شهرک اکباتان، بلوار نفیسی،روبه روی فاز1، خ عظیمی، پ 42، طبقه 1

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

تماس تلفنی کلیک کنید

تماس با کلینیک 02145139

ساعات کاری

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

نشانی کلینیک زاگرس

شهرک اکباتان، بلوار نفیسی،روبه روی فاز1، خ عظیمی، پ 42، طبقه 1

تماس تلفنی کلیک کنید

تماس با کلینیک 02145139

ساعات کاری

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

نشانی کلینیک زاگرس

شهرک اکباتان، بلوار نفیسی،روبه روی فاز1، خ عظیمی، پ 42، طبقه 1

قیمت عصب کشی و روکش دندان

عصب کشی برای حذف باکتری‌ها از کانال ریشه دندان عفونی، جلوگیری از عفونت مجدد دندان و محافظت از دندانی که از بین رفته است در برابر تهاجم میکروبی انجام می‌شود. از طرفی روکش دندان اساساً یک کلاهک برای دندان آسیب دیده است که برای بازیابی شکل، اندازه، ظاهر و استحکام دندان عصب کشی شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما قیمت عصب کشی و روکش دندان به چه عواملی بستگی دارد و چرا قیمت‌ها با یکدیگر متفاوتند؟ در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس به بررسی این موارد می‌پردازیم.

چه زمان نیاز به روکش دندان دارید؟

به طور کلی، برخی از دلایل رایج برای گذاشتن روکش دندان عبارتند از:

  • یک پرکننده بزرگ را بپوشانید یا جایگزین کنید.
  • دندان طبیعی شکسته یا ترک خورده را بازسازی کنید.
  • از دندانی که تحت درمان عصب کشی قرار گرفته است محافظت کنید.
  • یک ایمپلنت را بپوشانید.
  • بریج‌های دندانی را در جای خود نگه دارید.
  • با صاف کردن اندازه و شکل دندان‌های خود لبخندی زیباتر به دست آورید.

روکش دندان زمانی که پوسیدگی یا حفره دندان بزرگ باشد کاربرد زیادی دارد.

هزینه روکش دندان چقدر است؟

هزینه روکش دندان تا حد زیادی به مواد مورد استفاده بستگی دارد. به طور کلی بسته به مواد و پیچیدگی دندان بیمار، قیمت‌ها تغییر می‌کنند. به همین دلیل به جنس روکش باید دقت داشته باشید. طبیعی است که هر چه جنس روکش بهتر باشد قیمت آن بالاتر می‌رود. به همین دلیل آشنایی با مواد مورد استفاده در روکش دندان اهمیت زیادی دارد. 

تاثیر جنس انواع روکش دندان بر هزینه نهایی

در ادامه انواع موادی که در ساخت روکش دندان استفاده می‌شوند را بررسی می‌کنیم.

روکش پرسلن ذوب شده به فلز (PFM) 

مزیت اصلی روکش‌های PFM ترکیبی از استحکام روکش‌های فلزی و زیبایی روکش‌های چینی است. همچنین PFM  نسبت به روکش کامل چینی هزینه کمتری دارد. با این حال، یک خط خاکستری کوچک و قابل مشاهده در خط لثه از فلز دیده می‌شود. این نوع روکش ممکن است برای افرادی که دندان‌های خود را به هم فشار می‌دهند مناسب نباشد.

روکش‌های فلزی

روکش‌های فلزی نوع سنتی روکش هستند و به دلیل دوام و استحکام از قدیم مورد استفاده قرار گرفته اند. این جنس از روکش‌ها بسیار مقاوم هستند و برای دندان‌های عقب (مانند دندان‌های آسیاب) ایده آل اند. با این حال، امروزه استفاده از روکش فلزی چندان شیک و زیبا نیست.

