اکباتان، بلوار نفیسی، خ عظیمی، پ 42، ط 1

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

تماس تلفنی کلیک کنید

تماس با کلینیک 02145139

ساعات کاری

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

نشانی کلینیک زاگرس

اکباتان، بلوار نفیسی، خ عظیمی، پ 42، ط 1

تماس تلفنی کلیک کنید

تماس با کلینیک 02145139

ساعات کاری

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

نشانی کلینیک زاگرس

اکباتان، بلوار نفیسی، خ عظیمی، پ 42، ط 1

رشته دندانپزشکی شاهد تحول سریعی در مواد و تکنیک‌های مورد استفاده برای ترمیم دندان بوده است. یکی از این مواد که در سال‌های اخیر محبوبیت پیدا کرده، لمینت سرامیکی دندان است. لمینت سرامیکی ماده‌ای است که برای روکش کردن دندان‌ها به منظور بهبود رنگ، شکل یا اندازه آن‌ها استفاده می‌شود. در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس پیرامون هر آنچه راجع به لمینت سرامیکی دندان وجود دارد پرداخته‌ایم. این مقاله می‌تواند مرجع قابل اعتمادی برای شما در انتخاب این درمان باشد.

لمینت سرامیکی دندان چیست؟

لمینت سرامیکی دندان که به عنوان روکش‌های چینی نیز شناخته می‌شود، لایه‌های نازکی از پرسلن هستند که به صورت سفارشی برای پوشاندن سطح جلوی دندان‌ها برای بهبود ظاهر آن‌ها ساخته می‌شوند. لمینت‌های سرامیکی عمدتا برای رفع مشکلات زیبایی مانند تغییر رنگ، بدشکل شدن یا شکستگی و ترک‌خوردگی دندان‌ها بکار می‌روند. آن‌ها طوری طراحی شده‌اند که دقیقا شبیه به ظاهر طبیعی دندان‌ها بوده و لبخند را درخشان، یکنواخت و جذاب می‌کنند. جنس سرامیکی که در لمینت‌های سرامیکی دندانی استفاده می‌شود، بادوام، ماندگار و مقاوم در برابر لکه است و برای سالیان متمادی لبخندی طبیعی و جذاب را برای بیماران به ارمغان می‌آورد. این روش کم تهاجمی بوده و می‌تواند تنها در یک یا دو جلسه در مطب دندانپزشکی تکمیل شود. به همین دلیل لمینت سرامیکی به گزینه‌ای مناسب برای بیمارانی تبدیل شده که می‌خواهند لبخند خود را بدون انجام اقدامات گسترده دندانپزشکی زیباتر کنند.

انواع لمینت سرامیکی دندان

لمینت سرامیکی دندان انواع گوناگونی دارد که در ادامه مطلب به بررسی دقیق هریک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

لمینت‌های پرسلن

این لمینت‌ها از پرسلن با کیفیت بالا ساخته شده‌اند. لمینت پرسلن برای اهداف زیبایی در طیف وسیعی از درمان‌های دندانپزشکی مانند رفع ناهنجاری‌ها، دندان‌های شکسته، تغییر رنگ و موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لمینت‌های لیتیوم دی سیلیکات

این لمینت‌ها با استفاده از مواد شیشه‌ای و سرامیکی ساخته می‌شوند و به منظور تقلید از خواص انکساری دندان‌های طبیعی، طراحی شده‌اند. استحکام بالایی دارند و به همین دلیل انتخاب خوبی برای روکش‌ها و سایر درمان‌های دندانی به حساب می‌آیند.

لمینت‌های زیرکونیایی

لمینت‌های زیرکونیایی از نوعی فلز با دوام و دارای شفافیت بالا ساخته می‌شوند. از این نوع لمینت برای تولید روکش‌هایی استفاده می‌شود که ماندگاری بیشتری نسبت به سایر انواع روکش‌ها دارند.

لمینت‌های E-max

این لمینت‌های سرامیکی از دی سیلیکات لیتیوم ساخته می‌شوند و ظاهری طبیعی به دندان می‌دهد. کار با آن‌ها آسان بوده و جلوه زیبایی به دندان‌ها می‌بخشند.

