اکباتان، بلوار نفیسی، خ عظیمی، پ 42، ط 1

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

تماس تلفنی کلیک کنید

تماس با کلینیک 02145139

ساعات کاری

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

نشانی کلینیک زاگرس

اکباتان، بلوار نفیسی، خ عظیمی، پ 42، ط 1

تماس تلفنی کلیک کنید

تماس با کلینیک 02145139

ساعات کاری

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

نشانی کلینیک زاگرس

اکباتان، بلوار نفیسی، خ عظیمی، پ 42، ط 1

دندانپزشکی اطفال چیست و چه خدماتی ارائه می‌کند؟

خدمات دندانپزشکی کودکان به عنوان شاخه ای از دندانپزشکی است که به مراقبت از سلامت دهان و دندان کودکان از بدو تولد تا نوجوانی می‌پردازد. همچنین دندان‌های کودکان با نیازهای ویژه مانند معلولین و کودکان سندروم دان، نیز درحیطه وظایف دندانپزشکان اطفال است.

بهتر است بدانید که دندانپزشکی کودکان با دندانپزشکی عمومی‌متفاوت است. والدینی که نگران سلامت دهان و دندان فرزندان خود هستند مراجعه به دندانپزشکان اطفال را انتخاب می‌کنند. در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس با دندانپزشکی اطفال و خدماتی که این متخصصین ارائه می‌دهد بیشتر آشنا می‌شویم. 

دندانپزشکی اطفال چیست؟

دندانپزشکی اطفال یا پدودنتیکس متخصص در بهداشت دهان و دندان کودکان هستند. این دندانپزشکان انواع بیماری‌های دندانی را در نوزادان، کودکان و نوجوانان درمان می‌کنند. امروزه بسیاری از کودکان در معرض بیماری‌های مختلف دهان و دندان قرار دارند و پوسیدگی دندان در آنها بسیار شایع است. دندانپزشکان اطفال تکنیک‌های مسواک زدن و مراقبت از آنها را به کودکان آموزش می‌دهند. دندانپزشکی اطفال بهترین انتخاب برای رفع نیازهای دهان و دندان کودک و دادن اطلاعات لازم به والدین هستند.

برای تبدیل شدن به یک متخصص دندانپزشکی اطفال، یک فرد باید حداقل دو تا سه سال دوره آموزشی تخصص را پس از دوره عمومی‌بگذراند.

وظایف دندانپزشک اطفال در مواجه با کودک چیست؟

کار با کودکان به خصوص آنهایی که درد دارند کمی‌مشکل است. کودکان دارای نوسانات خلقی هستند و رفتار آنها کاملاً متفاوت از حالت عادی است. دندانپزشکان باید صبر و حوصله زیادی نشان دهند و تکنیک‌های موثری برای رسیدگی به کودکان و از بین بردن درد آنها داشته باشند. به همین دلیل متخصصین دندانپزشکی اطفال تکنیک‌های مدیریت رفتار خاصی برای هر کودک با توجه به شرایطش در نظر می‌گیرد. 

دندانپزشک در ابتدا در مورد چگونگی رفتار، ترس و سلامت دندان کودک با والدین صحبت می‌کند. او باید والدین را از مراحل مربوط به پروسه دندانپزشکی کودکان آگاه کند. همچنین باید از آنها بخواهد که ذهن کودک را در مورد این روش آماده کنند. دندانپزشک اطفال و کودکان باید رابطه قوی با یکدیگر داشته باشند تا بتوانند به طور موثر و کارآمد درمان کودکان را انجام دهند.

چرا مراجعه به دندانپزشکی کودکان مهم است؟

در تعریف دندانپزشکی، بر اهمیت دندانپزشکی کودکان تاکید زیادی شده است. بهداشت دهان و دندان جزء حیاتی سلامت کلی یک فرد است. بدون آن سلامت انسان ناقص است. هنگامی‌که سلامت دهان و دندان نادیده گرفته می‌شود، بدن آسیب می‌بیند زیرا نمی‌توانید چیزی بخورید و بنوشید در این شرایط بدن شما با کمبود مواد مغذی مهم مواجه خواهد شد.