روکش چینی 

روکش‌های چینی ظاهری طبیعی دارند و گزینه خوبی برای ترمیم دندان‌های جلو هستند. هیچ فلزی در آن استفاده نشده است. با این حال، آنها به اندازه روکش‌های فلزی قوی نیستند و اگر به طور مرتب دندان‌های خود را به هم می‌سایید، باید مواد دیگری را انتخاب کنید. پرسلن نیز نسبت به سایر انواع روکش‌ها گران تر است.

روکش زیرکونیا

روکش‌های زیرکونیا یک ماده نسبتا جدید هستند که بهترین ترکیب از استحکام، دوام و زیبایی روکش‌های فلزی و چینی را ارائه می‌دهند. آنها در طبیعت سفید هستند و به دلیل عاری بودن از فلز کمتر احتمال دارد که واکنش آلرژیک ایجاد کنند.

روکش‌های E-Max لیتیوم دی سیلیکات

لیتیوم دی سیلیکات نوع بسیار جدیدی از روکش سرامیکی در دندانپزشکی است که بادوام و مستحکم بوده و ظاهری طبیعی دارد. استحکام این ماده آن را به عنوان یک روکش برای دندان‌های جلو و عقب کاندید خوبی می‌کند. به همین دلیل گران تر از سایر روکش‌ها هستند. 

آیا گذاشتن روکش روی دندان دردناک است؟

بسیاری نگران هستند که این روند دردناک باشد و در ترمیم دندان‌های خود مردد هستند. اما در زمان گذاشتن روکش از ژل‌های بی‌حس‌کننده و بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن ناحیه استفاده می کنند. در این شرایط معمولا هیچ گونه دردی را احساس نخواهید کرد. در هنگام تزریق داروی بی حسی ممکن است کمی ‌سر سوزن را احساس کنید.

به طور کلی، کمی‌ فشار بر روی دندانی که روی آن کار می‌شود، احساس خواهید کرد. اما نباید درد شدیدی داشته باشید. اگر خیلی نگران هستید، با دندانپزشک خود صحبت کنید. آنها می‌توانند شما را گام به گام در این فرآیند راهنمایی کنند و به شما اطمینان دهند که در هر مرحله باید چه احساسی داشته باشید و چه کاری روی دندان شما انجام می شود. 

ماندگاری روکش‌های دندان چقدر است؟

آیا روکش‌های دندان دائمی ‌هستند؟ آیا آنها می‌توانند تمام عمر دوام بیاورند؟ اینها سوالاتی است که در زمان نیاز به روکش برای افراد مطرح می‌شود. 

به طور کلی، روکش‌های دندان برای مقاومت در برابر نیروهای طبیعی وارد شده به دهان شما ساخته می‌شوند و نباید به مراقبت خاصی نیاز داشته باشند. بسته به بهداشت دهان و دندان شما و نوع روکش، معمولاً باید بین ۵ تا ۱۵ سال دوام بیاورند.

دقت کنید که داشتن روکش به این معنی نیست که دندان شما پوسیدگی یا بیماری لثه را تجربه نخواهد کرد. به همین دلیل باید چکاپ دوره ای، جرم گیری منظم و رعایت بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرید.

مراحل روکش کشیدن دندان چگونه است؟

روکش دندان پروسه ای چند روزه است که از روکش موقت تا روکش دائمی را شامل می‌شود. 

اولین جلسه درمان

برای بررسی میزان پوسیدگی و سایر عوامل مانند التهاب یا آسیب به پالپ دندان، عکس اشعه ایکس گرفته خواهد شد. اگر پوسیدگی شدید باشد، ممکن است قبل از قرار دادن روکش نیاز به عصب کشی داشته باشید.

سپس دندانپزشک بافت لثه اطراف دندان را بی حس کرده و دندان را می‌تراشد تا جایی برای روکش ایجاد شود. پس از تغییر شکل، قالب گیری از دندان شروع می‌شود تا روکش بتواند تا حد امکان روی دندان قرار بگیرد. سپس یک روکش موقت تا زمانی که روکش اصلی و دائمی‌آماده شود، برای محافظت از دندان روی آن گذاشته می‎‌شود.

