شهرک اکباتان، بلوار نفیسی،روبه روی فاز1، خ عظیمی، پ 42، طبقه 1

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

تماس تلفنی کلیک کنید

تماس با کلینیک 02145139

ساعات کاری

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

نشانی کلینیک زاگرس

شهرک اکباتان، بلوار نفیسی،روبه روی فاز1، خ عظیمی، پ 42، طبقه 1

تماس تلفنی کلیک کنید

تماس با کلینیک 02145139

ساعات کاری

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

نشانی کلینیک زاگرس

شهرک اکباتان، بلوار نفیسی،روبه روی فاز1، خ عظیمی، پ 42، طبقه 1

دندان پزشکی کودکان

دندان پزشکی کودکان

این شاخه مرتبط با دندان پزشکی کودکان از زمان بدو تولد تا دوره جوانی می باشد. و همچنین قادر به ارتقا سلامتی بچه ها می باشد.

ویزیت دندانی کودک باید از زمان بدو تولد کودک یا ۶ ماه بعد از در آوردن اولین دندان صورت گیرد. در این صورت توصیه هایی برای جلوگیری از پوسیدگی و همچنین ترک عادت بد کودکان از جمله مکیدن انگشت ارائه می گردد.

همچنین به والدین برنامه هایی در خصوص مسواک زدن و جلوگیری از کج درآمدن دندان و فلورایدتراپی به موقع کودکان ارائه می گردد.

دندانپزشکی کودکان

منظور از دندانپزشکی اطفال چیست؟

تحت نظر قرار دادن کودک از قبل از رویش اولین دندان تا سن ۱۳ سالگی به عنوان پیشگیری  و نکات بهداشتی و گاه درمانی درباره جراحی، ترمیمی، درمان عصب اتاقک عصبی و مانال ریشه دندان و ارتودنسی و بیماری های دهانی و دندان و … در حوزه دندانپزشکی کودکان قرار دارد که توسط دندان پزشکان عمومی یا دندان پزشک متخصص کودکان هدایت می شوند.

نقش دندان پزشک کودکان دقیقا چیست؟

پیشگیری از بیماری های دهان و دندان و ترمیم و آموزش بهداشت دهانی و دندان و راهنمایی اولیا آن ها درباره نگهداری دندان های شیری تا رویش دندان های دائمی و جلوگیری از تغییر حالت دندان ها اعم از مکیدن انگشت یا استفاده از پستانک.

معاینه دهان

معاینه اولیه

هدف از مراقبت های دندانپزشکی کودکان, در وهله اول پیشگیری است و به طور اولیه برای جلوگیری از درد و عفونت دهانی, بروز و پیشروی پوسیدگی دندانی و برقراری ارتباط بین ترس از دندانپزشکی و مراقبت های دندان پزشکی طراحی شده اند.

معاینه رادیوگرافی

گاهی اوقات در بچه های خیلی خردسال به دلایلی نظیر تروما, دندان درد و یا پوسیدگی های پروگزیمالی, لازم می شود که رادیوگرافی الکوزال, پری اپیکال و یا بایت وینگ تهیه شود.

مراقبت های پزشکی نوزادان

در مورد همه نوزادان بایستی یک ارزیابی ریسک سلامت دهانی در سن ۶ ماهگی انجام گیرد, حتی در شرایطی که هیچ مشکل مشخصی وجود نداشته باشد, اولین ویزیت دندانپزشکی و معاینه دهانی کودک, بایستی انجام شود.

در صورتی که دندان شیری دچار پوسیدگی کمی باشد و عفونت و پوسیدگی به بخش تاجی عصب محدود باشد  دندانپزشک اطفال با حذف بخش تاجی عارضه را درمان می کند. به انجام این کار پالپوتومی گفته می شود.

در صورت بی‌توجهی به سلامت دندان‌ها از سوی کودکان و والدین،‌کودک دچار پوسیدگی دندان‌های شیری یا دائمی می‌شود.

همواره بهتر است پوسیدگی دندان را بدون باز شدن پالپ و از طریق روش‌هایی مانند پوشش غیر مستقیم پالپ کنترل و درمان کرد ولی در مواردی که پالپ دندان به واسطه تروما و یا پوسیدگی باز شده باشد،‌ باید از پوشش مستقیم پالپ استفاده کرد.