مراقبت از سلامت دهان و دندان باید از زمان تولد نوزاد شروع شود. دندانپزشکان از بیماران می‌خواهند که به محض درآوردن اولین دندان فرزندشان حداکثر تا یک سالگی، یک بار به دندانپزشکی کودکان مراجعه کنند. 

عادات اولیه بهداشت دهان و دندان باعث ایجاد دندان‌ها و لثه‌های قوی در طول زندگی کودک می‌شود. دندانپزشک اطفال می‌تواند بهترین دوست کودک باشد و او را از مشکلات طولانی مدت و عوارض مادام العمر محافظت کند.

انتخاب دندانپزشک کودک مجرب

در مقایسه با دندانپزشکان عمومی، دندانپزشکان اطفال مهارت و تخصص خاصی برای درمان بیماری‌های دندانی در نوزادان، کودکان و نوجوانان دارند. داشتن یک دندانپزشک مجرب از همان ابتدا به شما در تشخیص و درمان مناسب برای فرزندتان کمک می‌کند. لازم نیست هر بار دندانپزشک متفاوتی پیدا کنید. دندانپزشکی که از ابتدا با کودک همراه است، تاریخچه کودک را می‌داند، به جای اینکه هر بار روش جدیدی در پیش بگیرد، او را بر اساس درمان‌ها و معاینات گذشته درمان می‌کند. 

دندانپزشک کودکان چه کار‌هایی انجام می‌دهد؟

ارائه دندانپزشکی جامع برای کودکان ۱۲ ماهه تا ۱۸ سال وظیفه اصلی دندانپزشکان اطفال است. در ادامه برخی از مسئولیت‌های این متخصصین را بررسی می‌کنیم.

ارزیابی و تشخیص بیماری دهان و دندان کودکان

مسئولیت اصلی دندانپزشکان اطفال انجام معاینات دهان و ارائه مراقبت‌های اصلاحی برای کودکان است. این مراقبت‌ها از معاینه گرفته تا ترمیم حفره‌ها، تشخیص آسیب‌های دهانی و توصیه‌های درمانی در منزل را شامل می‌شود. 

آموزش بهداشت دندان

دندانپزشکان اطفال برای مواجهه و برخورد با دندان‌های شیری آموزش دیده اند. به همین دلیل آموزش‌هایی در مورد عادات بهداشت دهان و دندان ارائه می‌دهند که برای تمام عمر باقی ماننده و به کودکان کمک می‌کند تا سلامت دندان خود را حفظ کنند. آموزش به کودکان و والدین آنها در مورد مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و مشاوره رژیم غذایی از کار‌هایی است که توسط متخصص دندانپزشکی اطفال انجام می‌شود. 

مدیریت مسائل رفتاری

فوبیای دندانپزشکی در بین کودکان شایع است. دندانپزشکان اطفال مدیریت رفتار با کودکان مضطرب را با استفاده از تاکتیک‌های مختلفی که آموزش دیده اند بر عهده می‌گیرند.

آموزش مداوم

تغییرات عمده ای در صنعت مراقبت‌های بهداشتی از جمله دندانپزشکی وجود دارد. دندانپزشکان اطفال درگیر آموزش مداوم خود برای به روز ماندن با پیشرفت‌های تکنولوژیکی و پیشرفت‌های تحقیقاتی هستند. این آموزش به دندانپزشکان کمک می‌کند تا بر مهارت‌های جدید مسلط شوند، مهارت‌های قدیمی‌را اصلاح کنند و با این آموزش‌ها بالاترین استانداردهای درمانی و مراقبت‌های پیشگیرانه را به بیماران ارائه دهند. 