دومین جلسه درمان

در جلسه بعدی روکش موقت برداشته خواهد شد. روکش دائمی ‌جدید را ابتدا تست می‌کنند تا تناسب و رنگ آن به طور طبیعی با بقیه دندان‌ها قبل از سیمان شدن مطابقت داشته باشد. اگر به خوبی جا بیفتد، دندان با استفاده از بی حسی موضعی بی حس می‌شود و روکش دائمی‌ در جای خود سیمان می‌شود. 

آیا روکش دندان ارزش هزینه کردن دارد؟

برای درمان دندان آسیب دیده دو راه وجود دارد. راه اول عصب کشی و قرار دادن روکش و راه دوم کشیدن دندان است. در برخی موارد شاید احساس کنید اگر دندان خراب خود را بکشید هزینه کمتری داشته باشد. در حالی که ممکن است در کوتاه مدت کشیدن دندان و ترمیم آن ارزان تر باشد. اما جایگزینی نهایی دندان با ایمپلنت یا پروتز دندان هزینه بیشتری خواهد داشت. اگر شکاف جایگزین نشود، دندان‌های سالم شما در هر دو طرف ممکن است شروع به جابجایی به این فضای جدید کنند و باعث ایجاد مشکلاتی در تراز و آسیب به دندان‌های سالم شود.

عصب کشی چیست؟

برای کمک به درک اینکه عصب کشی شامل چه چیزی می‌شود، ابتدا ساختار دندان را باید بشناسیم. دندان از ۳ لایه تشکیل شده است. خارجی ترین مینای دندان، عاج و سمنتوم در بین آنها و داخلی ترین پالپ که حاوی اعصاب و رگ‌های خونی است. پالپ به طور طبیعی توسط لایه ضخیم عاج و مینای دندان محافظت می‌شود.

پالپ ممکن است در اثر پوسیدگی دندان یا زمانی که باکتری از طریق ترک به دندان حمله می‌کند ملتهب شود. هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد، دندان شروع به درد گرفتن می‌کند. اگر علت اولیه التهاب درمان نشده و رها شود، آسیب به پالپ اغلب غیرقابل برگشت است و ممکن است نیاز به کشیدن دندان باشد.

می‌توانید به عصب کشی به عنوان تلاشی برای نجات دندان طبیعی خود از کشیدن، رهایی از درد و حفظ ساختار باقی مانده دندان نگاه کنید. در طول عصب کشی، دندانپزشکان بافت پالپ عفونی را جدا می‌کنند، سیستم کانال ریشه را ضد عفونی و سپس آن را با یک ماده بی اثر پر می‌کنند. این کار به شما امکان می‌دهد بدون نیاز به کشیدن، دندان طبیعی خود را حفظ کنید. گاهی اوقات ممکن است بعد از عصب کشی برای تقویت دندان نیاز به روکش باشد.

حفظ دندان با درمان عصب کشی 

دندان پوسیده می‌تواند باعث درد طاقت فرسا شود و در بسیاری از موارد تنها راه برای کاهش این درد کشیدن دندان است. با این حال، بسته به شرایط، ممکن است بتوان با برداشتن بافت پوسیده از داخل ریشه دندان، دندان طبیعی را نجات داد. درمان ریشه که به سادگی به عنوان عصب کشی نیز شناخته می‌شود، با کمک یک بی حس کننده موضعی برای برداشتن پالپ عفونی انجام می‌شود. عصب کشی شامل اعصاب و عروق خونی ملتهب یا عفونی از داخل دندان است. معمولاً برای تکمیل این روش نیاز به یک یا دو نوبت ویزیت دندانپزشکی است.

