شهرک اکباتان، بلوار نفیسی،روبه روی فاز1، خ عظیمی، پ 42، طبقه 1

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

تماس تلفنی کلیک کنید

تماس با کلینیک 02145139

ساعات کاری

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

نشانی کلینیک زاگرس

شهرک اکباتان، بلوار نفیسی،روبه روی فاز1، خ عظیمی، پ 42، طبقه 1

تماس تلفنی کلیک کنید

تماس با کلینیک 02145139

ساعات کاری

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

نشانی کلینیک زاگرس

شهرک اکباتان، بلوار نفیسی،روبه روی فاز1، خ عظیمی، پ 42، طبقه 1

قرص چرک خشک کن قوی برای عفونت دندان کدام است؟

اگر دندان درد دارید و یا دچار آبسه و عفونت دندان شده اید دندانپزشک به شما توصیه می‌کند که از آنتی بیوتیک یا همان چرک خشک کن قوی برای دندان استفاده کنید. با پیشرفت علم دندانپزشکی قرص‌های چرک خشک کن قوی برای از بین بردن باکتری و عفونت دندان ساخته و روانه بازار شده است. اما کدام قرص مناسب است؟

در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس قصد داریم تا با بهترین قرص چرک خشک قوی برای دندان یا همان آنتی بیوتیک مناسب عفونت دندان آشنا شویم. همراه ما باشید. 

آبسه یا عفونت دندان چیست؟

آبسه کیسه‌های متورم و پر از چرک است که در دندان و لثه ایجاد می‌شود. آبسه خود به خود و با بی اعتنایی کردن به آن هرگز خوب نمی‌شود. اگر آبسه را به حال خود رها کنید ممکن است عفونت از ریشه دندان به اعصاب وارد شده و حتی روی مغز تاثیر منفی و مخربی بگذارد.

تجویز چرک خشک کن قوی برای دندان توسط دندانپزشک صورت می‌گیرد. دندانپزشک با توجه وضعیت بدنی شما و اینکه آیا حساسیت به دارویی خاصی دارید یا خیر آنتی بیوتیک را تجویز می‌کند. نکته مهمی‌که باید در زمان عفونت دندان به آن توجه کنید رعایت بهداشت دهان و دندان است. در غیر این صورت عفونت به سایر دندان‌ها منتقل شده و مدت زمان بیشتری باید تحت درمان با چرک خشک کن قوی قرار بگیرید. 

در چه مواردی به چرک خشک کن قوی احتیاج پیدا می‌کنید؟

هر زمان که عفونت به ریشه دندان رسیده و در اطراف ریشه گسترش یابد نیاز به خوردن چرک خشک کن قوی یا همان آنتی بیوتیک داریم. اگر با قرص، عفونت دندان شما از بین نرفت دندانپزشک اقدام به درمان عصب کشی دندان عفونی می‌کند. 

کدام چرک خشک کن‌ها برای عفونت دندان مناسب هستند؟

مصرف به موقع چرک خشک کن‌ها مانع از پیشروی عفونت و یا کشیدن دندان می‌شود. بهترین آنتی بیوتیک‌ها که در ابتدا توسط دندانپزشکان تجویز می‌شود دو نوع آنتی بیوتیک از خانواده پنی سیلین به نام‌های آموکسی سیلین خوراکی و پنی‌سیلین وی پتاسیم خوراکی هستند. این پنی سیلین‌ها باعث کشتن باکتری‌ها و توقف رشد آنها می‌شوند.

برخی از افراد به خانواده پنی سیلین‌ها حساسیت داشته و دندانپزشک چرک خشک کن‌های جایگزینی برای آنها تجویز می‌کند. آزیترومایسین خوراکی، کلیندامایسین خوراکی و سفالکسین خوراکی از جمله بهترین قرص‌های چرک خشک کن قوی برای عفونت دندان هستند. 

در صورت عفونت شدید لثه ممکن است احتیاج به مصرف مقدار بیشتری از آنتی بیوتیک‌ها داشته باشید که توسط دندانپزشک تشخیص داده می‌شود. 

در برخی موارد برای درمان بیماری‌های پریودنتال نیز از آنتی بیوتیک استفاده می‌کنند. جرمگیری و درمان ریشه نیز از جمله درمان‌های مناسب برای از بین بردن عفونت یا آبسه دندان هستند. 