به طور کلی، لمینت‌های سرامیکی طیف وسیعی از گزینه‌ها را برای درمان‌های دندان ارائه می‌دهند. از چینی گرفته تا زیرکونیا، هر کدام سطوح متفاوتی از استحکام، دوام و زیبایی را بهمراه دارند و برای نیازهای مختلف دندانی مناسب هستند.

مراحل لمینت سرامیکی دندان

لمینت سرامیکی برای اینکه بتواند روی دندان قرار بگیرد، باید چندین مرحله را بگذراند. مراحل انجام لمینت سرامیکی دندان به شرح زیر است:

 • معاینه و برنامه ‌ریزی: اولین قدم معاینه کامل دندان‌های بیمار برای تعیین بهترین رویکرد برای دستیابی به نتیجه مطلوب است. دندانپزشک با اشعه ایکس از دندان عکس گرفته و قالب‌گیری آن‌ها را انجام می‌دهد تا یک طرح درمانی ایجاد کرده و مراحل مورد نیاز برای کار را مشخص کند.
 • آماده ‌سازی دندان: دندانپزشک با برداشتن مقدار کمی مینا از سطح دندان، آن‌ها را آماده می‌کند تا جایی برای لمینت‌های سرامیکی ایجاد شود. این مرحله تحت بی‌حسی موضعی برای اطمینان از راحتی بیمار انجام می‌شود.
 • شمای کلی: دندانپزشک از دندان‌های آماده شده بیمار یک شِمای کلی برداشت می‌کند که همان قالب گیری دندان است. این کار برای ساخت لمینت‌های سرامیکی سفارشی برای بیمار استفاده کند.
 • لمینت‌های موقت: در حالی‌که لمینت‌های دائمی در حال ساخته شدن هستند، دندانپزشک لمینت‌های موقت را روی دندان بیمار قرار می‌دهد تا لمینت‌های دائمی آماده شوند.
 • باندینگ: پس از آماده شدن لمینت‌های دائمی، دندانپزشک با دقت آن‌ها را با استفاده از چسب دندانی به دندان‌های آماده شده می‌چسباند. این فرآیند شامل قرار دادن لمینت‌ها بر روی هر دندان و سپس خشک شدن چسب با نور مخصوص است.
 • پایان کار: هنگامی‌که لمینت‌ها در جای خود قرار گرفتند، دندانپزشک آن‌ها را اصلاح و شکل می‌دهد تا به نتیجه دلخواه برسد. همچنین ممکن است لمینت‌ها صیقل داده شوند تا ظاهر صاف و طبیعی داشته باشند.
 • مراقبت بعد از لمینت: بیماران ممکن است تا چند روز  بعد کمی حساسیت یا ناراحتی را تجربه کنند، اما معمولا به سرعت فروکش می‌کند. رعایت بهداشت دهان و دندان و پرهیز از غذاهای سفت و چسبنده برای مراقبت از لمینت ها واجب است.
 • پیگیری: پس از اتمام کار، دندانپزشک قرار ملاقات‌های بعدی را برای نظارت بر پیشرفت بهبود بیمار و اطمینان از عملکرد صحیح لمینت‌ها تعیین می‌کند. همچنین ممکن است معاینات و جرم گیری منظم را برای حفظ سلامت و ظاهر لمینت‌ها توصیه کند.

مراقبت ‌های بعد از لمینت سرامیکی دندان چیست؟

لیست مراقبت‌های پس از قرار دادن لمینت سرامیکی دندان به شرح زیر است:

 • حداقل ۲۴ ساعت پس از اتمام کار از جویدن غذاهای سفت یا استفاده از دندان به عنوان ابزار خودداری کنید.
 • با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم، بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.
 • برای جلوگیری از پوسیدگی در اطراف لبه‌های لمینت از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید.
 • به طور منظم برای معاینه و نگهداری از لمینت‌ها به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 • از سیگار کشیدن یا استفاده از محصولات تنباکو که می‌تواند لمینت را لکه‌دار کند، خودداری کنید.
 • از مصرف بیش از حد قهوه، چای یا شراب خودداری کنید. زیرا می‌توانند لمینت را لکه دار کنند.
 • اگر ورزش می‌کنید یا در شب دندان قروچه دارید از محافظ دهان استفاده کنید تا تا از آسیب به لمینت جلوگیری شود.

