شهرک اکباتان، بلوار نفیسی،روبه روی فاز1، خ عظیمی، پ 42، طبقه 1

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

تماس تلفنی کلیک کنید

تماس با کلینیک 02145139

ساعات کاری

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

نشانی کلینیک زاگرس

شهرک اکباتان، بلوار نفیسی،روبه روی فاز1، خ عظیمی، پ 42، طبقه 1

تماس تلفنی کلیک کنید

تماس با کلینیک 02145139

ساعات کاری

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

نشانی کلینیک زاگرس

شهرک اکباتان، بلوار نفیسی،روبه روی فاز1، خ عظیمی، پ 42، طبقه 1

قرص مترونیدازول برای عفونت دندان

عفونت‌های دندانی درصد بالایی از بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث درد و ناراحتی می‌شود. این عفونت باعث التهاب، تورم و تشکیل آبسه حاوی چرک می‌شود. اگر مشکوک به آبسه دندان هستید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. دندانپزشک مشکل را تشخیص داده و داروی صحیح را تجویز می‌کند. در مواردی که به آنتی بیوتیک نیاز دارید، ممکن است پزشک مترونیدازول را برای عفونت دندان توصیه کند. عفونت دندان، که آبسه دندان نامیده می‌شود، در اثر پوسیدگی دندان، کارهای قبلی دندانپزشکی یا جراحات ایجاد می‌شود. شدت پوسیدگی دندان می‌تواند از خفیف، که ممکن است به آنتی بیوتیک‌هایی مانند مترونیدازول نیاز داشته باشد، تا موارد شدید که نیاز به جراحی دارند، متفاوت باشد. در صورت عدم درمان، یک بیماری شدید دندان می‌تواند کشنده باشد.

در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس به بررسی قرص مترونیدازول برای عفونت دندان می‌پردازیم تا بفهمید چه زمانی و با چه دوزی باید آن را مصرف کنید؟ همچنین با عوارض جانبی آن بیشتر آشنا شوید. 

فواید مترونیدازول برای عفونت دندان

مترونیدازول که اغلب با نام Flagyl شناخته می‌شود، یک آنتی بیوتیک قوی است. این دارو به عنوان یک پیشرفت حیاتی در مدیریت بسیاری از بیماری‌های باکتریایی و انگل، از جمله درمان عفونت دندان شناخته شده است. مترونیدازول به ویژه در برابر باکتری‌های بی هوازی کم اکسیژن موثر است. این قرص به عنوان یک درمان موثر پوسیدگی دندان در نظر گرفته می‌شود زیرا بیشتر عفونت‌های دندانی شامل باکتری‌های بی هوازی می‌شوند.

مترونیدازول برای درمان پوسیدگی دندان غیر پریودنتال

علاوه بر بیماری‌های دندانی پریودنتال، مترونیدازول می‌تواند سایر مشکلات دندانی را نیز درمان کند. در ادامه روش‌های عمل مترونیدازول و پیامدهای پزشکی آن را برای بیماری‌های دندان غیر پریودنتال مورد بحث قرار می‌گیرد.

 1. موارد مصرف

دندانپزشکان می‌توانند مترونیدازول را برای آبسه‌های دندانی، ANUG، پری کورونیت و عفونت‌های ریشه تجویز کنند. مترونیدازول می‌تواند میکروب‌های ایجاد کننده این عفونت‌ها را که منجر به درد، تورم و ناراحتی شدید می‌شود، درمان کند.

 1. باکتری‌های بی هوازی

مترونیدازول به خوبی در برابر باکتری‌های بی هوازی عامل پوسیدگی دندان عمل می‌کند. DNA باکتری‌ها را از بین می‌برد و رشد و تکثیر را متوقف می‌کند.

 1. درمان ترکیبی

مترونیدازول اغلب با آنتی بیوتیک‌های مختلف برای پوشش باکتری‌های هوازی و بی هوازی مختلف مصرف می‌شود. این درمان ترکیبی، درمان جامعی را ارائه می‌دهد.

 1. دوز و مدت

دوز و مدت زمان مصرف مترونیدازول به عفونت، شدت و سابقه بیمار بستگی دارد. برای یافتن بهترین درمان، دندانپزشکان ممکن است آزمایش‌های کشت یا حساسیت را انجام دهند.