مترونیدازول نیز گاهی در کنار آنتی بیوتیک‌های خانواده پنی سیلین برای بیماران تجویز می‌شود. در این مورد انواع بیشتری از باکتری‌ها از بین می‌روند. اگر به پنی سیلین‌ها حساسیت دارید ممکن است از کلیندامایسین یا ازیترومایسین به عنوان چرک خشک کن قوی استفاده کنند.

چه مدت نیاز به مصرف آنتی بیوتیک دارید؟

میزان مصرف آنتی بیوتیک یا چرک خشک کن قوی به شدت عفونت و گستردگی آن بستگی دارد. اما معمولا بعد از ۲ تا ۳ روز درد دندان کمی‌کاهش یافته و رو به بهبودی می‌رود. دوره درمان آنتی بیوتیک‌ها معمولا ۱۰ تا ۱۴ روزه هستند. در این مدت به طور کامل عفونت از بین خواهد رفت. در صورت داشتن درد زیاد، همراه با آنتی بیوتیک قرص‌های مسکن نیز تجویز می‌شوند. 

دندانپزشک چرا آنتی بیوتیک‌های متفاوتی تجویز می‌کند؟

با توجه به آنکه باکتری شما از کدام نوع است و به کدام آنتی بیوتیک حساسیت دارید یا مقاومت به کدام نوع دارو دارید آنتی بیوتیکی مناسب با شرایط بدنی شما تجویز خواهد شد. 

چرا دندان دچار عفونت می‌شود؟

چرک،عفونت یا آبسه را باکتری‌ها به وجود می‌آورند. این پاکت‌های پر از عفونت به دلیل پوسیدگی دندان، تروما یا کار‌های دندانپزشکی قبلی که بر روی دندان انجام داده اید ممکن است رخ دهند. 

علائم وجود عفونت دندان

 • درد
 • حساسیت به سرما و گرما
 • تورم و التهاب لثه

نکته: در صورت عدم درمان به موقع عفونت دندان، چرک به سایر قسمت‌های لثه و حتی جریان خون منتقل شده و می‌تواند مشکلات مغزی برای شما ایجاد کنند. 

به دلیل نزدیکی دهان به مغز اولین تاثیر منفی که عفونت درمان نشده برجای می‌گذارد مشکلات مغزی است. مراقب عفونت در سر و گردن باشید و به سرعت اقدام به درمان کنید.

چرک خشک کن قوی همیشه برای درمان عفونت دندان مناسب است؟

خیر. هر عفونتی با آنتی بیوتیک درمان نمی‌شود. برخی از آنها با تخلیه کیسه چرک و برخی با عصبکشی و برداشتن کیست یا عفونت ریشه از بین می‌روند که باید دندانپزشک تشخیص دهد.

می‌توانیم بدون مراجعه به دندانپزشک آنتی بیوتیک مصرف کنیم؟

اگر علائم وجود عفونت دندان را دارید حتما به دندانپزشک مراجعه کرده و خودسرانه آنتی بیوتیک مصرف نکنید. دندان‌ها به مغز شما نزدیک هستند در صورت معالجه خودسرانه می‌توانید آسیب‌های جبران ناپذیری به مغز خود وارد کنید.

عفونت‌های رایج دندان 

 • پوسیدگی دندان: دندان هایی که در طولانی مدت پوسیده بوده اند و یا اگر قبلا درمان روی آن دندان انجام شده باشد احتمال آن که درمان با موفقیت به انجام نرسیده است هست.
 • بیماری پریودنتال: اگر التهاب لثه برای مدت طولانی درمان نشود تبدیل به بیماری پریودنتیت خواهد شد. اگر این بیماری با چرک خشک کن‌های قوی درمان نشود به استخوان فک حمله کرده و درمان را سخت تر می‌کند.
 • تروما: هنگامی‌که دندانی بریده می‌شود یا به دلیل ترومای ناشناخته می‌شکند، مستعد تهاجم باکتری شده و عفونت به وجود می‌آید. 

درمان‌های خانگی برای خلاص شدن از شر عفونت دندان

در صورتی که برخی از علائم عفونت دندان را داشتید تا زمانی که خود را به دندانپزشک برسانید می‌توانید برخی اقدامات را در منزل برای کاهش عفونت و درد انجام دهید. 

