شهرک اکباتان، بلوار نفیسی،روبه روی فاز1، خ عظیمی، پ 42، طبقه 1

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

تماس تلفنی کلیک کنید

تماس با کلینیک 02145139

ساعات کاری

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

نشانی کلینیک زاگرس

شهرک اکباتان، بلوار نفیسی،روبه روی فاز1، خ عظیمی، پ 42، طبقه 1

تماس تلفنی کلیک کنید

تماس با کلینیک 02145139

ساعات کاری

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

نشانی کلینیک زاگرس

شهرک اکباتان، بلوار نفیسی،روبه روی فاز1، خ عظیمی، پ 42، طبقه 1

دندان چهار کاناله یعنی چه؟

یکی از درمان‌‌های رایجی که در دندان‌پزشکی انجام‌‌ می‌شود عصب‌کشی دندان است. نحوه عصب‌کشی دندان‌ها با توجه به تعداد کانال‌هایی که دارند متفاوت است. تعداد ریشه و کانال دندان بر میزان هزینه عصب کشی و درمان ریشه نیز اثر‌‌ می‌گذارد. دندان‌ها معمولا یک، دو، سه و چهار کاناله هستند. هر چقدر که تعداد کانال‌‌های ریشه بیشتر باشد پروسه عصب‌کشی آن نیز دشوارتر و پیچیده‌تر است. اگر‌‌ می‌خواهید در مورد دندان چهار کاناله اطلاعات بیشتری کسب کنید پیشنهاد‌‌ می‌کنیم تا پایان ایم مقاله از کلینیک دندانپزشکی زاگرس با ما همراه باشید.

منظور از دندان چهار کاناله چیست؟

کانال یا همان ریشه‌‌های دندان بخشی از ریشه دندان است که داخل استخوان فک قرار گرفته و مسئولیت زنده بودن دندان و انتقال احساس سرما، گرما، درد و فشار به دندان را بر عهده دارد. تعداد ریشه و کانال‌ها نقش مهمی در تعیین هزینه عصب‌کشی دارند. 

عصب‌کشی دندان‌‌های چهار کاناله که آن را درمان عصب دندان‌‌های چهار کاناله‌‌ می‌نامند به دندان‌‌های ۶ و ۷ در فک بالا و پایین و دندان‌‌های راستی و چپی فک مربوط‌‌ می‌شوند. دندان‌‌های ۶ و ۷ معمولا دارای ۳ کانال ریشه هستند که در برخی از افراد‌‌ می‌تواند بیشتر یا کمتر باشد. درصورتی‌که دندان یک کانال اضافه داشته باشد به آن دندان چهار کانال ریشه‌‌ می‌گویند. 

چرا تعداد کانال دندان مهم است؟

با توجه به نوع دندان، ریشه‌‌های آن‌‌ می‌تواند یک یا چند کاناله باشد. به این معنی که ریشه منشعب شده و داخل هر شاخه آن کانال بسیار باریکی وجود دارد. این کانال‌ها در واقع همان پالپ یا مغز دندان هستند و هنگامی که از درمان ریشه یا روت کانال دندان صحبت‌‌ می‌شود منظور درمان این کانال‌ها و از بین بردن پالپ آلوده است.

در درمان ریشه دندان فاکتورهای مختلفی در زمان و هزینه درمان اهمیت دارد که از جمله آن‌ها‌‌ می‌توان به مسدود یا کلسیفیه دندان و سختی کار اشاره نمود که افزایش تعداد جلسات درمان را در پی دارد. علاوه بر این تعداد کانال‌ها، میزان خمیدگی ریشه‌‌های دندان و تعداد ریشه نیز موجب افزایش قیمت عصب کشی دندان چهار کاناله‌‌ می‌شود. 

هر دندانی دارای چند ریشه است؟

با توجه به تعداد ریشه‌‌های دندان،‌‌ دندان‌پزشک در درمان ریشه‌‌ می‌تواند بهتر تشخیص دهد که درمان را چگونه شروع کند و نیاز به استفاده از چه تجهیزاتی دارد. به طور کلی تعداد ریشه‌ها و کانال‌ها در دندان‌‌های مختلف به شرح زیر است. 