به یاد داشته باشید که مترونیدازول خط اول درمان بیماری دندان نیست. دندانپزشکان قبل از تجویز مترونیدازول یا سایر آنتی بیوتیک‌ها، بیماری را به طور کامل ارزیابی می‌کنند، هر گونه آزمایش لازم را انجام می‌دهند و سابقه پزشکی بیمار را بررسی می‌کنند. بیماران باید توصیه‌های مصرف قرص مترونیدازول برای عفونت دندان را برای درمان صحیح عفونت‌ها و اتمام دوره آنتی بیوتیکی رعایت کنند.

نقش مترونیدازول در درمان بیماری‌های دندانی

مترونیدازول نقش اساسی در درمان پوسیدگی دندان دارد. هنگامی‌که مترونیدازول وارد سلول‌ها می‌شود، مولکول‌های شیمیایی تولید می‌کند که به DNA باکتری متصل می‌شود و تغییرات ساختاری در DNA ایجاد می‌کند. مختل کردن DNA باکتری بر تولید و انتشار باکتری تأثیر می‌گذارد.

این دارو همچنین عملکردهای متابولیک مهم را مسدود می‌کند، آسیب به باکتری را تشدید می‌کند و در نهایت منجر به مرگ سلول‌های باکتریایی می‌شود. این کار علائم پوسیدگی دندان را تسکین می‌دهد و از انتقال آن به بافت‌های مجاور جلوگیری می‌کند.

حتی بهتر از آن، مترونیدازول به طور خاص باکتری‌های بی هوازی را هدف قرار می‌دهد و بسیاری از میکروب‌های مفید را در بدن ما حفظ می‌کند.

چه مدت طول می‌کشد تا مترونیدازول اثر کند؟

نوع و شدت عفونت، وضعیت بیمار و نحوه عملکرد خوب درمان، همگی بر مدت زمانی که مترونیدازول طول می‌کشد تا عمل کند، تأثیر می‌گذارد.

برخی از افراد پس از چند روز مصرف مترونیدازول متوجه بهبود فوری علائمی‌مانند درد، تورم و ناراحتی می‌شوند. برخی از دستورالعمل‌های کلی که تعیین می‌کنند چه مدت پس از شروع درمان با مترونیدازول بهبود علائم را تجربه می‌کنید عبارتند از:

مدت زمان تسکین سریع علائم

آبسه‌های دندانی و التهاب لثه حاد ممکن است طی چند روز پس از درمان بهبود پیدا کنند. درد و التهاب می‌تواند به سرعت محو شود.

مدت زمان درمان کامل عفونت

مترونیدازول معمولاً به مدت ۵ تا ۱۰ روز بسته به عفونت و پیشنهاد پزشک مصرف می‌شود. حتی اگر علائم زودتر بهبود یابد، باید آنتی بیوتیک را تمام کنید. این قرص وضعیت را از بین می‌برد و از عود و مقاومت دارویی جلوگیری می‌کند.

مدت زمان درمان عفونت‌های مزمن یا پیچیده

مترونیدازول ممکن است برای عفونت‌های مزمن یا پیچیده مدت بیشتری طول بکشد. پزشک شما طول درمان را بر اساس شرایط شما انتخاب می‌کند. همانطور که توصیه می‌شود، با پزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است برنامه درمانی شما را بر اساس پیشرفت شما تغییر دهند.

چه موقع از قرص مترونیدازول برای عفونت دندان استفاده می‌کنند؟

مترونیدازول یک آنتی بیوتیک قوی است که اغلب برای درمان پوسیدگی دندان استفاده می‌شود. متخصصان پزشکی این دارو را در شرایط خاص برای درمان دندانی تجویز می‌کنند. در ادامه با برخی از مشکلات دندانی که در آن دندانپزشک برای پوسیدگی دندان قرص تجویز می‌کند را با هم بررسی می‌کنیم.

پوسیدگی جدی دندان

پوسیدگی‌های دندانی که به حالت شدید پیشرفت کرده اند اغلب با مترونیدازول درمان می‌شوند. درد شدید، تورم و ظاهر شدن چرک یا آبسه اطراف دندان آسیب دیده از مشخصه‌های این بیماری‌هاست. شدت علائم نشان دهنده وجود باکتری قوی است که اغلب توسط باکتری‌های بی هوازی غالب می‌شود.