ابتلا به بیماری لثه یا عفونت می‌تواند در نوع خود آزار دهنده باشد. چنین اختلالاتی با درد شدید، تیز و مداوم مشخص می‌شوند و همچنین احتمال بروز آبسه را افزایش می‌دهند. 

هنگام عبور از چنین شرایطی، مراجعه به یک متخصص برای درمان بیماری لثه اولین گزینه ای است که به ذهن می‌رسد. با این حال، گاهی فقط می‌خواهید یک درمان خانگی سریع برای رفع عفونت لثه انجام دهید. درمان‌های خانگی ارزان و مؤثر هستند و به شما کمک می‌کنند لثه‌های متورم را درمان کرده و سلامت دهان خود را بدون زحمت بازگردانید.

 1. با آب نمک ولرم دهان خود را شستشو دهید

شستشو با آب نمک داروی جهانی برای درد لثه است. همچنین یکی از ساده‌ترین و در دسترس‌ترین داروها در دندانپزشکی است. آب نمک نه تنها منشاء درد را هدف قرار می‌دهد، بلکه به عنوان یک آنتی‌بیوتیک برای عفونت لثه عمل می‌کند. در نتیجه به کاهش درد و کاهش پیشرفت بیماری کمک می‌کند.

بنابراین دفعه بعد که دچار عفونت دهان یا تورم لثه شدید، سعی کنید نمک را با آب گرم مخلوط کنید. علاوه بر از بین بردن برخی باکتری‌ها، آب نمک به تجزیه آبسه‌ها و چرک اضافی اطراف دندان کمک می‌کند.

 1. استفاده از روغن‌های گیاهی

برخی روغن‌ها از گذشته به عنوان آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی برای عفونت‌های دندان استفاده می‌شده اند. از آنجایی که از گیاهان فرآوری می‌شوند طبیعی بوده و این روغن‌ها با کاهش درد باعث بهبودی می‌شوند. بنابراین دفعه بعد که در مورد چگونگی درمان بیماری لثه قبل از مراجعه به دندانپزشک تحقیق می‌کنید حتما از روغن‌های زیر امتحان کنید. 

 • روغن پونه کوهی
 • روغن گل میخک
 • روغن اسطوخودوس
 • روغن درخت چای
 • روغن بادرنجبویه

چند قطره روی پنبه ریخته و روی دندان عفونی قرار دهید.

 1. دمنوش گیاهی بنوشید

اگر می‌خواهید از شر لثه‌های متورم و سایر بیماری‌های دهانی خلاص شوید، دمنوش‌های گیاهی یکی دیگر از درمان‌های آزمایش‌شده هستند. شنبلیله و نعنا دو گزینه موثر و سالم برای دمنوش هستند زیرا به کاهش علائم عفونت دندان کمک می‌کنند. علاوه بر این، هر دو گیاه دارای خواص آنتی بیوتیکی تقویت کننده سیستم ایمنی هستند و به راحتی در عطاری‌ها پیدا می‌شوند.

 1. سیر بخورید

یکی از رایج‌ترین نام‌های موجود در فهرست درمان‌های خانگی برای دندان‌های عفونی و آبسه لثه سیر است. ترکیبی به نام آلیسین در سیر تازه، دارای خواص ضد باکتریایی و تسکین دهنده است که به از بین بردن عفونت دندان کمک می‌کند.

دفعه بعد که به عفونت دندان مشکوک شدید، سعی کنید یک حبه سیر را پوست کنده و با دندان عفونی خود گاز بگیرید. همچنین می‌توانید یک حبه سیر را برای چند دقیقه روی دندان خود بگذارید تا بهترین خواص دارویی آن را دریافت نمایید.

 1. کمپرس سرد برای کاهش درد دندان مفید است

تمام روش‌های خانگی علاوه بر کاهش عفونت برای کاهش درد نیز مناسب هستند. اما کمپرس یخ بهترین و سریعترین اثر را در از بین بردن درد می‌گذارد. 

