تماس تلفنی کلیک کنید

تماس با کلینیک 02145139

ساعات کاری

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

نشانی کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس

شهرک اکباتان، سه راه مخابرات، روبه روی فاز 1، خ عظیمی، پ 42، طبقه اول

تماس تلفنی کلیک کنید

تماس با کلینیک 02145139

ساعات کاری

7روز هفته 24 ساعته شبانه روزی بدون تعطیلی

نشانی کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس

شهرک اکباتان، سه راه مخابرات، روبه روی فاز 1، خ عظیمی، پ 42، طبقه اول

قرص چرک خشک کن قوی برای عفونت دندان کدام است؟

اگر دندان درد دارید و یا دچار آبسه و عفونت دندان شده اید دندانپزشک به شما توصیه می‌کند که از آنتی بیوتیک یا همان چرک خشک کن قوی برای دندان استفاده کنید. با پیشرفت علم دندانپزشکی قرص‌های چرک خشک کن قوی برای از بین بردن باکتری و عفونت دندان ساخته و روانه بازار شده است. اما کدام قرص مناسب است؟

در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس قصد داریم تا با بهترین قرص چرک خشک قوی برای دندان یا همان آنتی بیوتیک مناسب عفونت دندان آشنا شویم. همراه ما باشید. 

آبسه یا عفونت دندان چیست؟

آبسه کیسه‌های متورم و پر از چرک است که در دندان و لثه ایجاد می‌شود. آبسه خود به خود و با بی اعتنایی کردن به آن هرگز خوب نمی‌شود. اگر آبسه را به حال خود رها کنید ممکن است عفونت از ریشه دندان به اعصاب وارد شده و حتی روی مغز تاثیر منفی و مخربی بگذارد.

تجویز چرک خشک کن قوی برای دندان توسط دندانپزشک صورت می‌گیرد. دندانپزشک با توجه وضعیت بدنی شما و اینکه آیا حساسیت به دارویی خاصی دارید یا خیر آنتی بیوتیک را تجویز می‌کند. نکته مهمی‌که باید در زمان عفونت دندان به آن توجه کنید رعایت بهداشت دهان و دندان است. در غیر این صورت عفونت به سایر دندان‌ها منتقل شده و مدت زمان بیشتری باید تحت درمان با چرک خشک قوی قرار بگیرید. 

در چه مواردی به چرک خشک قوی احتیاج پیدا می‌کنید؟

هر زمان که عفونت به ریشه دندان رسیده و در اطراف ریشه گسترش یابد نیاز به خوردن چرک خشک کن قوی یا همان آنتی بیوتیک داریم. اگر با قرص، عفونت دندان شما از بین نرفت دندانپزشک اقدام به درمان عصب کشی دندان عفونی می‌کند. 

کدام چرک خشک کن‌ها برای عفونت دندان مناسب هستند؟

در صورتی که عفونت دندان یا آبسه با درمان‌های خانگی و رعایت بهداشت از بین نرفت باید آنتی بیوتیک مصرف کنید. مصرف به موقع چرک خشک کن‌ها مانع از عصب کشی و یا کشیدن دندان می‌شود. بهترین آنتی بیوتیک‌ها که در ابتدا توسط دندانپزشکان تجویز می‌شود دو نوع آنتی بیوتیک از خانواده پنی سیلین به نام‌های آموکسی سیلین خوراکی و پنی‌سیلین وی پتاسیم خوراکی هستند. این پنی سیلین‌ها باعث کشتن باکتری‌ها و توقف رشد آنها می‌شوند.

برخی از افراد به خانواده پنی سیلین‌ها حساسیت داشته و دندانپزشک چرک خشک کن‌های جایگزینی برای آنها تجویز می‌کند. آزیترومایسین خوراکی، کلیندامایسین خوراکی و سفالکسین خوراکی از جمله بهترین قرص‌های چرک خشک کن قوی برای عفونت دندان هستند. 

در صورت عفونت شدید لثه ممکن است احتیاج به مصرف مقدار بیشتری از آنتی بیوتیک‌ها داشته باشید که توسط دندانپزشک تشخیص داده می‌شود. 