برخی از شاخص‌های حیاتی که نشان می‌دهد پوسیدگی شدید دندانی دارید که نیاز به مداخله مترونیدازول دارد عبارتند از:

 • دندان درد شدید و مداوم
 • تورم صورت، فک یا گردن
 • تخلیه چرک از ناحیه آسیب دیده
 • سطح بالایی از درد

اثرات ضد باکتریایی قوی مترونیدازول در این شرایط مفید است. باکتری‌های بی هوازی به سرعت مورد هدف قرار گرفته و از بین می‌روند، که به کند کردن گسترش عفونت کمک می‌کند و درد بیمار را تسکین می‌دهد.

انتشار عفونت

اگر عفونت دندان نادیده گرفته شود، پوسیدگی دندان ممکن است فراتر از مرزهای یک دندان گسترش یابد. عفونت موضعی می‌تواند به دندان‌های مجاور سرایت کند یا حتی در بافت‌های دهان و صورت نفوذ کند. مشکلات سیستمیک در این شرایط بیشتر مشاهده می‌شود. 

شاخص‌های مهم گسترش عفونت عبارتند از:

 • ناراحتی حاد و تورم
 • ظهور بسیاری از آبسه‌ها
 • تب بالا
 • بزرگ شدن غدد لنفاوی

زمانی که پوسیدگی دندان تهاجمی‌است و شروع به گسترش می‌کند، مداخله سریع ضروری است. مترونیدازول به دلیل توانایی آن برای نفوذ به بافت‌های عمیق و مبارزه با باکتری‌ها در مکان‌های صعب العبور، یک داروی ارزشمند در کنترل این موارد مشکل ساز است.

عدم پاسخ به سایر آنتی بیوتیک‌ها

گاهی اوقات، آنتی بیوتیک‌های رایج ممکن است در درمان موثر برخی از بیماری‌ها شکست بخورند و نیاز به تغییر دارو دارند.

متخصصان دندانپزشکی ممکن است از مترونیدازول برای عفونت‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک استفاده کنند. هنگامی‌که سایر آنتی بیوتیک‌ها قادر به انجام این کار نیستند، روش متمایز اثر مترونیدازول و قدرت آن در برابر باکتری‌های بی هوازی آن را به یک جایگزین مناسب تبدیل می‌کند.

برخی از شاخص‌های مهم که نشان می‌دهد آنتی بیوتیک‌های رایج شکست خورده اند و به مترونیدازول نیاز دارید عبارتند از:

 • بهبودی بعد از درمان آنتی بیوتیکی قبلی وجود ندارد.
 • تشدید عفونت یا تداوم علائم وجود دارد.
 • بیماری‌هایی که با وجود اولین درمان عود می‌کنند.

پروفیلاکسی قبل و بعد از عمل

متخصصان دندانپزشکی از مترونیدازول به عنوان یک استراتژی پیشگیرانه استفاده می‌کنند. بیماران ممکن است قبل از انجام عملیات دندانپزشکی خاص مانند جراحی دهان، برای جلوگیری از رشد عفونت‌ها، تحت مصرف مترونیدازول قرار گیرند.

سناریوهای اصلی عبارتند از:

 • قبل از کشیدن دندان، عصب کشی یا کاشت ایمپلنت، قبل از عمل استفاده کنید.
 • استفاده پس از جراحی در مواقعی که خطر عفونت زیاد است.
 • متخصصان دندانپزشکی امیدوارند با دادن مترونیدازول قبل یا بعد از عمل‌های دندانپزشکی، خطر عفونت را کاهش دهند و در نتیجه بهبودی سریع تر برای بیماران ایجاد شود.