چه کار‌هایی قبل از مراجعه به دندانپزشک می‌توانید انجام دهید؟

 • از مصرف آنتی بیوتیک بدون تجویز دکتر اجتناب کنید.
 • مسکن‌های بدون نسخه برای کاهش درد و التهاب مصرف کنید. 
 • دهان را با آب نمک ولرم چند بار در روز شستشو دهید. 
 • غذا‌ها و نوشیدنی‌های سرد و گرم را برای کاهش درد کنار بگذارید.
 • با دندان عفونی غذا نجوید.
 • با مسواک نرم اطراف دندان عفونی را هر روز مسواک بزنید. 

درمان‌های خانگی برای کاهش عفونت و التهاب دندان عفونی می‌تواند تا حدودی موثر باشد. 

جمع بندی

به یاد داشته باشید که پیشگیری بهتر از درمان است. مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن را فراموش نکنید تا دندان‌هایی سالم داشته باشید. در صورت مشاهده علائم عفونت دندان سریعا به دندانپزشک مراجعه نمایید. قرص چرک خشک کن قوی که توسط دندانپزشک تجویز می‌شود را به صورت منظم و طبق دستور دندانپزشک مصرف نمایید. 

عفونت می‌تواند به لثه، ریشه و سایر دندان‌ها منتقل شود به همین دلیل باید سریع درمان را شروع کنید. کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس با همکاری پزشکان مجرب آماده ارائه خدمات به مراجعان عزیز است. متخصصین ما بهترین درمان و بهترین قرص چرک خشک کن قوی برای درمان عفونت دندان شما را با توجه به سابقه سلامت شما تجویز می‌کنند. 

سوالات متداول

آیا آبسه دندان خود به خود از بین می‌رود؟

آبسه دندان به خودی خود از بین نمی‌رود. اگر عفونت باعث از بین رفتن پالپ داخل دندان شما شود، درد ممکن است متوقف شود زیرا عصب دیگر کار نمی‌کند، بنابراین ممکن است دیگر درد را احساس نکنید. با این حال، باکتری به گسترش و تخریب بافت اطراف ادامه خواهد داد.

عفونت دندان بیماری جدی است؟

عفونت دندان در صورت عدم درمان باعث عفونت‌های جدی قلب، ریه و مغز می‌شود که می‌تواند عامل فوت باشد. یکی دیگر از خطرات مرگ ناشی از آبسه دندان، تورم کف دهان است. تورم زیر فک می‌تواند راه هوایی شما را مسدود کند و باعث خفگی شما شود. این وضعیتی است که به آنژین لودویگ معروف است. 

کدام آنتی بیوتیک برای دندان بهتر است؟

آموکسی سیلین معمولا اولین انتخاب برای درمان عفونت دندان است. اگر عفونت دندان شما جدی تر باشد، ممکن است دندانپزشک ترکیبی از آموکسی سیلین و داروی دیگری به نام کلاولانات را تجویز کند. این ترکیب در برابر عفونت دندان قوی تر و موثرتر است. 

چه آنتی بیوتیک‌هایی برای درمان عفونت‌های دندان استفاده می‌شود؟

 • آموکسی سیلین
 • آزیترومایسین
 • سفالکسین
 • کلیندامایسین
 • پنی سیلین
 • مترونیدازول

آیا آزیترومایسین برای عفونت‌های دندانی مفید است؟

آزیترومایسین یک آنتی بیوتیک با توانایی مقابله با طیف گسترده ای از باکتری‌هاست. ۵۰۰ میلی گرم آزیترومایسین یک بار در روز برای سه روز متوالی دوز طبیعی برای درمان عفونت دندان است. 

۳.۷/۵ - (۱۳۳ امتیاز)

20 comments on “قرص چرک خشک کن قوی برای عفونت دندان کدام است؟

 1. میلاد آبان ۲۹, ۱۴۰۲ /پاسخ

  باعرض سلام به تمامی کسانی که به نوعی در نوشتن ونشر این مقاله پزشکی سهیم بودن صمیمانه تشکرمکنم
  زیرا بادرج این مقاده نه من بلکه عدهای کسیری از خانوادها توانستن بااگاهی کامل بادندان درد روبرو شوند
  سپاس از بینش وکار دانی شما

  • دکتر نادر نیکنام آذر ۳, ۱۴۰۲ /پاسخ

   سلام آقای میلاد
   خواهش می کنم و ممنون بابت دلگرمی که به ما دادید تا مطالب بیشتری را نشر دهیم
   سپاس

