تماس تلفنی کلیک کنید

تماس با کلینیک 02145139

ساعات کاری

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

نشانی کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس

شهرک اکباتان، سه راه مخابرات، روبه روی فاز 1، خ عظیمی، پ 42، طبقه اول

تماس تلفنی کلیک کنید

تماس با کلینیک 02145139

ساعات کاری

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

نشانی کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس

شهرک اکباتان، سه راه مخابرات، روبه روی فاز 1، خ عظیمی، پ 42، طبقه اول

انتخاب دندانپزشک تصمیم ساده ای نیست و شما گزینه‌هایی بیشتر از آنچه که تصور می‌کنید دارید. برخی از والدین دندان‌پزشک عمومی را انتخاب می‌کنند که می‌تواند همه اعضای خانواده را در یک لحظه ببیند. دندانپزشک عمومی برای برخی از خانواده‌ها منطقی است، اما برای کودکان دندانپزشک اطفال انتخاب بهتری خواهد بود. 

اگر تفاوت بین دندانپزشک اطفال و دندانپزشک عمومی را نمی دانید و می‌خواهید با تخصص‌های دندانپزشکان کودک آشنا شوید تا پایان این مقاله از کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس همراه ما باشید. در انتهای این مقاله می‌توانید بهترین تصمیم را برای خانواده خود بگیرید.

چرا کودک شما باید به دندانپزشک کودکان مراجعه کند؟

دندانپزشکان نیز مانند پزشکان می‌توانند در زمینه‌های مختلف تخصص داشته باشند. برخی بر روی کانال‌های ریشه تمرکز می‌کنند، برخی دیگر صرفاً به مراقبت از لثه‌ها می‌پردازند و تعداد کمی از آنها کار با کودکان را انتخاب می‌کنند. دندانپزشکان اطفال منحصراً بر مراقبت از دندان‌های نوزادان، کودکان و نوجوانان تمرکز می‌کنند.

به عنوان پدر و مادر، می‌دانید که بچه‌ها فقط بزرگسالان مینیاتوری نیستند. آن‌ها افکار و احساساتی دارند که همیشه قابل پیش‌بینی نبوده و درگیر شدن با آنها می‌تواند به دانش خاصی نیاز داشته باشد. هر دندانپزشک دارای مجوز، حوصله کار با بچه‌ها را ندارد و بسیاری از بچه‌ها مطمئناً حوصله کار با یک دندانپزشک معمولی را ندارند.

دندانپزشکان اطفال دست به کار شده اند تا نیازهای کودکان را بشناسند و در آن متخصص شوند. یک دندانپزشک اطفال، مربی و پزشک است. بنابراین آموزش بیشتر و فراتر از دانشکده دندانپزشکی دیده است تا تخصص خود را در نیازهای عاطفی و رشدی کودکان تقویت کنند.

مقایسه دندانپزشکان عمومی و دندانپزشکان اطفال

برای تبدیل شدن به یک دندانپزشک از هر نوع، آموزش زیادی لازم است. تکمیل دانشکده دندانپزشکی چهار سال طول می‌کشد و دندانپزشک را به دانش مورد نیاز برای مراقبت و درمان دندان‌های شما مجهز می‌کند. همه دانشجویان دندانپزشکی یک یا دو دوره را می‌گذرانند که اصول دندانپزشکی اطفال را آموزش ببینند. به همین دلیل این امکان را دارند که مراقبت‌های اولیه دندانپزشکی را برای کودکان انجام دهند. اما سرعت رشد سریع دندان در کودکان، علاوه بر رفتار نه چندان قابل پیش بینی آنها، اغلب به تخصص بیشتری نیاز دارد.

همه دانشجویان دندانپزشکی از دانشکده دندانپزشکی به عنوان دندانپزشک عادی یا عمومی فارغ التحصیل می‌شوند. با این حال، دندانپزشکان اطفال دو تا سه سال دوره‌های رزیدنتی را می‌گذرانند تا در درمان کودکان متخصص شوند. آنها مراحل بسیاری از رشد دندانی را در کودکان یاد می‌گیرند تا بتوانند هر نشانه ای از یک مشکل را سریعتر از یک دندانپزشک عمومی تشخیص دهند. به لطف دوره‌های روانشناسی کودک که دندانپزشک اطفال می‌بیند، می‌تواند این مشکلات را با حداقل ناراحتی درمان کند.