لیست انواع آنتی بیوتیک‌ها و دوز مصرف آنها

از آنتی بیوتیک‌های مختلف می‌توان برای درمان بیماری‌های دندان استفاده کرد. آنتی بیوتیک و دوز آن بر اساس وضعیت بیمار، نوع عفونت، باکتری تولید کننده آن و شدت عفونت تعیین می‌شود. برخی از انواع رایج آنتی بیوتیک‌ها برای بیماری‌های دندان و دوزهای آنها عبارتند از:

 • Flagyl (مترونیدازول): بزرگسالان ۵۰۰-۷۵۰ میلی گرم خوراکی سه بار در روز به مدت ۵ تا ۷ روز برای پوسیدگی دندان مصرف می‌کنند. دوز بستگی به شرایط و توصیه پزشک دارد.
 • آموکسی سیلین: بزرگسالان ۵۰۰-۸۷۵ میلی گرم خوراکی هر ۱۲ ساعت به مدت ۷ تا ۱۰ روز برای پوسیدگی دندان مصرف می‌کنند.
 • پنی سیلین VK :برای پوسیدگی دندان، بزرگسالان ۵۰۰-۱۰۰۰ میلی گرم خوراکی هر ۱۲ ساعت به مدت ۷ تا ۱۰ روز مصرف می‌کنند.
 • کلیندامایسین: بزرگسالان ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلی گرم خوراکی هر ۶ تا ۸ ساعت به مدت ۵ تا ۷ روز برای پوسیدگی‌های دندانی مصرف می‌کنند.
 • سیپرو : بزرگسالان ۵۰۰ میلی گرم خوراکی هر ۱۲ ساعت به مدت ۵ تا ۷ روز برای پوسیدگی دندان مصرف می‌کنند.
 • داکسی سایکلین: دوز رایج پوسیدگی دندان بزرگسالان به صورت خوراکی ۱۰۰ میلی گرم دو بار در روز به مدت ۵ تا ۷ روز مصرف شود.

لطفا توجه داشته باشید که دوزها و زمان درمان بسته به نوع عفونت و شدت آن متفاوت است، بنابراین برای دوز صحیح به پزشک یا دندانپزشک مراجعه کنید. درمان موثر و پیشگیری از مقاومت آنتی بیوتیکی مستلزم نظارت حرفه ای و مصرف آنتی بیوتیک برای مدت زمان مشخص شده است.

عوارض جانبی مترونیدازول

مترونیدازول بیماری‌های دندان را به خوبی درمان می‌کند. با این حال، اثرات نامطلوبی ممکن است داشته باشد. دانستن و مدیریت این عوارض جانبی برای بهبود اثربخشی و ایمنی بسیار مهم است. برخی از عوارض جانبی مصرف مترونیدازول برای عفونت دندان را می‌بینیم.

 • تهوع و استفراغ
 • طعم فلزی در دهان
 • اسهال

عوارض جانبی نادر اما جدی

مترونیدازول می‌تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند که نیاز به مراقبت پزشکی دارد. برخی از عوارض جانبی نادر اما شدید عبارتند از:

 • عکس العمل‌های آلرژیتیک
 • تشنج

راه‌های برخورد با عوارض جانبی مصرف قرص مترونیدازول

اگر مترونیدازول عوارض جانبی ایجاد کرد، این مراحل را در نظر بگیرید:

 1. با پزشک خود تماس بگیرید: در صورت تداوم علائم جانبی یا ایجاد مزاحمت به پزشک خود اطلاع دهید. آنها ممکن است درمان شما را تغییر دهند یا مدیریت عوارض جانبی را پیشنهاد کنند.
 2. هیدراته بمانید: اگر عوارض احساس می‌کنید مایعات زیادی بنوشید. اگر اسهال یا استفراغ دارید مایعات برای جلوگیری از کم آبی بدن کمک کننده هستند.
 1. اجتناب از الکل: مترونیدازول را بدون الکل مصرف کنید تا از عوارض جانبی جلوگیری کنید.
 2. دوز را به پایان برسانید: حتی با وجود عوارض جانبی، مترونیدازول را در زمان تعیین شده مصرف کنید. مگر اینکه پزشک به شما بگوید. قطع زودهنگام دارو می‌تواند باعث شکست درمانی شود.
 3. در مورد آلرژی صحبت کنید: قبل از مصرف مترونیدازول یا هر دارویی، هر گونه حساسیت یا واکنش ناخوشایند را به پزشک خود اطلاع دهید.
 4. عوارض جانبی جدی: واکنش‌های آلرژیک و مشکلات عصبی نادر هستند اما باید تحت نظر قرار گیرند. فورا به دنبال کمک پزشکی باشید.