   • کیا آذر ۳۰, ۱۴۰۲ /پاسخ

    سلام اقای دکتر خسته نباشید بنده دندانم پیله کرده درد ندارم چه دارویی استفاده کنم تا عفونت از بین بره

    • دکتر نادر نیکنام بهمن ۱, ۱۴۰۲ /پاسخ

     با سلام و احترام
     بهتر است به دندانپزشکی مراجعه کنید و با بررسی عکس رادیوگرافی بهترین درمان برای شما پس از تشخیص انجام شود
     مصرف دارو بدون تجویز دکتر فقط صرفا برای برطرف شدن درد شما به صورت اورژانسی و رسیدگی به درمان دندانهایتان در دندانپزشکی می باشد
     سپاس

    • رسول زیادی پناه بهمن ۳۰, ۱۴۰۲ /پاسخ

     خدابه شماعمرطولانی همراه باعزت عطاکند که بدون چشم داشتی اطلاعات مفیدی که اکثریت به این مطالب نیاز دارند
     عده ای هم به دلیل شرایت اقتصادی نمی‌توانند به پزشک مراجعه کنند حداقل با مطالب شما استفاده میکنندوازبروزمشکلات جدی ترجلوگیریی میکنند یاعلی

 2. سید عباس سیادتی آذر ۴, ۱۴۰۲ /پاسخ

  باعرض سلام به تمامی کسانی که به نوعی در نوشتن ونشر این مقاله پزشکی سهیم بودن صمیمانه تشکرمکنم
  زیرا بادرج این مقاده نه من بلکه عدهای کسیری از خانوادها توانستن جلوی یسری بیماریهای عفونی که از دندان بود رو بگیرن
  سپاس فراوان از اینکه وقت گذاشتید برای مردم

  • دکتر نادر نیکنام آذر ۶, ۱۴۰۲ /پاسخ

   سلام آقای عباس
   از نظر خوب شما سپاسگزاریم
   از اینکه توانسیتم برای شما مفید باشیم خیلی خوشحالیم و باعث دلگرمی برای ما هست تا مطالب مفید بیشتری را برای شما عزیزان نشر دهیم

 3. متینی آذر ۱۸, ۱۴۰۲ /پاسخ

  برای کسی که حساسیت های داروئی زیادی دارد،و اغلب گفته می‌شود شود آموکسی ومترونیدازول باهم خورده‌شود، همینطور به آزیترومایسین هم حساسیت شدیددارد، وعفونت دندان‌خیلی زیادنبوده است، فقط آموکسی سیلین جوابگو هست؟؟

  • دکتر نادر نیکنام بهمن ۱۳, ۱۴۰۲ /پاسخ

   بله
   ولی به دلیل زیاد مصرف کردن آموکسی سیلین در ایران بدن مقاوم بوده
   برای کسی که هر دو سه سال استفاده می‌کند جوابگو هست
   و آموکسی سلین و میترندازول کلا درمان نیست در واقع مکمل هست

 4. mysamnabatzai@gmail.com آذر ۲۱, ۱۴۰۲ /پاسخ

  تشکر ازبابت راهنمای وزحمات شما؟..

 5. امیر آذر ۲۲, ۱۴۰۲ /پاسخ

  سلام من از بیرجند هستم خدا خیرتون بده انشالله ادم های مثل شما در سلامت کامل باشند ممنون برای مقاله واقعا کاربردی و خوبتون

 6. جواد بهمن ۸, ۱۴۰۲ /پاسخ

  سلام
  و عرض ادب
  دندون اخرسمت چپ پایین عصب کشی کردم
  ولی الان بار چهارمه دارم میرم دکتر چون بعد ازپانسمان
  یکروز نهایتا تکرار بعد دندان ها رو روی هم فشار مردم درد دارم و وقتی پانسمان و دکتر باز میکنه دندان مملو از چرک و در بعضی از روزها چرک و خون کره کنید کاری مجدد پانسمان داروهم مصرف کردم اموکسی سیاست 500 مترونیدازول و ناپروکسن بازهم فایده ای نداشت
  و من کم کم دارم نگران میشم بعداز این همه مدت یه دکتر با شرایط پرداخت پیدا کردم که اونم اینجوری شد ممنون میشم راهنمایی کنید

