اکباتان، بلوار نفیسی، خ عظیمی، پ 42، ط 1

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

تماس تلفنی کلیک کنید

تماس با کلینیک 02145139

ساعات کاری

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

نشانی کلینیک زاگرس

اکباتان، بلوار نفیسی، خ عظیمی، پ 42، ط 1

تماس تلفنی کلیک کنید

تماس با کلینیک 02145139

ساعات کاری

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

نشانی کلینیک زاگرس

اکباتان، بلوار نفیسی، خ عظیمی، پ 42، ط 1

عوارض اصلاح طرح لبخند

برای داشتن لبخندی زیبا نیاز به اصلاح طرح لبخند است. اما آیا اصلاح طرح لبخند عوارض دارد؟ این سوال برای کسانی که می‌خواهند لبخند خود را با لمینت، کامپوزیت و بلیچینگ اصلاح کنند پیش می‌آید. ممکن است شایعات یا حقایقی درباره عوارض اصلاح طرح لبخند شنیده باشید. اما آیا واقعیت دارند؟ در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس قصد داریم تا به تمام سوالات شما درباره این روش و عوارض احتمالی آن پاسخ دهیم. تا انتها همراه ما باشید.

اصلاح طرح لبخند چیست؟

اصلاح طرح لبخند بر روی دندان‌ها، فک و لثه تمرکز دارد. به همین دلیل دندان‌هایی که خراب و نامرتب هستند در ابتدا درمان و زیبا می‌شوند. اما اگر وضعیت سلامتی دندان‌های فرد خوب نباشد برای شروع تمام روش‌های ترمیمی روی دندان‌های فرد انجام می‌شود. زیرا اولویت همیشه با درمان است. سپس اصلاح طرح لبخند انجام خواهد گرفت. اصلاح طرح لبخند به تمامی روش‌هایی که برای زیبایی دندان‌ها انجام می‌شود گفته می‌شود. 

آیا اصلاح طرح لبخند عوارضی به دنبال دارد؟

مانند هر روش دیگر درمانی دندانپزشکی ممکن است انجام اصلاح طرح لبخند عوارض ایجاد کنند. این عوارض بسیار نادر هستند اما باز هم امکان به وجود آمدن آنها وجود دارد.

 • عفونت لثه یا پوسیدگی دندان

در صورت گذاشتن لمینت یا کامپوزیت ممکن است به بیماری لثه یا عفونت دندان دچار شوید. دلیل آن نیز لایه‌های سرامیکی و کامپوزیتی نیست بلکه عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. اگر مسواک نزنید و نخ دندان نکشید باکتری‌ها به بافت لثه و مینای دندان هجوم آورده و مشکلات لثه را ایجاد می‌کنند. این عوامل باعث عدم موفقیت اصلاح طرح لبخند می‌شود. 

 • حساسیت دندان‌ها

یکی از شایع ترین عوارض لمینت دندان ایجاد حساسیت دندانی است. اما اگر دندانپزشک متخصص مهارت و تجربه کافی داشته باشد دندان برای آماده سازی زیاد تراشیده نمی شود. در این شرایط احتمال حساسیت دندان به سردی و گرمی کاهش می‌یابد. 

گاز زدن همراه با درد

یکی از عوارض اصلاح طرح لبخند بعد از لمینت می‌تواند احساس درد در حین گاز زدن خوراکی‌ها یا جویدن غذا باشد. این عارضه موقتی است و حداکثر تا ۳ هفته از بین می‌رود. اما اگر این کار توسط دندانپزشک بی تجربه انجام شود و به اعصاب دندان آسیب وارد شود تا مدت‌ها این عارضه همراه شما باقی خواهند ماند. 

 • عدم توجه به زیبایی شناختی دندان‌ها و صورت

هدف اصلاح طرح لبخند برای زیبا کردن چهره و لبخند است. اما گاهی افرادی را می‌بینیم که با وجود لمینت هیچ زیبایی ندارند. این مورد بستگی به مهارت دندانپزشک دارد که عوامل موثر بر زیبایی را تشخیص دهد. کامپوزیت و لمینت باید متناسب با فرم صورت انتخاب شوند تا ظاهری زیبا با اصلاح طرح لبخند به ارمغان بیاورند. در غیر این صورت فرد حتما ناراضی خواهد شد. 