دندانپزشک عمومی سال‌های اضافی آموزش متخصص اطفال را نگذرانده است، زیرا برنامه رزیدنتی واقعی در دندانپزشکی عمومی مانند دندانپزشکی کودکان وجود ندارد. درک اولیه آنها از رشد دندان و لثه کودکان اغلب برای مراقبت‌های معمول کافی است، اما اگر مشکلی پیش بیاید، ممکن است آموزش آنها برای رسیدگی به آن کافی نباشد و کودکان برای تکمیل درمان‌های دشوارتر به متخصص اطفال ارجاع داده شوند.

از طرف دیگر، دندانپزشک اطفال فقط نوزادان، کودکان و نوجوانان را درمان می‌کند. این تمرکز محدود، امکان نظارت بهتر بر رشد کودک و مراقبت شخصی تر را فراهم می‌کند. در واقع، بیشتر دندانپزشکان اطفال از دیدن نوزادان بلافاصله پس از رویش اولین دندان‌ها و قطعاً در سن ۱ سالگی بسیار هیجان زده می‌شوند. 

دندانپزشک اطفال چه می‌کند؟

دندانپزشکان اطفال تمام معاینات و درمان‌های معمولی را که کودکان برای حفظ سلامت دهان و دندان نیاز دارند انجام می‌دهند. در ادامه برخی از رایج ترین درمان‌هایی است که این متخصصان انجام می‌دهند را با هم بررسی می‌کنیم:

۱- معاینات روتین دندان برای کودکان و نوجوانان

شکی وجود ندارد که سلامت دندان عامل اصلی در سلامت کلی کودک شماست. معاینات معمول شامل تمیز کردن حرفه ای است که تجمع ناسالم جرم و پلاک روی دندان‌ها را از بین می‌برد، اما معاینه توسط دندانپزشک اطفال اغلب مهم ترین بخش معاینه است. این معاینه تضمین می‌کند که دندان‌ها و لثه‌های کودک شما به طور طبیعی رشد می‌کنند و به دندانپزشک فرصت می‌دهد تا علائم هشدار دهنده و التهابات را درمان کند.

۲- اشعه ایکس دندان

کودکان و نوجوانان باید سالی یک‌بار عکس‌برداری با اشعه ایکس دندان انجام دهند تا مشکلاتی را که ممکن است در زیر سطح دندان‌ها و لثه‌ها پنهان شده است، تشخیص دهند. اشعه ایکس مشکلاتی مانند پوسیدگی بین دندان‌ها و حفره‌هایی که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند را نشان می‌دهد. همانطور که دندان‌های دائمی کودک شروع به رویش می‌کنند، اشعه ایکس می‌تواند مشکلات در نامنظم درآمدن دندان‌ها را قبل از بیرون آمدن دندان‌ها شناسایی کند. همچنین دندان‌های نهفته را قبل از اینکه مشکل ساز شوند، مورد بررسی قرار دهند. اگر دندانپزشک کودکان هر گونه مشکلی را در رشد تشخیص دهد، ممکن است به بیش از یک عکس اشعه ایکس در سال نیاز داشته باشد.

۳- پر کردن دندان

پوسیدگی دندان شایع ترین مشکل دندانی در کودکان است. حدود ۲۰ درصد از کودکان ۵ تا ۱۱ ساله یک یا چند دندان پوسیده درمان نشده دارند و می‌توانند باعث درد و همچنین عفونت شوند. پر کردن این حفره‌ها می‌تواند دندان‌ها را به عملکرد طبیعی بازگرداند، اما اغلب پرکردن‌ها حتی برای بزرگسالان نیز خوشایند نیست. اما دندانپزشک کودکان این مهارت را دارد که در دهان‌ کوچک کودکان، با روشی کاملا سرگرم مواد پرکننده را قرار دهد. اینجاست که مزایای آموزش دندانپزشکی کودکان آشکارتر می‌شود.