  • دکتر نادر نیکنام بهمن ۱۳, ۱۴۰۲ /پاسخ

   با سلام و احترام
   وضعیت طرح درمان خود را از پزشکتان به طور کامل پرسجو کنید و بهمراه عکس های قبل و بعد درمان با تماس به کلینیک ارسال کنید تا دندانپزشکان ما وضعیت دندان شما را بهتر بررسی کنند.
   آیا درد دندانتان را به دکتر خود گفته اید؟
   از جملات شما آنچه ما برداشت می کنیم دندان شما عفونت زیاد داشته و دکتر شما از کلسیم هیدرواکساید برای رفع عفونت استفاده کرده است و منتظر است عفونت دندان شما کمتر شود و پس از آن عصبکشی دندان شما را ادامه دهد
   سپاسگزارم

   • نصرت الله خاکسار اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۳ /پاسخ

    سلام خوبی سلامتی از من دندان درد میکونه عفونت کرده میشه دربیاری

 7. nori اسفند ۹, ۱۴۰۲ /پاسخ

  سلام آقای دکتربنده الان سمت چپ دوتادندان اخریک سال هست بدجوردرد میکنه هرروز آموکسی ۵۰۰بامتیرونازول ۵۰۰ میخورم هرروزه عصب مغزم زده هی میخوام بکشم میگن بایدعفونت خشک بشه بعدن بکشی ایاباکشیدن باعث آسیب به لثه هانمیشه طوری شده ازخودم دیگه بیزارمیشم لطفامنوراهنمایی کنین بابیماری که خانمم داشت نتوانستم دندان خودم رودرمان کنم الان ۴۰روزه خانمم ازسرطان فوت کرده میخوام دندان روبکشم مشکلی پیش نمیاد تشکر

  • دکتر نادر نیکنام اسفند ۱۲, ۱۴۰۲ /پاسخ

   با سلام و احترام
   از فوت شدن خانم شما بابت سرطان بسیار ناراحت شدیم و امیدواریم که این درد در شما تسکین شود
   کشیدن دندان نوعی عمل جراحی هست و بطور کلی جراحی دندان و فک نوعی عمل اگرسیو در دندانپزشکی می باشد و هر جراحی نیز می تواند عوارض خود را داشته باشد
   برای بررسی هرگونه عوارض بعد از کشیدن و یا جراحی نیاز به داشتن عکس رادیولوژی شما خواهیم داشت
   هرچند به طور معمول کشیدن دندان های از یک تا 7 معمولا مشکلی نخواهند داشت مگر وسعت پوسیدگی و یا چند حالت دیگر که مثلا آیا این دندان قبلا عصبکشی شده است و یا پوسیده است یا خیر که باز هم نیاز به عکس رادیولوژی و بررسی و ویزیت بالینی وضعیت دندان های شما دارد
   با سپاس

 8. morteza فروردین ۲۴, ۱۴۰۳ /پاسخ

  درود. من دندون عقلم یک ماهی هست اذیت میکنه مسکن و انتی بیوتیک مصرف میکنم خوب میشه اما باز هم بعد از چند روز شروع میکنه. ایا درمانی داره یا باید بکشم؟

  • دکتر نادر نیکنام فروردین ۲۵, ۱۴۰۳ /پاسخ

   با سلام
   بهتر هست که عکس رادیوگرافی تهیه شود و مشکل دندان شما بررسی شود
   امکان پوسیدگی و عفونت وجود دارد و اگر در مراحل اولیه درمان شود باهزینه کمتر می تواند درمان شما انجام شود
   ولی اگر بیشتر بگذرد هزینه درمان و وسعت پوسیدگی و آسیب به دندان شما و نیاز به عصبشکی بیشتر می شود
   سپاس

 9. آرین سیفی اردیبهشت ۱, ۱۴۰۳ /پاسخ

  واقعاً از شما و همکاران عزیز تشکر کرد بابت این اطلاعات که در اختیار مردم گذاشتیت خداوند متعال از شما رازی باشد

  • دکتر نادر نیکنام اردیبهشت ۱۷, ۱۴۰۳ /پاسخ

   خواهش می کنم لطف دارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button