لمینت کامپوزیتی تنها در صورتی که بسیار نازک بوده و نیاز به تراشیدن مینای دندان نداشته باشد در صورت عدم رضایت امکان برداشته شده دارد. اما اگر لمینت سرامیکی باشد برای آماده سازی مینای دندان را تراش می‌دهند و در این حالت برگشت پذیری وجود ندارد و نمی توانید در صورت ناراضی بودن آنها را بردارید. برای رهایی از عوارض اصلاح طرح لبخند تنها می‌توانید لمینت‌ها را تعویض نمایید. 

 • طرح لبخند معکوس

در طرح لبخند معکوس باید لبه تیز و برنده دندان‌های جلویی فک بالا با دندان‌های رو به روی آن در فک پایین مطابقت داشته باشد. در صورتی که این تقارن به درستی انجام نشود لبخندی نامتناسب و صورتی خشن به وجود می‌آید. در صورت عدم مهارت کافی دندانپزشک این عارضه رخ خواهد داد. به همین دلیل باید دندانپزشک طول دندان‌ها و فرم لب را در نظر بگیرد. این بررسی‌ها معمولا با کمک عکس و ویدئو انجام می‌شود. 

یک دندانپزشک حرفه ای باید طول دندان‌ها و شکل لب شما را به دقت آنالیز نماید. در حقیقت او باید تعیین نماید که آیا نیازی به کوتاه کردن با بلند نمودن دندان‌های نیش به منظور اصلاح یک لبخند مقعر وجود دارد یا خیر. این کار به طور موثر با استفاده از تکنیک‌های دیجیتالی مانند عکس یا ویدئو از دندان انجام می‌شود.

 • عارضه ۶ دندان جلویی

گاهی برای اصلاح طرح لبخند دندانپزشکان بدون توجه به سایر دندان‌ها، تنها ۶ دندان جلویی را لمینت می‌کنند. در برخی از افراد چهره ای مصنوعی و غیر طبیعی به آنها می‌دهد که یکی از مهمترین عوارض پس از اصلاح طرح لبخند است. 

 • ترمیم بیش از حد دندان

گاهی در ساخت لمینت‌های سرامیکی در لابراتوار دقت نمی شود و تمایز نور و انعکاس نور در لمینت به وجود نمی آید. اگر دندانپزشک مهارت و تجربه کافی در ساخت و طراحی شکل لمینت داشته باشد این عارضه رخ نخواهد داد. دندانپزشکان باید کوتاهی، بلندی، عرض، ضخامت و انحنای لمینت را در نظر بگیرد. 

 • بی توجهی به مرز بین دندان‌ها

برای آنکه لبخند زیبایی داشته باشید در اصلاح طرح لبخند، باید فاصله بین دندان‌ها را در نظر بگیرید. در برخی از موارد دندان‌ها لبه‌هایی ساییده شده دارند که در طراحی لبخند ظاهری مسطح و پیر به فرد می‌دهد. به همین دلیل باید دقت نمایید که زوایا به درستی انتخاب شوند تا دچار عوارض اصلاح طرح لبخند نشویم. 

 • لثه‌های نامتقارن

همانطور که به تقارن و خط لبخند توجه می‌شود باید به هماهنگی لثه نیز دقت کنید. افرادی که در زمان خندیدن نیم یا تمام لثه‌های آنها دیده می‌شود باید به خط لثه توجه بیشتری داشته باشند. در این صورت گرفتار عوارض اصلاح طرح لبخند نمی شوید. 

تا به این قسمت از مقاله درباره عوارض احتمالی که اصلاح طرح لبخند ممکن است برای ما بوجود بیاورد صحبت کردیم. اما باید بدانید که در صورت انجام این اقدامات نزد دندانپزشک متخصص و با تجربه، عوارض بسیار کاهش یافته و حتی به صفر می‌رسد. 

توهماتی درباره اصلاح طرح لبخند و ایجاد عارضه

برخی از عوارض دیگر وجود دارد که ممکن است شنیده باشید اما حقیقت ندارند. این عوارض غیر واقعی را در ادامه بررسی می‌کنیم. 

 • لمینت و کامپوزیت روشی ناکارآمد است

هر زمان که صورت فردی را به خاطر می‌آوریم ابتدا لبخند او نظر ما را جلب خواهد کرد. به همین دلیل لبخند زیبا بر زندگی اجتماعی ما تاثیر زیادی دارد. حال این دو روش می‌تواند لبخند ما را زیبا تر کند و بر اعتماد به نفس ما بیفزاید. در این حالت است که روابط اجتماعی ما بهتر می‌شود. پس لمینت و کامپوزیت و تمامی درمان‌های زیبایی کارآمد هستند. 