 • در دندان‌‌های پیش و نیش فک بالا یک ریشه و ۱ کانال وجود دارد.
 • در دندان‌‌های کرسی یا آسیاب فک بالا یک یا دو ریشه و دو کانال وجود دارد.
 • در دندان‌‌های کرسی اول بالا ۳ ریشه و ۴ کانال وجود دارد.
 • در دندان‌‌های کرسی دوم بالا، ۳ ریشه و ۳ تا ۴ کانال وجود دارد.
 • در دندان‌‌های عقل، ۳ ریشه و ۳ کانال وجود دارد.
 • در دندان‌‌های پیش پایین، ۱ ریشه و معمولا ۲ کانال وجود دارد.
 • در دندان‌‌های آسیاب کوچک فک پایین، ۱ ریشه و ۲ یا ۳ کانال وجود دارد.
 • در دندان‌‌های آسیاب بزرگ پایین، ۲ ریشه و ۳ یا ۴ کانال وجود دارد.

همانطور که مشاهده‌‌ می‌کنید دندان‌ها همیشه حداقل دارای یک ریشه هستند و داخل هر ریشه نیز حداقل یک کانال وجود دارد.

چرا تعداد بیشتر ریشه و کانال دندان موجب گران‌تر شدن درمان عصب‌کشی‌‌ می‌شود؟

هزینه عصب‌کشی دندان چهار کاناله نسبت به سایر دندان‌ها بیشتر است. در واقع هر چقدر تعداد ریشه و کانال‌‌های یک دندان بیشتر باشد، پیچیدگی درمان آن نیز بیشتر خواهد بود. البته این موضوع به معنی آن نیست که دندان‌‌های دو کاناله دارای درمانی سخت‌تر از دندان‌‌های یک کاناله هستند. اما معمولا در دندان‌‌های دو کاناله یکی از کانال‌ها باریک‌تر است. در نتیجه پاکسازی و یافتن این کانال‌ها دشوارتر از دندان‌‌های تک کاناله است. همچنین پیچیدگی درمان دندان چهار کاناله که معمولا قطر خیلی کمی دارند خیلی بالاست و به دقت و مهارت زیادی نیاز دارد. ازاین‌رو حتما درمان عصب‌کشی آن باید توسط یک‌‌ دندان‌پزشک متخصص انجام شود. 

علل اختلافات در تعداد ریشه و کانال دندان

گاهی اوقات در تعداد ریشه و کانال دندان تنوع و اختلافاتی وجود دارد. در چنین شرایطی احتمال دارد که دندان‌‌های فرد در مقایسه با سایر دندان‌‌های هم نوع خود دارای تعداد ریشه و کانال بیشتری باشد. بعضی از دندان‌ها نیز دارای چند ریشه (مولار و پری مولار) به هم چسبیده هستند. در چنین مواردی احتمال اینکه تعداد کانال‌‌های دندان متفاوت باشد افزایش‌‌ می‌یابد.

از نظر اختلاف در تعداد کانال‌ها دندان‌‌های نیش پایین، پری مولار و مولار بالا دارای بیشترین اختلاف ممکن هستند. هر چقدر یک دندان ریشه و کانال‌‌های بیشتری داشته باشد درمان آن نیز پیچیده‌تر و پر هزینه‌تر خواهد بود. ازاین‌رو تمیز کردن دندان‌‌های سه یا چهار کاناله معمولا پیچیده است و به وقت و دقت بیشتری نیاز دارد.

چگونه تعداد ریشه و کانال دندان تشخیص داده‌‌ می‌شود؟

میزان موفقیت آمیز بودن درمان ریشه دندان با توجه به تمیز شدن کامل کانال‌ها تعیین‌‌ می‌شود. درصورتی‌که یکی از کانال‌ها به خوبی تمیز نشود، عفونت از آن ناحیه به سایر نواحی دندان و ریشه آن راه‌‌ می‌یابد و موجب از دست رفتن دندان‌‌ می‌شود. 