موارد استفاده از لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی دندان برای موارد زیر استفاده می‌شود:

 • برای اصلاح دندان‌های تغییر رنگ داده یا لکه‌دار که با درمان‌های سفید کننده دندان قابل درمان نیستند
 • برای افزایش شکل یا طول دندان‌هایی که خیلی کوچک یا بد شکل هستند
 • برای بستن فاصله بین دندان‌ها
 • برای تغییر شکل دندان‌هایی که ساییده یا فرسوده شده‌اند
 • برای اصلاح دندان‌هایی که نامرتب هستند یا مشکلات خفیف بایت دندانی دارند
 • برای ترمیم دندان‌هایی که در اثر پوسیدگی یا ضربه آسیب دیده‌اند
 • برای بهبود ظاهر کلی دندان‌ها و لبخند

چه کسانی نباید از لمینت سرامیکی استفاده کنند؟

به طور کلی، لمینت سرامیکی دندان برای این افراد مناسب نیست:

 • بیمارانی که دندان قروچه داشته یا عادت به فشردن مدام دندان‌ها بر هم دارند. زیرا اعمال نیروی بیش از حد بر روی لمینت‌ها می‌تواند به آنها آسیب برساند.
 • بیماران مبتلا به بیماری لثه یا پوسیدگی فعال می‌تواند می‌تواند باعث تشدید این بیماری ها و عفونت شدید گردد.
 • بیمارانی که از دست دادن استخوان و سایر مشکلات شدید سلامت دندانی را تجربه کرده‌اند. زیرا این مشکلات می‌توانند دندان‌ها را تا حدی ضعیف کنند که لمینت‌ها به طور ایمن قابل اتصال نباشند.
 • در زنان باردار یا مادران شیرده، مواد شیمیایی مورد استفاده در فرآیند پیوند می‌تواند به طور بالقوه بر رشد جنین یا تولد نوزاد نارس تأثیر بگذارد.
 • بیماران با ناهماهنگی شدید دندان نیز می‌توانند به درمان ارتودنسی گسترده‌تری نیاز داشته باشند. زیرا لمینت‌ها برای موارد شدید، مناسب نیستند.
 • بیماران با مینای دندان ناکافی ممکن است فاقد چسبندگی لازم برای پشتیبانی از فرآیند باندینگ باشند.

مزایا و معایب لمینت سرامیکی دندان

لمینت سرامیکی دندان همچون سایر درمان‌های دندانپزشکی، دارای مزایا و معایبی است. کسی‌که قصد گذاشتن لمینت دارد بهتر است یا این موارد آشنا شود، زیرا به تصمیم نهایی فرد کمک شایانی خواهد کرد. 

مزایا:

 • جذابیت و زیبایی: لمینت‌های سرامیکی دندان، ترمیم‌های دندانی بسیار زیبایی هستند که شباهت زیادی به دندان‌های طبیعی دارند. ظاهر آن‌ها بگونه‌ای است که تفاوتی با دندان طبیعی کناری خود ندارند.
 • دوام: لمینت‌های سرامیکی بسیار بادوام بوده و در صورت مراقبت صحیح، می‌توانند سال‌های زیادی سالم باقی بمانند.
 • مقاوم در برابر لکه: لمینت‌های سرامیکی به طور طبیعی در برابر لک شدن مقاوم هستند. به همین دلیل برای افرادی که قهوه، چای یا سایر غذاها و نوشیدنی‌های لکه‌زا مصرف می‌کنند، گزینه مناسبی خواهند بود.
 • رویکرد محافظه کارانه: قرار دادن لمینت‌های سرامیکی به طور کلی نسبت به سایر انواع ترمیم کم تهاجمی‌تر است و به حداقل تراش مینای دندان نیاز دارد.

معایب:

 • هزینه: لمینت‌های سرامیکی بطور کلی از سایر انواع ترمیم‌های زیبایی دندان گران‌تر هستند. این امر باعث می‌شود افراد کمتری از این لمینت استفاده کنند.
 • شکنندگی: اگر از لمینت‌های سرامیکی با احتیاط استفاده نشود یا در معرض فشار بیش از حد قرار گیرند، مستعد خرد شدن یا ترک خوردن هستند.
 • حساسیت: برخی از افراد ممکن است پس از قرار دادن لمینت‌های سرامیکی بر روی دندان خود، دچار حساسیت موقت به سرما یا گرما شوند.
 • برگشت ‌ناپذیری: هنگامی‌که دندان برای لمینت سرامیکی آماده می‌شود، نمی‌توان آن را به حالت اولیه بازگرداند. به همین دلیل برای افرادی که ترمیم برگشت ‌پذیر را ترجیح می‌دهند، گزینه مناسبی نخواهد بود.