قیمت عصب کشی دندان را چه عواملی تعیین می‌کند؟

قیمت عصب کشی دندان بستگی به محل قرارگیری دندان (قدامی، مولر یا پرمولر) و شدت بیماری دارد. هزینه درمان ریشه به چند عامل بستگی دارد. این شامل نوع دندان، آناتومی ‌ریشه‌ها و همچنین وسعت ساختار دندان باقی مانده است. 

محل قرارگیری دندان

هزینه درمان دندان آسیاب نسبت به دندان‌های قدامی ‌بیشتر است. به این دلیل که دندان‌های آسیاب کانال‌های ریشه بیشتری دارند و دسترسی به آنها دشوارتر است. دندان‌های آسیاب بزرگتر از دندان‌های پرمولر، نیش و دندان‌های ثنایا هستند. همچنین دارای ریشه‌های بیشتر و اغلب کانال‌های ریشه متعدد در داخل ریشه هستند که درمان آنها را پیچیده تر و گرانتر می‌کند.

شدت بیماری

اگر عفونت شدید باشد، عصب کشی گران‌تر است زیرا ممکن است دندانپزشک نیاز به استفاده از تکنیک‌ها و مواد تخصصی تری داشته باشد. همچنین زمان بیشتری صرف درمان می‌شود. عامل دیگر میزان باقی ماندن ساختار خوب دندان است. هر چه آسیب یا از دست دادن ساختار سالم دندان بیشتر باشد، دندانپزشک شما باید ساختار بیشتری را جایگزین کند. این ممکن است به معنای پر کردن دائمی ‌بزرگتر، قرار دادن یک پست در داخل سیستم کانال ریشه و اغلب یک روکش دائمی ‌پس از اتمام درمان کانال ریشه باشد.

نوع بیهوشی یا بی حسی

درمان ریشه می‌تواند با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی ‌انجام شود. بیهوشی عمومی‌گرانتر از بی حسی موضعی است.

مهارت و تجربه دندانپزشک

هر چه دندانپزشک با تجربه تر و ماهر تر باشد قیمت عصب کشی دندان نیز بیشتر می‌شود. در این شرایط با خیال راحت و بدون نیاز به درمان‌های بعدی دندان شما درمان خواهد شد. 

نیاز به روکش

از آنجایی که روکش‌های دندانی معمولاً برای ترمیم کانال دندان پس از ریشه مورد نیاز هستند، باید آنها را در هزینه کل درمان نیز لحاظ کنید. همچنین هزینه روکش‌های دندانی به نوع مواد مورد استفاده مانند پرسلن، سرامیک یا فلز بستگی دارد. 

مراحل انجام عصب کشی

در بیشتر موارد، درمان ریشه نیاز به دو تا سه جلسه دارد.

اولین ویزیت

در اولین قرار ملاقات، دندانپزشک از دندان عفونی عکس با اشعه ایکس می‌گیرند. معاینه دندان اولین مرحله در روند درمان ریشه است. این معاینه به دندانپزشک اجازه می‌دهد تا ماهیت مشکل و شدت بیماری را پیدا کند و برنامه درمانی را برنامه ریزی کند که بیشترین موفقیت را در حل آن داشته باشد. در بیشتر موارد، معاینه شامل معاینه بصری بافت‌های نرم داخل دندان و همچنین تصویربرداری با اشعه ایکس از دندان مورد نظر برای بررسی اتاقک پالپ است.

سپس دندان بی حس شده و پالپ عفونی خارج می‌شود. دندانپزشک دندان آسیب دیده را با بی حسی موضعی بی حس می‌کند، که باعث افزایش راحتی بیمار در طول درمان می‌شود. سپس ناحیه آسیب دیده دندان با یک عایق دندانی که یک ورقه محافظ کوچک است پوشانده می‌شود تا دندان را ایزوله کرده و از تماس بزاق و سایر مواد با آن در حین انجام کار جلوگیری کند.