در برخی موارد برای درمان بیماری‌های پریودنتال نیز از آنتی بیوتیک استفاده می‌کنند. جرمگیری و درمان ریشه نیز از جمله درمان‌های مناسب برای از بین بردن عفونت یا آبسه دندان هستند. 

مترونیدازول نیز گاهی در کنار آنتی بیوتیک‌های خانواده پنی سیلین برای بیماران تجویز می‌شود. در این مورد انواع بیشتری از باکتری‌ها از بین می‌روند. اگر به پنی سیلین‌ها حساسیت دارید ممکن است از کلیندامایسین یا ازیترومایسین به عنوان چرک خشک کن قوی استفاده کنند.

چه مدت نیاز به مصرف آنتی بیوتیک دارید؟

میزان مصرف آنتی بیوتیک یا چرک خشک کن قوی به شدت عفونت و گستردگی آن بستگی دارد. اما معمولا بعد از ۲ تا ۳ روز درد دندان کمی‌کاهش یافته و رو به بهبودی می‌رود. دوره درمان آنتی بیوتیک‌ها معمولا ۱۰ تا ۱۴ روزه هستند. در این مدت به طور کامل عفونت از بین خواهد رفت. در صورت داشتن درد زیاد، همراه با آنتی بیوتیک قرص‌های مسکن نیز تجویز می‌شوند. 

دندانپزشک چرا آنتی بیوتیک‌های متفاوتی تجویز می‌کند؟

با توجه به آنکه باکتری شما از کدام نوع است و به کدام آنتی بیوتیک حساسیت دارید یا مقاومت به کدام نوع دارو دارید آنتی بیوتیکی مناسب با شرایط بدنی شما تجویز خواهد شد. 

چرا دندان دچار عفونت می‌شود؟

چرک،عفونت یا آبسه را باکتری‌ها به وجود می‌آورند. این پاکت‌های پر از عفونت به دلیل پوسیدگی دندان، تروما یا کار‌های دندانپزشکی قبلی که بر روی دندان انجام داده اید ممکن است رخ دهند. 

علائم وجود عفونت دندان

 • درد
 • حساسیت به سرما و گرما
 • تورم و التهاب لثه

نکته: در صورت عدم درمان به موقع عفونت دندان، چرک به سایر قسمت‌های لثه و حتی جریان خون منتقل شده و می‌تواند مشکلات مغزی برای شما ایجاد کنند. 

به دلیل نزدیکی دهان به مغز اولین تاثیر منفی که عفونت درمان نشده برجای می‌گذارد مشکلات مغزی است. مراقب عفونت در سر و گردن باشید و به سرعت اقدام به درمان کنید.

چرک خشک کن قوی همیشه برای درمان عفونت دندان مناسب است؟

خیر. هر عفونتی با آنتی بیوتیک درمان نمی‌شود. برخی از آنها با تخلیه کیسه چرک و برخی با عصبکشی و برداشتن ریشه از بین می‌روند. 

می‌توانیم بدون مراجعه به دندانپزشک آنتی بیوتیک مصرف کنیم؟

اگر علائم وجود عفونت دندان را دارید حتما به دندانپزشک مراجعه کرده و خودسرانه آنتی بیوتیک مصرف نکنید. دندان‌ها به مغز شما نزدیک هستند در صورت معالجه خودسرانه می‌توانید آسیب‌های جبران ناپذیری به مغز خود وارد کنید.

عفونت‌های رایج دندان 

 • پوسیدگی دندان: پوسیدگی یا حفره‌های دندانی سوراخ‌هایی هستند که به دلیل پوسیدگی دندان ایجاد می‌شوند.
 • بیماری پریودنتال: اگر ژنژیویت برای مدت طولانی درمان نشود تبدیل به بیماری پریودنتیت خواهد شد. اگر این بیماری با چرک خشک کن‌های قوی درمان نشود به استخوان فک حمله کرده و درمان را سخت می‌کند.
 • تروما: هنگامی‌که دندانی بریده می‌شود یا به دلیل ترومای ناشناخته می‌شکند، مستعد تهاجم باکتری شده و عفونت به وجود می‌آید. 