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی

لمینت‌های سرامیکی و کامپوزیتی دو نوع مختلف از مواد دندانی هستند که کاربردهای مختلفی دارند. تفاوت‌های اولیه بین این دو ماده را در ادامه بررسی می کنیم:

ترکیبات سازنده

لمینت‌های سرامیکی مخلوطی از مواد معدنی مانند اکسید آلومینیوم، کاربید سیلیکون و کاربید تیتانیوم هستند. از طرف دیگر، لمینت‌های کامپوزیتی از مواد ماتریسی (معمولا پلیمری) ساخته شده و با الیاف ساخته شده از شیشه، کربن یا آرامید، تقویت می‌شوند.

استحکام و دوام

لمینت‌های سرامیکی به استحکام زیاد شهرت دارند که آن‌ها را تبدیل به گزینه‌ای ایده‌آل در درمان زیبایی دندان می‌کند. لمینت‌های کامپوزیتی اگرچه به اندازه لمینت‌های سرامیکی استحکام ندارند، اما همچنان نسبتا با دوام بوده و معمولا در درمان زیبایی دندان کاربرد زیادی دارند.

وزن

لمینت‌های سرامیکی به دلیل ترکیبات معدنی، سنگین‌تر از لمینت‌های کامپوزیتی هستند. همین امر می‌تواند در انتخاب بین دو نوع لمینت تاثیر بگذارد.

هزینه

لمینت‌های سرامیکی به دلیل فرآیند پیچیده ساخت و هزینه بالای مواد اولیه، گران‌تر از لمینت‌های کامپوزیت هستند. لمینت‌های کامپوزیتی اگرچه همچنان نسبتا گران هستند اما عموما مقرون به صرفه‌تر از لمینت‌های سرامیکی بشمار می‌آیند.

به طور کلی، لمینت‌های سرامیکی و کامپوزیتی هر دو مزایا و معایب منحصر به فرد خود را دارند و انتخاب بین این دو به کاربرد و بودجه بیمار بستگی دارد.

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت ونیر

لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر هر دو روکش دندانی بوده و می‌توانند ظاهر دندان‌ها را بهبود بخشند. با این‌حال، این دو تفاوت‌هایی باهم دارند که ممکن است بر انتخاب افراد تأثیر بگذارد.

لمینت‌های سرامیکی دوام بیشتری نسبت به کامپوزیت ونیر دارند و به دلیل شفافیت بیشتر، ظاهر طبیعی‌تری به دندان می‌دهند. با این‌حال، آن‌ها نسبت به کامپوزیت ونیر گران‌تر بوده و نیازمند تراشیدن سطح بیشتری از دندان هستند.

از طرف دیگر کامپوزیت ونیر از مواد همرنگ دندان مانند رزین یا پلاستیک ساخته می‌شوند. آن‌ها نسبت به لمینت‌های سرامیکی مقرون به صرفه‌تر بوده و نیازی به تراشیدن سطح دندان ندارند. با این‌حال، کامپوزیت ونیر به اندازه روکش‌های سرامیکی بادوام نیستند و ممکن است در طول زمان ترک بخورند یا لکه‌دار شوند.

در نهایت، انتخاب بین لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر به نیازها، بودجه و اهداف خاص شخص بستگی دارد. بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید تا مشخص شود کدام گزینه برای شما مناسب‌تر است. 

درمان های جایگزین لمینت سرامیکی دندان چیست؟

اگر می‌خواهید از درمان زیبایی دیگری بجز لمینت سرامیکی دندان استفاده نمایید، این مورد را با دندانپزشک مطرح کنید تا گزینه‌های احتمالی دیگر را پیشنهاد دهد. در ادامه به معرفی درمان‌های جایگزین لمینت سرامیکی دندان پرداخته‌ایم:

 • باندینگ کامپوزیت: این درمان شامل قرار دادن رزین همرنگ بر روی سطح دندان برای تغییر شکل و بهبود ظاهر آن است. باندینگ کامپوزیت جایگزینی سریع‌تر و مقرون به صرفه‌تر نسبت به روکش‌های سرامیکی بشمار می‌آید.
 • سفید کردن دندان‌ها: سفید کردن دندان‌ها بصورت حرفه‌ای می‌تواند لکه‌های سطحی و بخش‌های تغییر رنگ داده دندان را از بین ببرد و ظاهری درخشان‌تر و جوان‌تر به آن‌ها بدهد.
 • کانتورینگ دندان: کانتورینگ دندان به تغییر شکل دندان‌ها برای از بین بردن ترک‌های کوچک، شکستگی‌ها یا ناهمواری‌ها اشاره دارد. کانتورینگ دندان را می‌توان برای بهبود شکل و اندازه دندان انجام داد که به نوبه خود ظاهر دندان‌ها را بهبود می‌بخشد.
 • درمان ارتودنسی: صاف کردن دندان‌ها با بریس یا الاینرهای شفاف، گاهی اوقات می‌تواند شکاف‌ها و کجی‌های دندان را از بین ببرد و نیاز به لمینت را کاهش دهد.
 • روکش‌های دندانی: تاج نوعی ترمیم دندان است که دندان یا ایمپلنت آسیب دیده را به طور کامل می‌پوشاند. روکش‌های دندانی می‌توانند شکل، اندازه و استحکام دندان آسیب‌دیده را به آن برگردانده و ظاهر آن را بهبود بخشند.
 • ایمپلنت‌های دندانی: ایمپلنت‌های دندانی راه حلی دائمی برای دندان‌های از دست رفته هستند. ایملنت‌ها با جراحی در استخوان فک کاشته و جایگزین دندان طبیعی می‌شوند. آن‌ها می‌توانند ظاهر لبخند فرد را بهبود بخشیده و ماندگاری بالایی داشته باشند.

جمع بندی

لمینت‌های سرامیکی دندان یک راه حل موثر برای طیف گسترده‌ای از مشکلات دندانی بشمار می‌روند. آن‌ها یک گزینه بادوام هستند که می‌توانند ظاهر و عملکرد دندان را بهبود بخشند. با ظهور دندانپزشکی زیبایی، افراد بیشتری به دنبال راه‌حلی برای بهتر کردن لبخند خود هستند و لمینت‌های سرامیکی دندان در این زمینه یک انتخاب محبوب به حساب می‌آیند. اگر تمایل به انجام لمینت سرامیکی دندان دارید، با همکاران ما در کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس تماس گرفته و اولین قرار ملاقات خود را با متخصصین این بخش داشته باشید. زیبایی لبخند طبیعی ارمغان مجموعه ما به شماست.

سوالات متداول

 1. لمینت دندان از چه ماده ای ساخته می شود؟ 

لمینت ‌های دندان لایه‌های نازکی از مواد چینی هستند و معمولا روی سطح قابل مشاهده دندان‌های جلو استفاده می‌شوند تا ظاهر دندان را طبیعی کرده و از آن‌ها در برابر آسیب یا لکه شدن بیشتر محافظت کنند.

 1. بهترین نوع لمینت دندان چیست؟

پرسلن به عنوان بهترین درمان و یکی از محبوب‌ترین مواد لمینت، سالهاست که انتخاب بسیاری از بیماران دندانپزشکی بوده است.

 1. آیا لمینت دندان دائمی است؟ 

قرار نیست لمینت دندان یک کار زیبایی دائمی و بدون نیاز به نگهداری باشد. اما شما می‌توانید با مراقبت‌های مناسب از آن‌ها، بیشترین بهره را ببرید.

 1. آیا دندان ها را برای لمینت ونیر می تراشند؟

دندان‌های طبیعی که لمینت دریافت می‌کنند کوچکتر از قبل به نظر می‌رسند. از آنجایی‌که دندانپزشکان روکش‌ها را روی دندان‌های طبیعی فعلی قرار می‌دهند، فرآیند تراشیدن مینا، ظاهر و شکل دندان‌ها را کمی تغییر می‌دهد.

 1. آیا می‌توانیم خودمان لمینت را از دندان جدا کنیم؟

دندانپزشکان لمینت‌ها را به دندان‌ها می‌چسبانند و جدا کردن آن‌ها نیاز به تجهیزات حرفه‌ای و مهارت دندانپزشک زیبایی دارد. اگر خودتان آن را از دندان جدا کنید، خطر آسیب به لثه یا دندان‌های دیگر وجود دارد.

۳/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button