۴- سیلانت‌ها

پیشگیری همیشه بهترین درمان است. مخصوصاً زمانی که دندان‌ها در حال رشد باشند. سیلانت‌ها (شیار پوش‌ها) یک اقدام پیشگیرانه عالی بوده و در وهله اول راهی سریع و آسان برای جلوگیری از تشکیل حفره‌ها هستند. سیلانت پوشش نازکی است که روی سطح جویدنی دندان‌ها اعمال می‌شود. کمی آن را فرم می‌دهند و به سرعت خشک و سفت می‌شود. سیلانت‌ها تا ۸۰ درصد از ایجاد حفره در دندان‌های آسیاب جلوگیری می‌کنند. این فرآیند معمولاً بسیار سریع است و نیازی به بی حسی، سوراخ کردن و تراشیدن دندان ندارد.

۵- درمان‌های فلوراید

یکی دیگر از روش‌های سریع و بدون درد، وارنیش فلوراید است که با استفاده از یک برس کوچک روی سطح و کناره‌های هر دندان قرار داده می‌شود. وارنیش فلوراید یکی دیگر از اقدامات پیشگیرانه عالی است که دندانپزشکان اطفال ارائه می‌دهند.

۶- مشاوره بریس‌ها

بسیاری از دندانپزشکان کودکان، برای خدمات ارتودنسی مشاوره می‌دهند. در حالی که دندانپزشکی کودکان و ارتودنسی دو تخصص دندانپزشکی جداگانه هستند، دندانپزشکان اطفال آموزش‌های زیادی در زمینه ارتودنسی دارند و اغلب اولین کسانی هستند که هر گونه مشکل ارتودنسی را تشخیص می‌دهند. از آنجایی که آنها تجربه بیشتری در رشد دهان کودکان دارند، می‌توانند روند پیشرفت کودک شما را بهتر پیش بینی کرده یا مسائل جدید را سریعتر تشخیص دهند.

سایر خدمات ارائه شده توسط دندانپزشکان اطفال

دندانپزشک کودکان علاوه بر کارهایی که یک دندانپزشک عمومی انجام می‌دهد می‌تواند خدمات دیگری ارائه دهند که دندانپزشک عمومی معمولا انجام نمی دهد. دندانپزشکان اطفال بر سلامت و نگهداری پیشگیرانه متمرکز هستند و سخت تلاش می‌کنند تا به شما و فرزندتان کمک کنند تا عادت‌های خوبی برای آینده ایجاد کنید. یک دندانپزشک اطفال خوب خدمات زیر را ارائه می‌دهد:

  • راهنمایی تغذیه و رژیم غذایی

کودکان در صورتی دندان‌های قوی و سالم دارند که تغذیه مناسب داشته باشند. شِکر یک عامل اصلی در پوسیدگی دندان است، با این حال بیشترین چیزی که بچه‌ها می‌خورند خوراکی‌های شیرین است. حتی غذاهای سالم مانند شیر و میوه حاوی مقدار قابل توجهی قند هستند، بنابراین یادگیری متعادل کردن رژیم غذایی کودک ضروری است. دندانپزشک کودکان می‌تواند با گفتن اینکه از کدام غذاها اجتناب کنید و کدام را بیشتر مصرف کنید، شروع به کار کند و به سلامت دندان‌های کودکان شما کمک کنند. 

  • مشاوره و راهنمایی برای والدین

شما احتمالاً سوالات زیادی در مورد سلامت دندان کودک خود دارید و یک دندانپزشک عمومی ممکن است به طور کامل نتواند به آنها پاسخ دهد. به عنوان مثال، یکی از نگرانی‌های رایج والدین در مورد مکیدن انگشت شست است. در نوزادان کاملا طبیعی است اما اگر در کودکان بزرگتر ادامه پیدا کند می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. دندانپزشک کودکان به طور کامل با این نوع نگرانی آشناست و در صورت بروز مشکل می‌تواند پیشنهادات دقیقی و موثری ارائه دهد.