 • دندان‌ها با اصلاح طرح لبخند مصنوعی می‌شوند

لمینت و کامپوزیت دندان در کنار بلیچینگ به سفیدی و صافی دندان کمک می‌کند. فقط باید در زمان انتخاب رنگ لمینت‌ها دقت نمایید که به پوست و سایر دندان‌های شما بیاید. از انتخاب رنگ‌های خیلی روشن و متفاوت با سایر دندان‌هایتان اجتناب کنید تا ظاهری طبیعی به صورت شما بدهد. به دلیل آنکه لمینت‌ها در لابراتوار به صورت اختصاصی و متناسب با دندان‌های شما ساخته می‌شوند ظاهری زیبا و طبیعی دارند. 

 • از ونیر‌ها تنها برای دندان‌های جلویی فک بالا و پایین استفاده می‌شود

برخی از افراد گمان می‌کنند لمینت و کامپوزیت تنها برای ۶ دندان کاربرد دارند. اما در واقعیت این طور نیست. افراد زیادی در زمان لبخند زدن ۱۴ دندان آنها نمایان می‌شود. این دندان‌ها همگی لمینت سرامیکی می‌شوند. لمینت برای اصلاح نقایص تمام دندان‌های فک بالا و پایین مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

 • ونیر‌ها در اصلاح طرح لبخند تهاجمی هستند

در آماده سازی دندان‌ها برای چسباندن ونیر‌ها کمی از مینای دندان را می‌تراشند تا روکش‌ها به درستی چسبیده شوند. این کار باید توسط بهترین متخصص زیبایی دندان انجام شود تا آسیبی به مینای دندان وارد نشود. اگر از کامپوزیت یا لمینت بسیار نازک استفاده کنند هرگز دچار عوارض اصلاح طرح لبخند نخواهید شد. 

 • لمینت و کامپوزیت‌ها باعث فرسوده شدن دندان‌ها می‌شوند

از آنجایی که لمینت و کامپوزیت روشی تهاجمی نیست پس آسیبی به دندان‌ها وارد نخواهند کرد. اگر بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید، روکش‌ها می‌تواند به استقامت دندان‌ها کمک کنند.

جمع بندی

عوارض اصلاح طرح لبخند معمولا موقتی است. اما در انتخاب دندانپزشک متخصص دقت نمایید تا مشکلات دندانی بعد از اصلاح طرح لبخند پیدا نکنید. اگر می‌خواهید برای رسیدن به لبخند زیبا تلاش کنید هرگز به توهمات و شایعه‌های بی اساس توجه نکرده و به دنبال پیدا کردن بهترین متخصص دندانپزشکی زیبایی باشید. 

در کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس متخصصان با تجربه ما آماده مشاوره و انجام خدمات زیبایی و اصلاح طرح لبخند شما هستند. همین حالا با شماره‌های موجود تماس بگیرید و نوبت مشاوره خود را دریافت نمایید. ما به شما در رسیدن به لبخندی زیبا بدون هیچ عارضه ای کمک می‌کنیم. 

سوالات متداول

آیا اصلاح لبخند خوب است؟

اصلاح طرح لبخند از طریق روش‌های درمانی مختلف که شامل دندانپزشکی زیبایی می‌شود، ظاهر کلی صورت شما را بهبود می‌بخشد. عوامل زیادی برای اصلاح کامل لبخند در نظر گرفته می‌شود که با توجه به نیازهای فرد و شرایط کلی سلامت دهان و دندان قابل انجام است.

آیا اصلاح لبخند دردناک است؟

مقداری کمی از مینای دندان شما برداشته می‌شود. این عمل تقریباً بدون درد است. باعث تحریک یا حساسیت قابل توجهی نمی شود و اعصاب داخل دندان آسیبی نمی بینند. 

طراحی لبخند زیبا پ چقدر طول می‌کشد؟

تغییر شکل لبخند بسته به هر فرد ممکن است سه هفته تا چند ماه طول بکشد. اگر دندان‌ها و لثه‌ها سالم باشند، حدود سه تا چهار هفته طول خواهد کشید.

عوارض جانبی درمان طراحی لبخند چیست؟

هیچ عارضه جانبی جدی در درمان طرح لبخند وجود ندارد. با این حال، برخی از افراد اغلب مشکلات حساسیت جزئی یا موقتی را در حین یا بعد از کارهایی مانند بلیچینگ یا جرم گیری لثه احساس خواهند کرد. 

نظر دهید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button