درمان‌های خانگی برای خلاص شدن از شر عفونت دندان

در صورتی که برخی از علائم عفونت دندان را داشتید تا زمانی که خود را به دندانپزشک برسانید می‌توانید برخی اقدامات را در منزل برای کاهش عفونت و درد انجام دهید. 

ابتلا به بیماری لثه یا عفونت می‌تواند در نوع خود آزار دهنده باشد. چنین اختلالاتی با درد شدید، تیز و مداوم مشخص می‌شوند و همچنین احتمال بروز آبسه را افزایش می‌دهند. 

هنگام عبور از چنین شرایطی، مراجعه به یک متخصص برای درمان بیماری لثه اولین گزینه ای است که به ذهن می‌رسد. با این حال، گاهی فقط می‌خواهید یک درمان خانگی سریع برای رفع عفونت لثه انجام دهید. درمان‌های خانگی ارزان و مؤثر هستند و به شما کمک می‌کنند لثه‌های متورم را درمان کرده و سلامت دهان خود را بدون زحمت بازگردانید.

 1. با آب نمک ولرم دهان خود را شستشو دهید

شستشو با آب نمک داروی جهانی برای درد لثه است. همچنین یکی از ساده‌ترین و در دسترس‌ترین داروها در دندانپزشکی است. آب نمک نه تنها منشاء درد را هدف قرار می‌دهد، بلکه به عنوان یک آنتی‌بیوتیک برای عفونت لثه عمل می‌کند. در نتیجه به کاهش درد و کاهش پیشرفت بیماری کمک می‌کند.

بنابراین دفعه بعد که دچار عفونت دهان یا تورم لثه شدید، سعی کنید نمک را با آب گرم مخلوط کنید. علاوه بر از بین بردن برخی باکتری‌ها، آب نمک به تجزیه آبسه‌ها و چرک اضافی اطراف دندان کمک می‌کند.

 1. استفاده از روغن‌های گیاهی

برخی روغن‌ها از گذشته به عنوان آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی برای عفونت‌های دندان استفاده می‌شده اند. از آنجایی که از گیاهان فرآوری می‌شوند طبیعی بوده و این روغن‌ها با کاهش درد باعث بهبودی می‌شوند. بنابراین دفعه بعد که در مورد چگونگی درمان بیماری لثه قبل از مراجعه به دندانپزشک تحقیق می‌کنید حتما از روغن‌های زیر امتحان کنید. 

 • روغن پونه کوهی
 • روغن گل میخک
 • روغن اسطوخودوس
 • روغن درخت چای
 • روغن بادرنجبویه

چند قطره روی پنبه ریخته و روی دندان عفونی قرار دهید.

 1. دمنوش گیاهی بنوشید

اگر می‌خواهید از شر لثه‌های متورم و سایر بیماری‌های دهانی خلاص شوید، دمنوش‌های گیاهی یکی دیگر از درمان‌های آزمایش‌شده هستند. شنبلیله و نعنا دو گزینه موثر و سالم برای دمنوش هستند زیرا به کاهش علائم عفونت دندان کمک می‌کنند. علاوه بر این، هر دو گیاه دارای خواص آنتی بیوتیکی تقویت کننده سیستم ایمنی هستند و به راحتی در عطاری‌ها پیدا می‌شوند.

 1. سیر بخورید

یکی از رایج‌ترین نام‌های موجود در فهرست درمان‌های خانگی برای دندان‌های عفونی و آبسه لثه سیر است. ترکیبی به نام آلیسین در سیر تازه، دارای خواص ضد باکتریایی و تسکین دهنده است که به از بین بردن عفونت دندان کمک می‌کند.

دفعه بعد که به عفونت دندان مشکوک شدید، سعی کنید یک حبه سیر را پوست کنده و با دندان عفونی خود گاز بگیرید. همچنین می‌توانید یک حبه سیر را برای چند دقیقه روی دندان خود بگذارید تا بهترین خواص دارویی آن را دریافت نمایید.