معاینات روتین

در معاینات کلی که دندانپزشک انجام می‌دهد اطلاعات مهمی‌به والدین برای حفظ سلامت و استحکام دندان‌های کودکان داده می‌شود. یک معاینه کامل شامل جرم گیری، درمان‌های فلوراید، اطلاعات مفید تغذیه ای و مشاوره عادت روزانه و روتین است.

گذاشتن سیلانت دندانی

سیلانت‌های دندانی ممکن است برای محافظت بیشتر از دندان‌های کودک شما توصیه و اعمال شوند. زیرا همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و شما را از درمان‌های زیاد و پر هزینه نجات می‌دهد. سیلانت‌ها لایه‌های نازکی هستند که بر روی دندان‌های آسیاب کشیده می‌شوند و دندان را در برابر آسیب و پوسیدگی محافظت می‌کند. در این روش نیازی به بی حسی، تراش و یا سوراخ کردن دندان نیست. 

ترمیم دندان اطفال

اگر حفره (پوسیدگی دندان) وجود داشته باشد، دندانپزشک اطفال شما یک دوره درمانی کامل را توصیه می‌کند که بر اساس نیاز اقدام به پر کردن، روکش کشیدن یا کشیدن دندان و گذاشتن نگهدارنده فضا بین دندانی به جای دندان کشیده شده می‌کند. تعداد زیادی از کودکان تا رسیدن به سن نوجوانی دندان‌های پوسیده دارند که باید درمان شوند. در صورت عدم درمان دچار درد و عفونت شده و مشکلاتی برای دندان‌های دائمی‌آنها که هنوز رویش پیدا نکرده ایجاد می‌شود. پر کردن دندان برای کودکان خوشایند نیست اما دندانپزشک اطفال با توجه به مهارت و تخصصی که دارد حواس کودک را پرت کرده و او را سرگرم می‌کند. در این شرایط کودک هیچ خاطره ناخوشایندی از دندانپزشکی نخواهد داشت. 

تجویز عکس با اشعه ایکس

برای آنکه تشخیص درست و به موقع انجام شود عکس برداری با اشعه ایکس توسط دندانپزشک اطفال تجویز می‌شود. در این روش هر آنچه که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شود مشخص شده و دندانپزشک اقدام به درمان می‌کند. همچنین در صورت نامنظم بودن دندان‌های دائمی‌قبل از رویش با اشعه ایکس متوجه آن شده و اقدام به درمان زود هنگام می‌کنند. 

فلوراید تراپی

فلور اید تراپی برای دندان‌های کودکان عاملی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان است. در این روش فلوراید روی تمامی‌سطوح دندان زده می‌شود و پس از چند دقیقه کامل آن را پاک می‌کنند. 

ارجاع به متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی و متخصص اطفال دو رشته مجزا از یکدیگر هستند. اما متخصص اطفال با معاینات منظم و عکس برداری با اشعه ایکس در صورت وجود بی نظمی‌در دندان‌های کودک می‌تواند نیاز به درمان ارتودنسی را تشخیص دهد. در این شرایط متخصص دندانپزشکی کودکان آنها را برای اقدامات پیشرفته تر به متخصص ارتودنسی ارجاع می‌دهند. 

توصیه‌های غذایی به کودکان

اگر کودک تغذیه مناسبی داشته باشد هرگز دچار پوسیدگی دندان و مشکلات لثه نخواهد شد. دندانپزشک اطفال توصیه‌های مبنی بر کاهش مصرف خوراکی‌های دارای قند و شکر و افزایش مصرف کلسیم می‌کند. اگر این دستورالعمل‌ها توسط کودک اجرا شوند دندان‌هایی سالم تا آخر عمر خواهند داشت.

مشاوره دادن به والدین 

برخی عادات در کودکان بر روی دندان‌های آنها تاثیر مخربی دارد. مکیدن انگشت در نوزادان اگر تا سنین بالاتر ادامه پیدا کند می‌تواند مشکلاتی برای فک و دندان‌ها به وجود بیاورد. دندانپزشک اطفال برای ترک این عادت راه کار‌های موثری به والدین توصیه می‌کند.