  • آموزش برای افزایش عادات بهداشتی دندانپزشکی

بچه‌ها معمولاً به نکات ظریف نگهداری دندان‌ها علاقه‌ای ندارند. اما والدین می‌خواهند که عادات بهداشت دهان و دندان را از کودکی در آنها ایجاد کنند که تا آخر عمر همراه آنها باشد. در این زمینه دندانپزشک اطفال احتمالاً چندین استراتژی و راه کار دارد که می‌تواند به شما آموزش دهد. با این روش‌ها کودکان از نخ دندان کشیدن و مسواک زدن لذت می‌برند.  

در مورد مراقبت از دندان‌ها و لثه‌های کودکان باید به جزئیات بسیار بیشتری فکر کرد. حتی عمل ساده مسواک زدن دندان‌های آن‌ها بیشتر از آنچه تصور می‌کنید، مهم است. نزدیک به ۴۰ درصد از بچه‌ها بیش از حد از خمیر دندان استفاده می‌کنند. دندانپزشک اطفال شما می‌تواند به شما در ارائه بهترین خدمات دندانپزشکی در منزل به فرزندتان کمک کند.

دندانپزشک کودکان با هر رده سنی چگونه رفتار می‌کند؟

با توجه به هر سنی شیوه برخورد متفاوت است:

  • با کودکان ۳ تا ۵ سال دندانپزشکان با شیوه بازی و سرگرمی دندان‌هایشان را معاینه و ترمیم می‌کنند. 
  • به کودکان ۶ تا ۱۲ سال باید اطلاعات بیشتری در مورد دندان و روش‌های مراقبتی از آنها را در میان می‌گذارند. این رده سنی درک بهتری نسبت به سلامت خود دارند.
  • در برخورد با نوجوانان، دندانپزشک کودکان راحت تر هستند. می‌توانند اطلاعات دقیق تری در مورد روش‌هایی که روی دندان انجام می‌شود به آنها بدهند. 

جمع بندی 

دندانپزشک کودکان یکی از شاخه‌های تخصصی دندانپزشکی است که به تمام نیاز‌های دندانی از نوزادی تا نوجوانی می‌پردازد. این دندانپزشکان علاوه بر تخصص کاری در زمینه روانشناسی و رفتار با کودک نیز دوره دیده و تبحر دارند. به همین دلیل بدون درد و ناراحتی، در محیطی آرام و لذت بخش کار‌های مربوط به دندان کودکان را انجام می‌دهند. 

کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس دارای بخش دندانپزشکی کودکان است. متخصصین با سابقه دندانپزشکی کودکان در محیطی آرام تجربه ای خوب را به فرزندان شما هدیه می‌دهند. تمامی کار‌های مربوط به دهان و دندان کودک شما در این کلینیک انجام می‌شود. 

سوالات متداول 

نام دیگر دندانپزشکی کودکان چیست؟

دندانپزشکی کودکان را پدودنتیکس نیز می‌نامند. دندانپزشک متخصص بهداشت دهان و دندان کودکان را دندانپزشک اطفال می‌نامند. 

آیا دندان کودکان را سفید می‌کنند؟

برخی از کودکان دندان‌های بد رنگ و تیره ای دارند. در این شرایط می‌توانید به دندانپزشک کودکان مراجعه کرده و با روش بروساژ رنگ دندان‌های آنها را روشن تر کنید. 

دندان‌های کودکان جرمگیری می‌شود؟

رسوب مواد غذایی و نوشیدنی‌ها باعث ایجاد پلاک و جرم شده و این جرم با مسواک زدن پاک نمی شود. باید حتما جرمگیری دندان را انجام دهید تا مانع پوسیدگی دندان‌ها و عفونت لثه شوید.

دندان کودکان نیاز به عصب کشی دارد؟

گاهی برای حفظ دندان طبیعی کودکان نیاز به برداشتن قسمت پوسیده یا عصب کشی دندان است. پس بهتر است بدانید روی دندان کودکان نیز عصب کشی انجام می‌شود. اگر به صورت روتین هر ۶ ماه یکبار چکاپ را انجام دهید نیاز به انجام عصب کشی دندان کودک خود نخواهید داشت.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button