 1. کمپرس سرد برای کاهش درد دندان مفید است

تمام روش‌های خانگی علاوه بر کاهش عفونت برای کاهش درد نیز مناسب هستند. اما کمپرس یخ بهترین و سریعترین اثر را در از بین بردن درد می‌گذارد. 

چه کار‌هایی قبل از مراجعه به دندانپزشک می‌توانید انجام دهید؟

 • از مصرف آنتی بیوتیک بدون تجویز دکتر اجتناب کنید.
 • مسکن‌های بدون نسخه برای کاهش درد و التهاب مصرف کنید. 
 • دهان را با آب نمک ولرم چند بار در روز شستشو دهید. 
 • غذا‌ها و نوشیدنی‌های سرد و گرم را برای کاهش درد کنار بگذارید.
 • با دندان عفونی غذا نجوید.
 • با مسواک نرم اطراف دندان عفونی را هر روز مسواک بزنید. 

درمان‌های خانگی برای کاهش عفونت و التهاب دندان عفونی می‌تواند تا حدودی موثر باشد. 

جمع بندی

به یاد داشته باشید که پیشگیری بهتر از درمان است. مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن را فراموش نکنید تا دندان‌هایی سالم داشته باشید. در صورت مشاهده علائم عفونت دندان سریعا به دندانپزشک مراجعه نمایید. قرص چرک خشک کن قوی که توسط دندانپزشک تجویز می‌شود را به صورت منظم و طبق دستور دندانپزشک مصرف نمایید. 

عفونت می‌تواند به لثه، ریشه و سایر دندان‌ها منتقل شود به همین دلیل باید سریع درمان را شروع کنید. کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس با همکاری پزشکان مجرب آماده ارائه خدمات به مراجعان عزیز است. متخصصین ما بهترین درمان و بهترین قرص چرک خشک کن قوی برای درمان عفونت دندان شما را با توجه به سابقه سلامت شما تجویز می‌کنند. 

سوالات متداول

آیا آبسه دندان خود به خود از بین می‌رود؟

آبسه دندان به خودی خود از بین نمی‌رود. اگر عفونت باعث از بین رفتن پالپ داخل دندان شما شود، درد ممکن است متوقف شود زیرا عصب دیگر کار نمی‌کند، بنابراین ممکن است دیگر درد را احساس نکنید. با این حال، باکتری به گسترش و تخریب بافت اطراف ادامه خواهد داد.

عفونت دندان بیماری جدی است؟

عفونت دندان در صورت عدم درمان باعث عفونت‌های جدی قلب، ریه و مغز می‌شود که می‌تواند عامل فوت باشد. یکی دیگر از خطرات مرگ ناشی از آبسه دندان، تورم کف دهان است. تورم زیر فک می‌تواند راه هوایی شما را مسدود کند و باعث خفگی شما شود. این وضعیتی است که به آنژین لودویگ معروف است. 

کدام آنتی بیوتیک برای دندان بهتر است؟

آموکسی سیلین معمولا اولین انتخاب برای درمان عفونت دندان است. اگر عفونت دندان شما جدی تر باشد، ممکن است دندانپزشک ترکیبی از آموکسی سیلین و داروی دیگری به نام کلاولانات را تجویز کند. این ترکیب در برابر عفونت دندان قوی تر و موثرتر است. 

چه آنتی بیوتیک‌هایی برای درمان عفونت‌های دندان استفاده می‌شود؟

 • آموکسی سیلین
 • آزیترومایسین
 • سفالکسین
 • کلیندامایسین
 • پنی سیلین
 • مترونیدازول

آیا آزیترومایسین برای عفونت‌های دندانی مفید است؟

آزیترومایسین یک آنتی بیوتیک با توانایی مقابله با طیف گسترده ای از باکتری‌هاست. ۵۰۰ میلی گرم آزیترومایسین یک بار در روز برای سه روز متوالی دوز طبیعی برای درمان عفونت دندان است. 

۲.۸/۵ - (۵ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button