آموزش نکات بهداشتی دهان و دندان به کودک و والدین

آموزش صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می‌تواند کمک زیادی به سلامت دهان و دندان کودکان کند. اگر مسواک زدن به صورت روتین در برنامه روزانه کودک قرا بگیرد تا آخر عمر این عادت همراه او مانده و دندان‌های سالم خواهد داشت. 

چگونه دندانپزشک اطفال با کودکان در هر رده سنی برخورد می‌کند؟

شیوه برخورد دندانپزشک اطفال با کودکان در هر رده سنی متفاوت است. به طور مثال با کودکان ۲ تا ۶ سال باید با بازی وسرگرمی‌رفتار کرد تا در معاینات و ترمیم با دندانپزشک همراهی کنند. همچنین با کودکان ۶ تا ۱۲ سال به دلیل آنکه عاقل تر شده اند می‌توانید درباره مراحل و روش‌های درمان صحبت کنید و کمی‌اطلاعات به آنها بدهید تا در جریان پروسه پیش رو قرار بگیرند. 

جمع بندی

دندانپزشک اطفال، به طور ویژه بر مراقبت از دندان کودکان از دوران نوزادی تا نوجوانی و همچنین بزرگسالان با نیازهای ویژه تمرکز دارد. این درمان می‌تواند شامل پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان، دندان، لثه و همچنین مداخله زودهنگام در طول رشد دندان‌ها برای جلوگیری از مشکلات بیشتر در آینده باشد.

علاوه بر مراجعه به دندانپزشکی اطفال، رعایت بهداشت در منزل نیز مهم است. اگر می‌خواهید بهترین دندانپزشک اطفال را داشته باشید حتما به دندانپزشکی اطفال کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس مراجعه کنید. متخصصان با تجربه کلینیک تجربه ای خوشایند از دندانپزشکی را به کودکان شما هدیه می‌دهند.

سوالات متداول

نقش دندانپزشکی کودکان چیست؟

دندانپزشکی اطفال به سلامت دهان و دندان کودکان از دوران نوزادی تا نوجوانی می‌پردازد. آنها تجربه و شرایط لازم برای مراقبت از دندان، لثه و دهان کودک در طول مراحل مختلف کودکی تا نوجدانی را دارند. دندانپزشکی کودکان یک تخصص برای گروه سنی تعریف شده است که اقداماتی پیشگیرانه، درمانی اولیه و جامع را شامل می‌شود. 

دندانپزشک عمومی‌چیست؟

آکادمی‌دندانپزشکان، دندانپزشک عمومی‌را به عنوان ارائه دهنده مراقبت‌های اولیه دندان برای بیماران در تمام گروه‌های سنی تعریف می‌کند. دندانپزشک عمومی‌مسئولیت تشخیص، درمان، مدیریت و هماهنگی کلی خدمات مرتبط با نیازهای بهداشتی دهان و دندان بیماران را بر عهده دارد.

کدام دندان‌ها بیشتر در دهان کودک آسیب می‌بینند؟

شایع ترین آسیب دندان‌های شیری در کودکان، ثنایای مرکزی فک بالا یعنی دندانی است که در جلوی فک بالایی قرار دارد. این دندان از همه دندان‌ها در دهان قابل مشاهده‌تر بوده و بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرد.

نام دیگر دندانپزشک کودکان چیست؟

متخصص دندانپزشکی که در مراقبت از دندان‌های کودکان و بهداشت دهان و دندان تخصص دارد، متخصص دندانپزشکی اطفال یا پدودنتیست نامیده می‌شود.

دندانپزشکی کودکان چقدر اهمیت دارد؟

ایجاد روتین دندانپزشکی کودک در سنین پایین، زمینه را برای سلامت دهان و دندان در آینده را فراهم می‌کند. حتی اگر دندان‌های شیری کودک شما در نهایت می‌ریزند، اما نقش مهمی‌در هدایت دندان‌های دائمی‌به سمت موقعیت مناسب دارند.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button