درمان غیر مستقیم پالپ به عنوان روشی تعریف می‌شود که در آن عاج پوسیده نزدیک به بافت پالپ حفظ می‌شود تا از باز شدن پالپ جلوگیری شود. برای این منظور، عاج پوسیده با یک ماده زیست سازگار پوشانده می‌شود و این امر به ویژه در دندان کودکان با تکامل ناقص قسمت انتهای ریشه اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.

وایتال پالپ تراپی یک روش درمان کانال ریشه است و با هدف درمان دندان ها بدون برداشتن کامل پالپ دندان به خطر افتاده انجام  می شود. وایتال تراپی (VPT) در دندان پزشکی کودکان بیشتر شناخته شده است زیرا دندان کودکان دارای ریشه آپیکال است.

وایتال پالپ تراپی می تواند شامل پالپوتومی جزیی یا کامل باشد.

بروساژ و فلوراید تراپی

فلورایدتراپی به معنای کاربرد موضعی فلوراید به صورت دوره ای بر روی دندان ها، به منظور افزایش مقاومت آن‌ها در برابر پوسیدگی است و هم برای دندان‌های شیری و هم برای دندان‌های دائمی قابل اجرا می باشد. فلورایدتراپی با وارنیش فلوراید از۳ سالگی قابل انجام است.در این روش دندانپزشک ابتدا دندان ها را با برس و خمیر مخصوص تمیز می کند و سپس فلوراید بصورت ژل یا وارنیش روی دندان ها مالیده می شود. پس از آن، کودک باید چند بار آب دهان خود را خالی کند ولی دهان نباید شسته شود و تا نیم ساعت هم کودک نباید چیزی بخورد یا بیاشامد.

ترمیم تاج دندان با مواد هم رنگ و غیر رنگ

به طور مرسوم آمالگام( ماده غیر همرنگ) ماده انتخابی برای ترمیم های کلاس یک و کلاس دو بوده است و خصوصیات مطلوب بکار بردن آمالگام دوام خوب و حساسیت تکنیکی کمتر, آمالگام  را به انتخاب خوبی برای ترمیم دندان های شیری خلفی تبدیل کرده.

رزین کامپوزیت ( ماده هم رنگ) یکی از پر استفاده ترین مواد ترمیمی می باشد. ترمیم  های رزین کامپوزیتی در درجه اول به دلیل زیبایی عالی شان پذیرفته شده اند. سایر مزایای آن شامل انتقال حرارتی به نسبت پایین, حفاظت از ساختار دندان در هنگام تراش حفره و پیشرفت در ثبات خصوصیات ترکیبی ماده است.

پالپوتومی عصب تاج دندان

هنگام درمان ضایعات پوسیدگی عمیق هر گونه تلاشی برای جلوگیری از اکسپوز پالپ باید صورت گیرد. با این وجود وقتی روند پوسیدگی به پالپ رسیده یا در موارد اکسپوژ مستقیم پالپ حین اکسکواسیون ضایعه پوسیدگی, روش پالپوتومی تجویز شده و درمان انتخابی است.

پالپکتومی عصب ریشه دندان

عمل پالپکتومی برای دندان هایی با شواهد التهاب مزمن یا نکروز پالپ ریشه  ای تجویز می شود.

هدف پالپکتومی, حفظ دندان های شیری است که در غیر این صورت از بین می روند.فرآیند درمان را به صورت خیلی ساده میتوان اینگونه بیان کرد که در  پالپکتومی بخش‌های بیمار و عفونی پالپ تخلیه می‌شود. عمل پالپکتومی مشابه عصب‌کشی است و معمولاً بخشی از فرآیند عصب کشی دندان می‌باشد. پس از اینکه دندانپزشک بخش آسیب‌دیده پالپ را از دندان خارج کرد، ناحیه داخل دندان ضدعفونی شده و با مواد خاصی پر می‌شود.

فضانگدارنده

زود از دست دادن های دندان های شیری اگر منجر به کاهش طول قوس شود می تواند رویش دندان های جانشین را به مخاطره اندازد. از طرف دیگر, مداخله به موقع می تواند فضا را برای رویش دندان دایمی حفظ کند.

اگر بعد از از بین رفتن دندان, فضا از بین نرفته باشد نگهداری فضا کاری مناسب است زیرا دندان دایمی جانشین تا چندین سال بعد رویش نخواهد یافت. اگر از دست دادن فضا رخ داده باشد, باید ارزیابی دقیقی صورت گیرد تا تعیین شود باز پس گیری فضا لازم است یا درمانی مورد نیاز نیست.

۴/۵ - (۱۵ امتیاز)
Call Now Button