بهترین آنتی بیوتیک برای پوسیدگی دندان چیست؟

مترونیدازول یکی از موثرترین آنتی بیوتیک‌ها برای بیماری‌های دندانی به ویژه باکتری‌های بی هوازی است. دندانپزشکان آن را ترجیح می‌دهند زیرا مستقیماً این باکتری‌ها را که باعث پوسیدگی دندان می‌شوند هدف قرار می‌دهد و با آن مبارزه می‌کند.

با این حال، یک متخصص دندانپزشکی واجد شرایط باید بهترین آنتی بیوتیک را برای عفونت دندان بر اساس عواملی مانند نوع و شدت عفونت، سابقه پزشکی بیمار و هرگونه آلرژی یا تداخل دارویی تعیین کند. در حالی که مترونیدازول به طور موثر عفونت‌های دندان را درمان می‌کند، متخصص دندانپزشکی شما باید پس از تشخیص مناسب تصمیم بگیرد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

مداخله فوری دندانپزشکی برای عفونت یا اختلالات دندان مورد نیاز است. لطفاً در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر به دندانپزشک مراجعه کنید:

 • درد دندان
 • تورم
 • چرک از لثه
 • تب
 • بوی بد مزمن
 • خونریزی لثه
 • ضایعات دهان

جمع بندی

اگر متوجه تغییراتی در نحوه قرار گرفتن دندان‌های خود در هنگام گاز گرفتن یا جویدن شدید یا اگر گاز گرفتن باعث درد می‌شود، با دندانپزشک مشورت کنید. این تغییرات ممکن است نشان دهنده مشکلات دندانی یا ناهماهنگی باشد .اورژانس‌های دندانپزشکی مانند درد شدید، تورم یا تب باید فوراً درمان شوند تا از عواقب آن جلوگیری شود. مداخله زودهنگام می‌تواند از مشکلات دندانی جلوگیری کرده و درمان مناسب را تضمین کند.

اگر عفونت دندان زیاد نباشد دندانپزشک قرص مترونیدازول برای عفونت دندان تجویز می‌کند. برای سایر کار‌های دندانپزشکی و جلوگیری از ایجاد عفونت مانند ایمپلنت و عصب کشی نیز از این قرص استفاده می‌کنند. همین حالا با شماره کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس تماس بگیرید و نوبت ویزیت خود را دریافت نمایید. مشاوره با دندانپزشکان متخصص باعث احساس آرامش بیمار شده و درمان‌های فوری و مناسب را شروع خواهند کرد. 

سوالات متداول

مترونیدازول عفونت دندان را درمان می‌کند؟

مترونیدازول آنتی بیوتیک دیگری است که می‌تواند برای درمان عفونت دندان مفید باشد. اما به تنهایی استفاده نمی‌شود. دندانپزشکان اغلب پنی سیلین و مترونیدازول را با هم تجویز می‌کنند تا با سویه‌های باکتریایی که ممکن است به تنهایی به پنی سیلین مقاوم باشند، مبارزه کنند. 

آیا Flagyl 400 میلی گرم برای عفونت دندان استفاده می‌شود؟

Flagyl 400 یک داروی ضد عفونت است. برای درمان عفونت‌های ناشی از باکتری‌ها و انگل‌ها استفاده می‌شود. برای درمان عفونت در قسمت‌های مختلف بدن مانند عفونت خون، معده، روده، دندان، پوست، ریه، استخوان، دستگاه تناسلی و غیره موثر است. 

سریع ترین راه برای خلاص شدن از شر عفونت دندان چیست؟

سریع ترین و موثرترین راه برای خلاص شدن از شر آبسه دندان، درد و تورم ناشی از آن، آنتی بیوتیک است که دندانپزشک می‌تواند آن را تجویز کند. با این حال، درمان‌های خانگی مختلف مانند چای شنبلیله، روغن‌ درخت چای و سیر ممکن است به تسکین ناراحتی و بهبودی کمک کند.

تایتل:

دیسکریپشن:

۴.۵/۵ - (۱۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button