پس از آن، دندانپزشک تاج دندان را سوراخ می‌کند تا دسترسی به اتاقک پالپ و کانال‌های ریشه را فراهم کند. این کار اجازه می‌دهد تا ابزارهای دندانپزشکی تخصصی در محفظه پالپ و کانال‌های ریشه دندان قرار داده شوند تا هرگونه پالپ ملتهب یا بیمار از ناحیه آسیب دیده خارج شود. هنگامی‌که حفره باقیمانده به طور کامل تمیز و شکل داده شد اقدام به مهر و موم کردن آن می‌کنند.دندانپزشک با یک ماده زیست سازگار به نام گوتاپرکا پر این کار را انجام می‌دهد. 

در صورت نیاز ویزیت دوم و قرار دادن روکش

در نهایت، یک روکش معمولاً روی دندان‌ها قرار می‌گیرد تا از آنها محافظت طولانی مدت داشته باشد. با این حال، معمولاً یک دوره زمانی بین جلسات دندانپزشکی وجود دارد که طی آن روکش ساخته می‌شود. پر کردن موقت در این دوره مفید است. برای اینکه دندان با روکش یا نوع دیگری از درمان ترمیم شود، باید در جلسه بعدی دندانپزشکی، پرکردگی موقت برداشته شود و به جای آن روکش قرار بگیرد.

اگر عصب کشی نکنید چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر دندانپزشک به شما توصیه می‌کند که درمان ریشه ضروری است، حتما آن را انجام دهید. حتی اگر این روش بسیار گران باشد. اگر این کار را نکنید، ممکن است با بسیاری از مشکلات دیگر روبرو شوید. ناراحتی مداوم هنگام مصرف نوشیدنی‌های سرد و گرم، لثه‌های حساس و ملتهب تنها بخشی از آنها هستند. از آنجایی که سلامت دندان ما می‌تواند بر سلامت عمومی ‌ما تأثیر بگذارد، عفونت دندانی که درمان نشود می‌تواند به فک، مغز، خون و کل بدن سرایت کند.

اگر تصمیم به عصب کشی ندارید، در نهایت باید دندان را بکشید و برای جایگزینی آن ایمپلنت انجام دهید. این درمان به طور قابل توجهی پیچیده تر و وقت گیرتر از یک عصب کشی معمولی است که هزینه ای به مراتب گران تر را بر دوش بیمار می‌گذارد. به همین دلیل، بسیار مهم است که معاینات معمول دندانپزشکی را برنامه ریزی کنید و به محض اینکه هر نوع ناراحتی را تجربه کردید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

چرا عصب کشی دندان اهمیت دارد؟

در ادامه برخی از نکات مهم برای انجام عصب کشی دندان را بررسی می‌کنیم. 

برای نجات دندان

درمان ریشه می‌تواند دندانی را که در اثر پوسیدگی یا عفونت آسیب دیده است، نجات دهد. این کار به شما کمک کند تا دندان‌های طبیعی خود را حفظ کنید و نیازی به ایمپلنت‌های دندانی گران قیمت نداشته باشید.

برای جلوگیری از درد

درمان ریشه می‌تواند درد ناشی از عفونت دندان را تسکین دهد. عصب کشی به شما کمک می‌کند تا به زندگی عادی خود بازگردید و نیاز به داروهای مسکن نداشته باشید.

برای جلوگیری از عفونت بیشتر

عصب کشی باکتری‌های عامل عفونت را حذف می‌کند. این کار به جلوگیری از گسترش عفونت به دندان‌های دیگر یا سایر قسمت‌های بدن کمک کند.

درمان ریشه برای چه کسانی مناسب است؟

درمان ریشه برای کسانی که التهاب غیر قابل برگشت پالپ، عفونت ناشی از پوسیدگی عمیق یا آسیب شدید دندان (مانند ترک خوردگی دندان) دارند مناسب است.

