیت دارد و پنتیک و بالچه ها از جنس کامپوزیت هستند.

بریج FRC
بریچ اف ار سی Fiber-Reinforced Composite

-بریج مریلند(Maryland Bridge): بالچه ها در این بریج برخلاف FRC فلزی هستند و پونتیک از جنس چینی است.

بریج مری لند maryland bridge
بالچه ها در بریج مری لند فلزی هستند

بریج درواقع شامل چندین روکش متصل به هم است و مانند سایر روکش ها از مواد مختلف سرامیک ، پی اف ام PFM، زیرکونیا و تمام فلزی ساخته می شود. دندانپزشک درمان بریج را در صورت نیاز و پس از معاینه دندانهای باقی مانده، در مواردی که یک یا چند دندان از دست رفته باشد، به بیمار پیشنهاد می دهد. به دندان یا دندان های مصنوعی که بین پایه های دندانی جایگزین می شوند پونتیک Pontic و به دندنا هایی که پایه بریج می شوند و تراش می خوردن، اباتمنت Abutment گفته می شود.

FPD یا بریج بر اساس تعداد دندان هایی که باید جایگزین شوند و موقعیت فضای بی دندانی در قوس فکی به دو نوع ساده(تنها یک دندان جایگزین می شود، به استثنای دندان کانین) و مرکب ( حداقل دو دندان جایگزین می شود) دسته بندی می شود

انواع بریج های دندانی

الف) بریج معمولی با متریال های مختلف (Traditional Bridge)

در این نوع بریج، در هر دو سمت فضای بی دندانی، دندنهای پایه در نظر گرفته می شود که با فرز تراشیده می شوند و همراه با جایگزینی دندن از دست رفته، زیر روکش قرار می گیرند.

ج) بریج کانتی لور (Cantilever)

بریجی است که تنها شامل یک یا چند دندان پایه در یک سمت است و پونتیک در سمت دیگر بدون اتصال باقی می ماند.

بریج کانتی لور
بریج کانتی لور

 

بریج کانتی لور دابل
بریج کانتی لور دابل
  • حساسیت در دندان های تراش خورده.
  • لق شدن و اتفادن روکش و بریج: در این صورت باید به دندناپزشک مراجعه کرد تا پس از بررسی علت آن مشکل را برطرف کرد. لق شدن ممکن است عوامل متعددی داشته باشد. ممکن است چسب روکش دیگر دوام و قابلیت چشبندگی نداشته باشد و با جدا کردن و تراشیدن لایه های درونی و چسباندن مجدد آن با چسب روکش مشکل را برطرف کرد. ولی گاهی ممکن است مشکل بخاطر عفونت در دندان هایی باشد که روکش روی آنها متصل باشد و با التهاب و عفونت ایجاد شده باعث لق شدن روکش شده باشد که نیاز به درمان مخصوص آن عامل می باشد از قبیل: درمان عصب مجدد، عمل جراحی لثه اپیکو، یا در آخرین راه کشیدن دندان هایی که روکش بر روی آنها متصل شده است.
  • هزینه: تعرفه بسته به تعداد واحد مورد نیاز برای پروتز و جنس آن، متفاوت خواهد بود.

عمر و دوام روکش و بریج

در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان و انجام کار از سوی دندانپزشک ماهر، عموما پروتز ها بین ۱۰ تا ۱۲ سال دوام خواهند داشت.

عوارض روکش و بریج

  • از بین رفتن چینی روکش: روکش هایی که از جنس چینی هستند، ممکن است لب پریده شوند. در صورتی که لب پریدگی کوچک باشد، دندانپزشک می تواند آن را در مطب یا کلینیک با استفاده از کیت ترمیم پرسلند و بدون نیاز به حارج کردن پروتز ترمیم کند.

    – کیت ترمیم پرسلن

کیت ترمیم پرسلن حاوی یک سرنگ اسید هیدروفلوریک HF و یک سرنگ سایلن (Silane) است. نحوه استفاهد از آن بدین صورت است که ابتدا سطح پرسلن شکسته شده در دناه با اسید هیدروفلوریک اچ می شود و سپس از سایلن بر روی پرسلن استفاده می شود و در نهایت، فاصله شکسته شده با کامپوزیت ترمیم می شود.

از بین رفتن چینی روکش
از بین رفتن چینی روکش لب پریدگی
نظر دهید service