اگر یک هفته پس از عصب کشی درد دندان همچنان ادامه داشته باشد، نشان دهنده این است که درمان به خوبی انجام نشده است. ازاین‌رو بیمار باید هرچه سریع‌تر به‌‌ دندان‌پزشک مراجعه نماید تا دندان‌‌های او معاینه شوند و در صورت نیاز مجددا درمان گردد. در نتیجه برای جلوگیری از درمان مجدد باید‌‌ دندان‌پزشک تعداد ریشه و کانال دندان‌ها را در ابتدا به طور دقیق تشخیص دهد. با استفاده از روش‌‌های زیر‌‌ دندان‌پزشک می‌تواند به تشخیص دقیق و صحیح تعداد ریشه‌ها و کانال‌‌های دندان بپردازد. 

 • رادیوگرافی

در هنگام مراجعه به دندان‌پزشک، پیش از انجام هر روش درمانی،‌‌ دندان‌پزشک یک عکس رادیوگرافی از دندان‌‌های شما تهیه‌‌ می‌کند تا بتواند اطلاعات کاملی از دندان‌‌های شما و وضعیت آن‌ها داشته باشد و بهترین روش درمانی را انتخاب و استفاده کند. در برخی از موارد نیز به دلیل شرایط خاص یک دندان یا موقعیت آن ممکن است‌‌ دندان‌پزشک دستور دهد که رادیوگرافی از چند زاویه انجام شود تا به جزئیات بیشتری از شرایط دندان دست یابد. عمدتا در موارد پیچیده از رادیوگرافی CBCT برای بررسی کامل دندان استفاده‌‌ می‌شود. 

 • معاینه چشمی

یکی دیگر از روش‌‌های تشخیص دندان چهار کاناله از سایر دندان‌ها معاینه چشمی است.‌‌ دندان‌پزشک با معاینه چشمی‌‌ می‌تواند اطلاعات به دست آمده از رادیوگرافی را تایید کند و بعد از باز کردن تاج دندان، پالپ کانال‌ها را در کف حفره مشاهده نماید. برای همین منظور معمولا‌‌ دندان‌پزشک از میکروسکوپ دندان‌پزشکی استفاده‌‌ می‌کند. این ابزار بیشتر توسط اندودنتیست‌ها که به انجام عصب‌کشی‌‌های پیچیده‌‌ می‌پردازند مورد استفاده قرار‌‌ می‌گیرد و با کمک آن به طور کامل‌‌ می‌توانند داخل دندان و کانال‌ها را مشاهده کنند و تعداد ریشه و کانال را تشخیص دهند. 

 • تشخیص لامسه‌ای

از دیگر روش‌‌های تشخیص چند کاناله بودن دندان‌ها استفاده از حس لامسه است. از این روش معمولا در طول درمان عصب‌کشی استفاده‌‌ می‌شود. به این صورت که‌‌ دندان‌پزشک با استفاده از فایل‌‌های عصب‌کشی فضای عصب دندان را به خوبی تمیز کرده و مسیری که این فایل‌ها در طول ریشه دندان به طرف بالا و پایین عبور‌‌ می‌کند، تصویر مناسبی از آناتومی دندان را در اختیار‌‌ دندان‌پزشک قرار‌‌ می‌دهند. 

درصورتی‌که درمان دندان‌‌های پوسیده به موقع انجام نشود‌‌ می‌تواند شرایط دشوارتری برای دندان‌ها ایجاد شود و درمان آن‌ها به هزینه بیشتری نیاز داشته باشد.

 تعرفه کلی دندان‌‌های چهار کاناله

همانطور که اشاره شد تعداد کانال‌ها و سختی‌‌های درمان ریشه دندان از مهم‌ترین عوامل در تعیین هزینه نهایی آن است. تعرفه کلی دندان چهار کاناله نیز که ممکن است دندان ۶ یا ۷ باشند با توجه به نوع درمان، عکسبرداری pa، درمان عصب‌کشی تعداد چهار کانال، بسته بودن یا کلسیفیته بودن کانال، پرکردن دندان با کامپوزیت یا آمالگام و میزان کجی ریشه تعیین‌‌ می‌شود. درصورتی‌که پس از درمان ریشه بیمار بخواهد که دندان با مواد سفید کامپوزیت پر شوند هزینه نهایی درمان افزایش‌‌ می‌یابد.