درمان ریشه در کاهش درد، از بین بردن عفونت موضعی دندان و حفظ بافت استخوانی اطراف بسیار مهم است. اگر عفونت درمان نشود، می‌تواند باعث درد، تحلیل استخوان و تورم بیشتر شود که ممکن است به صورت یا گردن گسترش یابد. در موارد شدید که ساختار دندان سالم بسیار کمی ‌باقی مانده است، کشیدن دندان ممکن است تنها گزینه درمانی باشد و دندان‌های طبیعی خود را از دست بدهید.

درمان ریشه برای کودکان، بزرگسالان و سالمندان مناسب است. اگر مشکوک هستید که کودک شما نیاز به درمان ریشه دارد یا نه، باید با دندانپزشک اطفال مشورت کنید.

چگونه بفهمم که آیا به کانال ریشه نیاز دارم؟

علائم متعددی وجود دارد که ممکن است نشان دهنده التهاب پالپ باشد. شایع ترین علائم حساسیت و درد دندان است. این کار ممکن است از یک حساسیت شدید کوتاه در حین جویدن یا نوشیدن چیزی سرد تا یک درد طولانی مدت که تا ساعت‌ها طول می‌کشد، حتی زمانی که چیزی نمی‌خورید یا نمی‌نوشید، متغیر باشد.

اگر پالپ به طور غیر قابل برگشت آسیب دیده باشد، دندان دچار عفونت می‌شود. ممکن است دندان حتی در لمس حساس باشد. علائم قابل مشاهده تر شامل تورم و جوش روی لثه است. همچنین ممکن است دندان عفونی تیره شود یا تغییر رنگ پیدا کند. دندانپزشک شما بهترین کسی است که تشخیص می‌دهد آیا به کانال ریشه نیاز دارید یا خیر.

عصب کشی چقدر طول می‌کشد؟

بسته به پیچیدگی شرایط دندان، عصب کشی می‌تواند بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه در هر جلسه طول بکشد. در بیشتر موارد، ممکن است بیش از یک جلسه ملاقات لازم باشد تا امکان مشاهده و ضدعفونی کامل دندان آماده شده قبل از پر کردن آن فراهم شود. اگر این روش در همان روز تکمیل نشود، ممکن است تا قرار بعدی از پر کردن موقت استفاده شود.

جمع بندی

قیمت عصب کشی و روکش دندان با توجه به جنس مواد استفاده شده، محل قرار گیری دندان و شدت بیماری متغیر است. برای استعلام قیمت عصب کشی و روکش دندان با شماره کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس تماس گرفته و نوبت ویزیت خود را دریافت نمایید. بعد از معاینه قیمت دقیق به شما گفته می‌شود. متخصصان کلینیک با استفاده از مهارت و تجربه خود و بهره مندی از بهترین وسایل به شما در حفظ دندان طبیعی اتان کمک می‌کنند. 

سوالات متداول

چرا عصب کشی دندان گران است؟

اگر عفونت شدید باشد، ممکن است دندانپزشک نیاز به انجام اقدامات اضافی مانند درمان مجدد کانال ریشه یا اپیکتومی ‌داشته باشد که می‌تواند هزینه کانال ریشه را افزایش دهد. انتخاب دندانپزشک و نوع ماده مورد استفاده بر هزینه کانال ریشه تأثیر می‌گذارد.

آیا عصب کشی گرانتر از پر کردن است؟

عصب کشی معمولاً گران تر هستند زیرا مانند پر کردن، با پوسیدگی جزئی مقابله نمی‌کنند. هر مورد متفاوت است و هزینه آن به شدت آسیب و همچنین تعداد دندان آسیب دیده بستگی دارد. 

عصب کشی یا کشیدن دندان کدام ارزانتر است؟

کشیدن دندان هزینه کمتری نسبت به انجام عصب کشی دارد. اما کشیدن دندان ممکن است بعداً هزینه‌های بیشتری را به همراه داشته باشد. به این دلیل است که ممکن است در بین دندان‌های باقی‌مانده جابه‌جایی برای پر کردن فضای خالی رخ دهد و نیاز به گذاشتن ایمپلنت‌های گران داشته باشید.

۱/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button