جمع بندی

تعداد کانال و ریشه در دندان‌‌های مختلف متفاوت است. در این میان بعضی از دندان‌ها چهار کاناله هستند و درمان آن‌ها و برداشتن پالپ در چنین دندان‌هایی پیچیده‌تر و دشوارتر است. ازاین‌رو‌‌ دندان‌پزشک باید دقت بیشتری داشته باشد تا تمامی کانال‌ها را به طور کامل تمیز کند. زیرا موفقیت عصب‌کشی دندان کاملا وابسته به میزان تمیزی کانال‌هاست و درصورتی‌که این فرآیند به خوبی انجام نشود بیمار پس از درمان همچنان درد را احساس‌‌ می‌کند و به درمان مجدد نیاز دارد.

 بنابراین هنگام مراجعه به دندان‌پزشک، اگر وی تشخیص دهد که دندان آسیب دیده شما یک دندان چهار کاناله است درمان شما پروسه‌ای طولانی‌تر با هزینه بالاتر خواهد داشت. ازاین‌رو برای دریافت بهترین نتایج پیشنهاد‌‌ می‌کنیم به یک‌‌ دندان‌پزشک متخصص و با تجربه مراجعه کنید.

سوالات متداول

دندان‌پزشک از چه روش‌هایی برای تشخیص تعداد ریشه و کانال دندان استفاده‌‌ می‌کند؟

دندان‌پزشکان معمولا برای تشخیص صحیح تعداد ریشه و کانال دندان از روش‌هایی مانند رادیوگرافی، معاینه چشمی و تشخیص لامسه‌ای استفاده‌‌ می‌کنند.

دندان چهار کاناله چیست؟

به دندان‌‌های ۶ و ۷ در فک بالا و پایین و دندان‌‌های راستی و چپی فک دندان چهار کاناله‌‌ می‌گویند. دندان‌‌های ۶ و ۷ معمولا دارای ۳ کانال ریشه هستند که در برخی از افراد‌‌ می‌تواند بیشتر یا کمتر باشد و اگر دندان یک کانال اضافه داشته باشد به آن دندان چهار کاناله‌‌ می‌گویند. 

آیا تعداد کانال‌‌های دندان بر میزان هزینه عصب‌کشی آن تاثیرگذار است؟

بله هر چقدر یک دندان تعداد کانال‌‌های بیشتری داشته باشد، با توجه به پیچیده شده پروسه درمان و نیاز به دقت بیشتر‌‌ دندان‌پزشک برای تمیز کردن تمامی کانال‌ها، هزینه درمان افزایش‌‌ می‌یابد. به‌طوری‌که هزینه درمان ریشه دندان‌‌های چهار کاناله بیشتر از دندان‌‌های یک، دو و سه کاناله است.

درصورتی‌که درمان ریشه به خوبی انجام نشود چه عواقبی به دنبال خواهد داشت؟

اگر بیمار یک هفته الی ده روز پس از عصب‌کشی دندان‌ها همچنان احساس درد داشته باشد، نشان دهنده این است که درمان ریشه دندان به خوبی انجام نشده است و بیمار باید هرچه سریع‌تر برای درمان مجدد ریشه به‌‌ دندان‌پزشک معالج خود مراجعه کند. اگر درمان مجدد ریشه به موقع انجام نشود‌‌ می‌تواند از دست رفتن دندان را در پی داشته باشد. 

پس از عصب‌کشی دندان با استفاده از چه موادی پر می‌شود؟

از جمله مواد پر کننده رایجی که در دندان‌پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌توان به مواد سفید کامپوزیت و مواد نقره‌ای آمالگام اشاره نمود. درصورتی‌که در پروسه درمانی عصب‌کشی و پرکردن دندان از مواد کامپوزیتی استفاده شود هزینه نهایی افزایش خواهد یافت.

۴.۶/۵ - (۹ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button